basici in talpa

05-06-2007
stely
Nu este medic/terapeut
stely
am 7 ani de cand ma chinuiesc cu aceasta boala: in fiecare vara imi ies in talpa si pe laba piciorului niste basicute mici rosii pline su lichid, care ma mannanca ingrozitor, care apoi evolueaza asa de mult incat se maresc si si unesc facand din talpa mea o mare perna cu lichid galbui urat mirositor, care dor ingrozitor. Acum 4 zile au aparut iar si mi s-au umflat picioarele de nu imi incap in papuci.Nu mai stiu cu ce sa ma dau sau ce sa iau ca sa imi treaca. Acum doi ani am facut o analiza la acest lichid si mi s-a descoperit stafilococul auriu. Impotriva lui am luat toate medicamentele la care el era rezistent conform antibiogramei facute. Anul trecut am mai facut analiza si la mercur, a iesti 50 micrograme la mie. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog sfatuiti-ma, poate exista ceva ce nu am incercat in acesti ani. trebuie sa ma vindec este insuportabila aceasta stare. Va multumesc pentru atentie
72 comentarii 12 3 Înainte ›
0
06-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce oras sunteti?
0
06-06-2007, ora 00:00
stely
Nu este medic/terapeut
stely
Sunt din Braila. Vreau sa mai spun, referitor la medicii de aici la care am fost: un dermatolog mi-a prescris printre altele anticonceptionale Diane; un alt dermatolog m-a trimis sa fac analiza pt. giardia; un renumit medic in ale intoxicatiilor cu mercur m-a internat in spital cu diagnostic anemie si lipsa de calciu, iar dupa analizele facute, acestea fiind bune(fara anemie si in limite normale de calciu) m-a externat cu absorbtie crescuta de mercur, dar asigurandu-ma ca nu am nimic si sa continuu cu cateva vitamina B. Nu stiu ce sa mai cred. Va imaginati, sunt disperata. Am inceput sa cred ca am vreo boala interna, pe care medicii din spital nu au luat-o in seama.Va rog din suflet, daca ati ma intalnit asa ceva si stiti ce-i de facut ajutati-ma. In asteptarea unui raspuns, va multumesc.
0
06-06-2007, ora 00:00
stely
Nu este medic/terapeut
stely
Sunt din Braila. Vreau sa mai spun, referitor la medicii de aici la care am fost: un dermatolog mi-a prescris printre altele anticonceptionale Diane; un alt dermatolog m-a trimis sa fac analiza pt. giardia; un renumit medic in ale intoxicatiilor cu mercur m-a internat in spital cu diagnostic anemie si lipsa de calciu, iar dupa analizele facute, acestea fiind bune(fara anemie si in limite normale de calciu) m-a externat cu absorbtie crescuta de mercur, dar asigurandu-ma ca nu am nimic si sa continuu cu cateva vitamina B. Nu stiu ce sa mai cred. Va imaginati, sunt disperata. Am inceput sa cred ca am vreo boala interna, pe care medicii din spital nu au luat-o in seama.Va rog din suflet, daca ati ma intalnit asa ceva si stiti ce-i de facut ajutati-ma. In asteptarea unui raspuns, va multumesc.
0
07-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu daca voi pune un diagnostic corect pentru ca nu v-am examinat, insa cred ca pe timpul verii faceti fie o ciuperca fie o dermatita de contact care apoi se suprainfecteaza. Din cate am inteles, in prezent picioarele sunt umflate, rosii si dor. In acest caz ar trebui ca mai inatai sa combateti infectia. V-as recomanda sa va deplasati (daca puteti) pana la Galati, la Spitalul judetean si sa o cautati la sectia Dermatologie pe doamna dr. Dinca Valentina, care fie va va interna, fie va va da un tratament. Succes.
0
20-10-2007, ora 00:00
mancuso
Nu este medic/terapeut
mancuso
si eu am aceasi problema, sant din tm, am incercat cu BACTRICINE
si vad ca nu are efect, nu sant asa nari bubitele dar dar sant numeroase.sa le sparg?intr-o portinue a piciorului am spart si s-a formnat o rana care ma ustura.in rest bubuitele sant sub pielea
piciorului si am impresia ca nu se duc...sa iau antibiotic?
0
10-04-2008, ora 00:00
Emma-Antonia
Nu este medic/terapeut
Emma-Antonia
mi-am cumparat o pereche de role in urma cu cateva zile.In urmatoarea zi am facut o basica super mare (de la glezna pana in talpa)iar acum ma usura si ma daore foarte tare, mi sa umflat piciorul. ce as putea face???
0
23-04-2009, ora 23:21
mirela2004
Nu este medic/terapeut
mirela2004
buna seara!! am si eu o mare problema de vreo 4 ani si recunosc ca nu am fost la un medic dermatolog, dar sper sa gasesc raspunsul cu ajutorul Dvs..IN urma cu 4 ani si 8 luni am nascut, si inca din maternitate am simtit mancarimi la ambele maini, pe partea posterioara a palmei intre degetul mare si aratator. Atunci am banuit ca e de la manerele acelei mese infecte, de care m-am tinut in momentul nasterii, aceasta fiind prima etapa a macarimii. Dupa o perioada de aproximativ 3 luni, au inceput sa-mi apara pe palme si in talpa piciorului stang niste basicute cu un lichid incolor sau albicios, care dupa o anumita perioada de mancarime mi se sparg, se usuca pielea si se exfoliaza, in acelasi timp extindandu-se.PROBLEMA CEA MAI GRAVA E CA PE TALPA PICIORULUI INTRE PINGEA SI CALCAI, NU MI S-A VINDECAT NICIODATA DE CAND MI-A APARUT, SI AM MANCARIMI, EXFOLIINDU-SE PIELEA PANA LA SANGE.A doua impresie pe care am avut-o a fost ca se poate sa fie ceva pe sistemul nervos, deoarece nu dormeam nici noapte, nici zi din cauza copilui .Tin sa precizez ca pe palme cand apar, cand dispar. Am incercat de m-am uns cu fel de fel de unguente naturiste, dar.degeaba, nu am nimerit. Medicul de familie mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la ficat, din cauza pierderii unei vitamine, dar nu stiu ce sa cred!!! Asa ca, daca ma puteti ajuta macar cu o idee, VA MULTUMESC!!
0
29-04-2009, ora 20:56
Larissa G.
Nu este medic/terapeut
Larissa G.
De 4-5 ani, primavara si vara imi apar in talpa, in mod special in scobitura piciorului, niste basicute rosii subcutanate care cu trecerea timpului aduna un lichid cu aspect puroios si care se extind, apoi se sparg si pielea se exfoliaza pana la sange...am fost la un dermato in Constanta si mi-a facut analiza la acel lichid si nu a iesit "nimic grav", mi-a recomandat un unguient si evident ca nu mi-a trecut.Dupa ceva timp am fost la un alt dermato din Botosani si mi-a zis ca e psoriassis, am urmat cateva luni un tratament scump si tot degeaba.La un alt dermato din Italia mi-a zis ca nu e psoriassis, ci ca e pe fond nervos si am urmat un al treilea tratament, care a fost ineficient...daca as sta tot timpul cu picioarele in apa marii mediteraniene ar fi perfect, acolo mi-a fost cel mai bine...va rog, dati-mi un sfat sau chiar un diagnostic si un tratament daca se poate! Va multumesc!
0
30-04-2009, ora 21:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mirela2004 si Larissa G :
Se pare ca aveti ambele aceeasi boala: Psoriazis pustulos palmo-plantar.
0
30-04-2009, ora 22:27
mirela2004
Nu este medic/terapeut
mirela2004
Multumesc pentru raspuns, dar ce e de facut???????Eu imi dau cu parerea, ca probabil e pe sistem nervos, deoarece am obs. ca in momentul in care sunt suparata, imediat imi apar in palme si se intensifica rapid.Am inercat acum 2 ani si am facut o cura de sirop, timp de 3 luni, cu Ginko Biloba si mi-au disparut, dar in acelasi timp am luat si vitamine si omega3 de la firma Amuway. Nu pot spune exact care dintre cele doua au fost eficiente.Va mai rog inca ceva, daca se poate, e pe sistem nervos sau din cauza ficatului???Se mai vindeca vreodata??
0
16-05-2009, ora 14:32
Larissa G.
Nu este medic/terapeut
Larissa G.
mi-a fost analizat lichidul din basicute si nu a iesit psoriazis, mi s-a spus ca e pe fond nervos...am urmat un tratam format dintr-o solutie si un unguent, solutia continea iod si trebuia aplicata in fiecare seara incepand de la 10 min pana cand am ajuns la 260 min, dupa care ma spalam bine si ma dadeam cu unguentul.Dupa acel tratam mi-a trecut, nudefinitiv dar macar mi-a fost bine o perioada.Problema e ca nu mai stiu ce tratament a fost si nici la acel medic nu mai pot ajunge...si poate deca stiti despre c e vorba v-as ruga sa-mi spunet, va rog!!!
0
20-05-2009, ora 20:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mirela2004:
Daca este vorba despre psoriazis, trebuie sa va conduca tratamentul un dermatolog.
0
20-05-2009, ora 20:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Larissa G.:
Diagnosticul de psoriazis nu se pune prin examinarea lichidului din pustule!
In rest...v-am raspuns la intrebare in alta sectiune unde ati mai plasat-o.
0
20-05-2009, ora 20:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Larissa G.:
Diagnosticul de psoriazis nu se pune prin examinarea lichidului din pustule!
In rest...v-am raspuns la intrebare in alta sectiune unde ati mai plasat-o.
0
21-05-2009, ora 00:28
Larissa G.
Nu este medic/terapeut
Larissa G.
va multumesc!
0
22-05-2009, ora 23:51
mirela2004
Nu este medic/terapeut
mirela2004
Va multumesc pentru raspuns, si am sa tin cont de sfatul Dvs. Din cate am citit despre aceasta boala, am inteles ca e foarte periculoasa daca nu e trinuta sub control.
0
29-05-2009, ora 07:21
aid
Nu este medic/terapeut
aid
stiu ca raspunsul cam sec dar pentru cei la care vi sa pus diagnosticul psoriazis pustulos palmo-plantar sar putea sa nu fie chiar asa grav cu tot respectul pt domnul doctor daca vreti sa scapati de baicutele din talpa si din palme faceti bai cu bicarbonat de sodiu aceiasi problema o aveam si eu ca si voi i-mi era rusine sa ies din casa mainile aratau de parca eram lepros iar picioarele erau o rana deschisa am facut bai la picioare si maini o data la doua seri cu bicarbonat de sodiu si au diparut puneti intrun lighean 5 litri de apa calda(undeva la un 40 de grade temperatura apei)dupa care puneti 3 linguri mari de bicarbonat si stati cam 10 minute dupa care fara sa va clatiti sau sa va uscati cu prosopul scoateti picioarele din lighean si punetiva o pereche de sosete in picioare asta este tot iar cand faceti baia saptamanala in cada puneti 20 de linguri de bicarbonat in jumatate de cada de apa calda cam dupa zece sedinte am scapat de basicutele astea tot bai de bicarbonat de sodiu alimentar se fac si pentru cei ce au probleme cu transpiratia urat mirositoare sau transpiratia abundenta intro anumita zona a corpului
0
29-05-2009, ora 07:27
aid
Nu este medic/terapeut
aid
Psoriazis pustulos palmo-plantar. baile la maini la fel puneti apa calda in ligheansi adaugati bicarbonat de sodiu la 5 litri de apa calda puneti 3 linguri mari de bicarbonat de sodiu si atati 10 minute cu mainile in apa dupa care le scoateti si nu va stergeti stati pana se usuca mainile
0
29-05-2009, ora 22:27
mirela2004
Nu este medic/terapeut
mirela2004
multumesc!!! am sa incerc sa fac si eu aid, si-ti voi spune rezultatul, am mai auzit de tratari cu bicarbonat dar nu am incercat
0
17-07-2009, ora 14:39
Criss23
Nu este medic/terapeut
Criss23
Buna ziua. De 2 saptamani au inceput sa imi iasa in talpa niste bubite mici albe sub piele la ambele picioare, care dor ingrozitor. Pe partea superioara a lebei piciorului nu am nimic.Au inceput sa iasa chiar si pe degetele de la picioare, tot pe partea de jos. Am incercat sa sparg o astfel de basicuta dar este foarte adanc sub piele si nu pot, doare ingrozitor daca strang de ele. Seamana totusi cu cele de la "varsat de vant" doar k sunt mai tari si apar doar pe talpi.Eu practic foarte mult sport si am mai avut probleme de genul in trecut din cauza ghetelor de fotbal dar treceau de la sine. Acum chiar nu mai sjtiu ce sa fac si am nevoie de un sfat.Va Multumesc !
0
19-07-2009, ora 17:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o dermatita de contact.
Aplicati Elocom crema de 2 ori pe zi, masand bine locul si luati un antihistaminic cum ar fi Aerius, Xyzal, Claritine, etc. 1 cp pe zi.
0
19-07-2009, ora 18:19
Criss23
Nu este medic/terapeut
Criss23
am sa incep tratamentul... va multumesc mult !
0
04-11-2009, ora 02:59
Lamishto
Nu este medic/terapeut
Lamishto
buna!am si eu o problema tot cu basici si tot pe talpi.imi apar din cand in cand niste basici...cu un lichd galbem...vascos., nu dor deloc...si daca nu le sparg...lichidul se usuca in timp in interior.dupa care pielea se exfoliaza doar in limitele dimensiunilor basicilor, si trec.dar reapar.La inceput imi ieseau intre degete...dar acum ies peste tot chiar si in apropierea calcaiului unde pielea este mai groasa.nu ma deranjeaza pt ca nu dor...si nici nu ustura daca le sparg.dar nu stiu ce sunt.si ma pun pe ganduri pentru ca imi apar de peste un an incontinuu.daca stie cineva ceva despre aceste besici...plm un coment!
0
04-11-2009, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi o ciuperca sau un psoriazis pustulos.
0
22-01-2010, ora 00:24
Cristinita
Nu este medic/terapeut
Cristinita
Buna seara! De o luna mi-a iesit in talpa o bubita mica sub piele de culoare alba tare la atingere pe pernuta picioarului iar zona de langa e un pic rosie si doare la atingere, iar in centrul bubei unde e alb sunt niste punctulete negre. Am incercat sa sparg o astfel de bubita dar este foarte adanc sub piele s ima doare zona aceea rosie cand strang de ea. era micuta la inceput acum e cat buricul degetuluiAm folosit clavusin mi s-a uscat pielea s-a facut ca o basicuta si s-a luat doar pielea de deasupra si buba a ramas tot acolo.Va rog frumos daca se poate prescrie un tratamen sau ce fel de boala este.Va multumesc nespus!
0
23-01-2010, ora 20:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa margeti la un dermatolog. Este posibil sa fie vorba despre o veruca ce trebuie cauterizata.
0
11-04-2010, ora 11:58
piani
Nu este medic/terapeut
piani
Buna ziua! Am si eu o problema cu basicile in talpa. La sfarsitul iernii m-am deplasat intr-o zi cam mult cu bocancii si mi-au alunecat si sosestele, incat in capatul talpii drepte (dinspre degete) mi s-au format vreo 4 basici mici cam punctiforme si una mai alungita (de cum s-au adunat sosetele). Atunci in mod ciudat nu le-am sesizat si deci nu le-am impuns cu ac ca sa se scurga lichidul. Ei bine dupa ceva timp s-au uscat si acum zonele respective sunt tari ca si pielea moarta. Numai ca atunci cand pasesc simt putina durere. La inceput am zis ca poate mai e lichid si am luat foarfeca si am taiat in el. Dar nu era lichid. Golind zona mi-a fost mai bine o perioada pana cand s-a refacut pielea. Credeti ca o sa treaca cu timpul (eventual sa ma dau cu crema de catina)? Mie imi e frica numai sa nu se dezvolte cancer sau eu stiu... Va multumesc anticipat pentru raspuns
0
20-04-2010, ora 20:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati facut un clavus, adica o batatura.
Este o reactie normala a pielii la traumatisme mecanice repetate:
Intai apare o basica, insa daca traumatismul continua, pielea se ingroasa formand un clavus. Puteti folosi Clavusin, insa mai bine mergeti la un dermatolog sa va recomande un preparat.
0
03-05-2010, ora 19:31
florinachezan
Nu este medic/terapeut
florinachezan
Buna ziua!am si eu o intrebare.din cauza incaltamintei dintre degetul mic de la picior si celalalt mi s-a facut o batatura care indifernt ce am pus pe ea nu mi-a trecut.am incercat cu clavusin, plasture pt batatura si multe altele, si de parca asta nu ar fi fost de ajuns acuma mi s-a umflat foarte tare degetul mic si nu ma pot incalta cu nimic.Parca ceva ma inteapta inauntru.Va rog ajutati-ma!
0
04-05-2010, ora 23:52
ignat alexandra
Nu este medic/terapeut
ignat alexandra
buna. sunt mama unei fetite de 3 ani si 10 luni. deja este a 4 oara cand are o alergie ce se manifesta prin bube pe piele si basici mari cu apa in talpa, cred k sunt dureroase pentru k nu calca deloc pe picior atunci cand apar. am fost la doctor si mi-a spus k e o simpla alergie si sa-i pun rivanol pe cele cu apa, pe celelalte rosii mixtura mentolata iar oral sa-i administrez Claritine. am facut ce mi s-a spus dar la putin timp au reaparut. nu mai cred k este o simpla alergie ci totusi cred k este un virus in sange sau streptococ. nu mai stiu unde sa merg cu fetita si nici cu ce sa o mai tratez. sunt din baia mare si va rog frumos sa-mi dati un sfat in legatura cu aceste basici. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •