bartholinita???

12-01-2010
amnesiagirl
Nu este medic/terapeut
amnesiagirl
Am si eu o problema destul de suparatoare si nu prea stiu cum sa scap definitiv de ea. In jurul Craciunului am observat ca regiunea inghinala era putin umflata si dureroasa, dar nu am dat importanta mare. Dupa cateva zile deja incepuse sa s umfla labiile mari destul de mult si sa devina din ce in ce mai dureroase. Problema era ca atunci aveam si menstruatie si ma durea cumplit cand imi schimbam tampoanele. M-am uitat atenta si am analizat bine zona si am observat ca imi aparusera niste umflaturi ca niste cosuri mai mari (cred ca furuncule se numesc) si erau foarte dureroase la atingere. Nici nu mai puteam sa stau asezata pe scaun si ma durea zona si atunci cand mergeam. Am facut febra 37-38 de grade si aveam si frisoane. Am ajuns si la urgenta pentru ca ma durea foarte tare daca incercam sa imi scot ob-ul si a trebuit sa merg la o maternitate la sectia d ginecologie ca sa mi-l scoata. Doctorita de acolo mi-a spus ca este posibil sa am un chist al glandelor bartholin sau sa fie doar o foliculita puternica de la folosirea lamei de ras in acea regiune, oricum nu si-a dat foarte mult interes in legatura cu problema mea si rezolvarea ei. Mi-a dat o solutie pentru spalari vaginale, betadina, un unguent baneocin si flamexin comprimate. Dar dupa cateva zile de tratament am observat ca nimic nu se schimbase. Mama iubitului meu mi-a recomandat un spray cu antibiotic oximed si augmentin comprimate. La acestea a reactionat destul de bine inflamatia mea, numai ca eu nu am luat corect antibioticul ( 1 la 6 ore in loc d 1 la 12 ore) si m-am intoxicat si a trebuit sa intrerup tratamentul dupa doar 3 4 zile cu toate ca nu ma vindecasem complet. Am luat claritine si am scapat de intoxicatie si acum am inceput sa iau din nou antibiotic doar ca acum iau amoxicilina la 8 ore ca sa nu ma intoxic iar. Acum am inceput sa am prurit in zona respectiva si sunt putin cam rosie acolo. Nu stiu ce as putea sa fac ca sa imi treaca mai repede pentru ca nu mai suport. Mai ales ca incepe sesiunea, nu ma pot concentra la examene. Va rog sa ma ajutati pentru ca nu mai stiu ce sa fac, nu vreau sa trec prin acelasi chin din nou. Este groaznic.
multumesc
3 comentarii
0
23-01-2010, ora 11:29
mirka1982
Nu este medic/terapeut
mirka1982
draga mea, am avut si eu bartholinita si am trait cu ea vreo2 ani fara sa ma deranjeze deloc cu nimic...doar era o umflatura intr-o parte...apoi la un moment dat s-a inflamat un pic...a cedat cu antibiotic si dupa o noua inflamare a trebuit sa fac incizie pt ca devenise foarte dureroasa si nu mai puteam sta asa cu ea...riscam sa se sparga singura si erau alte complicatii apoi. asa ca am facut incizia si gata...acum nu mai am nimic la mai bine de doi ani de la acea incizie. dupa cum descrii tu problema ta nu prea mi se pare sa fie bartholinita...sau poate sunt cazuri mai grave ca ale mele.cat despre mancarimile care le ai e posibil sa fie si de la antibiotic...eu asa patesc de fiecare dat cand iau augmentin...si il evit mereu pe cat posibil. mie mi-au trecut (mancarimile) cu spalaturi cu bicarbonat (o lingura la un litru de apa)...desigur nu cel alimentar...se mai gaseste inca in farmaciile noastre...sau fa spalaturi cu ceai de musetel...desi si betadina e destul de buna. incearca si cu nidoflor crema iti mai ia un pic senzatia aceea de mancarime...oricum daca mergi la un medic mai bun sigur iti va da niste sfaturi care sa te scoata din impas.
itit doresc numai bine si vindecare grabnica...multa sanatate si mult succes la examene...
0
24-01-2010, ora 06:04
amnesiagirl
Nu este medic/terapeut
amnesiagirl
ms frumos pentru raspuns... acum am dat dintr-una in alta :))) am terminat cu bartholinita asta, numai ca acum cred k am facut o micoza de la supradoza de augmentin... am fost la ginecolog sa-mi faca analiza de secretie si incompetenta aia de acolo mi-a facut rana in vagin din cauza valvelor alea sau cum naiba se numesc... nici macar nu mi-a spus ce anume as putea avea...a trebuit sa ii spun eu din cate am citit p net ce cred ca as avea... mi-a dat klion ovule pt 10 zile dar am considerat ca nu e bine sa le iau mai alea acum cand am rana si am luat in loc metronidazol comprimate timp de 10 zile si diflucan in doza unica... peste 2 sapt trebuie sa ma duc dupa rezultat ca sa pot sa imi adaptez medicamentatia in functie de ce iese la analiza... acum nici nu stiu ce sa mai fac... pe 29 trebuie sa iau al treilea blister de anticonceptionale... nu as vrea sa intrerup pt ca sunt alergica la latex si altceva nu pot sa folosesc ;)) ca tratamente naturiste pt micoze ce pot sa iau sau sa folosesc?
0
27-08-2016, ora 17:01
Geo 1
Nu este medic/terapeut
Geo 1
Buna...si eu pana ieri am avut macarimi, cand faceam treaba mica ma ustura ingrozitor si imi curge si umpic de sange iar astazi mi s-au umflat labiile rau ce sa fac?? Imi poate spune cineva??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.