balonari dese, eructatii, dureri in piept in partea stanga

13-02-2010
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
Cam de 4 ani ma confrunt cu o situatie foarte grea, care mi-a facut viata un cosmar si se accentueaza pe zi ce trece. Ma balonez foarte tare mai ales de la dulciuri (pot manca fursecuri simple si cornulete cu gem), de la acrituri (muraturi, ciorba acra ), de la mancaruri cu usturoi, prajeli bauturi acidulate.u
In prezent mananc numai fiert, fript sau la cuptor, supe, fructe si beau ceai si apa plata sau de la robinet, dar si asa ma balonez foarte des.
Simtomele sunt urmatoarele : ma balonez, imediat am intepaturi in partea stanga cam in dreptul inimii sau la subtioara sau deasupra stomacului, incep sa am eructatii puternice, greata, dureri de stomac. Aceste simtome le am si dimineata fara sa mananc nimic si daca nu mananc se accentueaza. Daca stau in frig sunt foarte grave, iarna nu pot munci nimic, eu lucrand constructii, daca stau in frig ma inteapa in piept, durerea raspunde pana in spatele umarului stang, si incep sa, ma scuzati, ragai foarte tare. Temperaturile extreme i-mi fac rau, frigul si canicula, vremea ploioasa
Am stari de rau mai ales iarna, inceputul primaverii si inceputul iernii, deci la schimbarile de temperatura.
vara am probleme mai putine si muncesc foarte mult, stiind ce ma asteapta pe timpul iernii, cand am perioade cand nu pot muncii deloc.
Am fost la doctori dar analizele ies bune, in afara de colesterol care e putin cam mare, am primit tratamente de scurta durata dar care ma calmeaza doar in timpul tratamentului. La inima spun ca nu am probleme si tensiunea e buna.
Vreau sa va mai spun ca tot de 4 ani am si probleme mari financiare (datorii la stat, banci )si familiare cu sotia.
Am doi copii 18 si 17 ani si ma lupt sa i-si termine studiile, parintii in varsta si bolnavi amandoi (eu fiind singur la parinti ) si o familie de batrani in grija. Nu fumez si nu consum alcool.
Astept raspunsurile si sfaturile dumneavoastra si VA MULTUMESC anticipat.
CU STIMA LIVIU
11 comentarii
0
15-02-2010, ora 00:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Endoscopie digestiva ai facut? Dar analiza din sange sau scaun pentru depistarea Helicobacter Pylori? Un gastroenterolog ar tb sa dea totusi un remediu, un diagnostic...Stiu ca e bun pentru balonari si nu numai, carbunele medicinal, dar nu mai stiu la cat timp se ia dupa mese, parca la o ora. Intreaba farmacistul, nu dauneaza cu absolut nimic. La fel, incearca sa fierbi o lingurita de coaja de stejar, cam 5 minute si bea caldut o cana pe parcursul zilei. Face foarte bine la stomac oricare ar fi problema. Ideea e sa afli exact CAUZA manifestarilor. Sanatate multa!
0
20-02-2010, ora 15:21
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
endoscopie nu am facut, dar analize pentru depistarea Helicobacter Pylori da si nu am asa ceva si colesterolul a scazut la 180 in urma regimului alimentar. Va multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra !
e posibil ca stomacul sa apese cumva pe inima cand este balonat ?
0
20-02-2010, ora 16:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul va spun ce mai stiu ca, la randul meu, stiu ce inseamna sa ai probleme cu stomacul...Eu aveam starile acelea de care spuneti, fara balonare insa, cand am avut probleme mai accentuate cu colonul. Frigul ma darama nu alta. E posibil sa aveti un sindrom de colon iritabil, deci trebuie sa aveti in continuare grija cu alimentatia, si mai ales stresul! E sadic, stiu, stresul vine din problemele astea, dar nu trebuie sa te stresezi...Am recitit ce ati scris prima data, de asemenea, s-ar putea sa aveti si o intolaranta la lactate si colecistul mai lenes. Poate v-ar prinde bine sa incercati sa luati colebil in timpul sau imediat dupa mese, sa vedeti daca e vreo schimbare. Si sa va abtineti de la ce contine lactate, poate asta e o problema, desi medicii sunt foarte tentati la probleme digestive sa recomande tocmai lactate sa refaca flora intestinala. Faceti o proba vreo saptamana. Nu va dati batut, orice are un leac, cu rabdare sigur se poate reveni la normal. Va urez multa-multa sanatate si sa auzim de bine! Oricand puteti sa-mi scrieti, poate mai aflu cate ceva, si eu am trecut prin ce ati trecut dvs.
0
20-02-2010, ora 16:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A, completare, stomacul nu apasa pe inima, desi poate sa dea senzatia cand este foarte "umflat". Ideea e ca portiuni din stomac au puternic vascularizate si durerea poate iradia spre inima, spre umar, spre spate. Oricum, nu stati cu dureri, luati macar un Omez sau Ranitidina(e un antiacid) cand cand va doare.
0
20-02-2010, ora 17:59
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
va multumesc penrtu sfaturi si timpul acordat.
0
20-02-2010, ora 18:07
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
vreau sa mai adaug ca in privinta nevoilor fiziologice nu am probleme deloc, chiar pana acum 2 saptamani (cand mi-am mutat domiciliul si nici nu a avut cine-mi gati ) organismul i-mi functiona ca un ceas la ore fixe. ma scuzati dar cred ca are importanta si acest aspect, tinand cont ca in anumite afectiuni ale stomacului unii se vaita de constipatie si diaree
0
20-02-2010, ora 18:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Asta e foarte bine! Inseamna, probabil, ca e o problema de aciditate sau numai la nivelul stomacului. Incercati totusi o endoscopie, se vede "pe viu" exact ce este, mai ales daca este un medic constiincios. Nu va fie teama, este numai un pic neplacuta, dureaza nici 5 minute si asa aflati exact daca e o gastrita sau altceva. Repetati si analiza pentru helicobacter, din scaun sau sange, sau puteti cere cand se face endocopia, desi numai in sange iese 100% daca e. Incercati cu ceaiul decoaja de stejar si dupa endoscopie poate un gastroenterolog va da un tratament tintit.Daca sunteti din Bucuresti va pot recomnfa o dna doctor deosebita la urgenta la Floreasca, face endoscopii foarte bine!
0
20-04-2010, ora 17:46
ellit
Nu este medic/terapeut
ellit
am fost la doctor, am facut 2 ecografii abdominale si raze cu barium. am fierea mare cu peretii ingrosati dar fara pietre (au vrut sa ma opereze dar n-am fost de acord, iau tratament poate da inapoi ), ulcer deudonal si stomacul in cascada. trebuie sa tin regim alimentar, pe care de altfel i-l tineam si inainte. astept sfaturile dumneavoastra. va multumesc !
0
20-04-2010, ora 20:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Luati tratamentul pentru fiere, ajuta mult sa nu mai aveti senzatiile alea de apasare etc. Foarte bine ca nu v-ati operat, daca reusiti cu pastile sa va simtiti mai bine e mai corect, numai daca e chiar un chin merita sa va operati desi, exista persoane care au ramas cu aceleasi simptome si dupa ce si-au scos colecistul.

Pentru ulcer duodenal nu v-a dat trament 1-2 luni? Ziceati ca nu aveti Helicobacter, deci vindecarea ar fi mult mai rapida.

Cat despre stomacul in cascada, nu ma pricep sa spun, doar ca e evident ca trebuie sa mancati incet, nu mult deodata, ca sa fie mancarea digerata cat mai bine, sa nu cada ca bolovanul.
0
06-05-2010, ora 14:42
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
imi poate "traduce" un medic concluziile unei ecografii prezentate mai jos?
Se noteaza peretele ingrosat al colonului ascendent(CEC), prin implicarea tuturor straturilor parietale, pana la 4, 2mm. Este evidenta si minima infiltrate periclonica. Sunt vizibile vase parietale si pericolonice gracile, cu flux lent, semnal mixt, atat arterial cat si venos. Fara modificari de perete ale anselor ileale distale. Fara lichis pleural bazal.Concluzii. Sindrom aderential parametrial. Modificari de perete ceco-ascendent in cadrul sindromului aderential pelvin?

mentionez ca in oct 2006 am fost operata de un chist ovarian eclatat pe partea stanga. am avut hemoragie interna, mi s-au scos aprox 2 litri de sange, dar nimic altceva.
problema acum este ca am borborisme si dureri in partea dreapta, jos, in zona apendicelui, desi acesta este scos de acum 15 ani, adica in jurul varstei de 15 ani.
sunt balonata de 2 luni.

multumesc mult
2
18-06-2011, ora 12:57
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
STOMACUL APASA PE VARFUL INIMII, ATUNCI CAND SUNTETI BALONAT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  •