balonari, constipatie si probleme digestive

10-03-2012
hofman caterina
Nu este medic/terapeut
hofman caterina
Buna seara.De aproximativ un an, am urmatoarele simptome :constipatie (un scaun la 2-3 zile), balonare puternica in tot abdomenul in special sub stern si dureri deasupra abdomenului, care corespund cu dureri usoare in spate.Stari de greata slabiciune fizica si lipsa poftei de mancare.(Ma simt plina).nu pot manca aproape nimic pentru-ca ma simt rau.Am facut urmatoarele examene:Gastroscopia cu urmatorul rezultat -Nimic in esofag, Mica hernie hiatala, nimic in duoden si mucoasa gastrica nu prezinta alterari. Alt examen a fost ecografia abdomenului, cu urmatoarele rezultate.-fierea -parte posterioara, polipo di 4 mm Pancreas-langa corpul, coada organului se vad 3 formatii ovale cu diametrul de 2.1-2.4 cm care se modifica in cursul examenului.In rest totul bun Alt examen facut a fost Rezonanta magnetica care rezultat spune :pancreasul in limite fara leziuni pancreatice si hepatice, Fierea marita iar rinichii si splina sunt in limita.Nu mai stiu ce sa cred Ce ar putea fi? Am uitat sa spun ca daca nu am dureri am o presiune ce ma apasa pe stomac.Va multumesc pentru eventualele raspunsuri
3 comentarii
0
11-03-2012, ora 13:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Depistare Helicobacter Pylori din stomac ti-a facut la gastroscopie?
Daca nu, poti face si din sange, daca ai, sa stii in ce "cantitate", apoi dupa tratament se poate si din scaun.
Sanatate!
0
11-03-2012, ora 15:59
hofman caterina
Nu este medic/terapeut
hofman caterina
Multumesc pentru raspuns, voi face si acest test.
0
12-03-2012, ora 15:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu placere. Daca iese pozitiv, ai MARE grija daca iti va prescrie antibiotice! Sa iei musai probiotice, sa nu iti faci probleme la intestine, , , Daca tirul este mic, adica aproape de normal, poti incerca naturist sa scapi de bacterie. Dar intai sa vezi daca e sau nu.
Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  •