balonare excesiva si permanenta

02-01-2009
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
De aproape 1 an ma confrunt cu o problema care apare zilnic indiferent daca mananc sau nu, pot sa beau numai apa. Astfel prezint permanent balonare, din abdomen se aud zgomote si mai greu de suportat este flatulenta permanenta si cumplita. Diagosticul a fost de colon iritabil, tratament cu enzime, zymogen forte, debridat, bilicol pentru fiere lenesa. Degeaba insa, nici macar ameliorare.La ecograf toate organele au aparut bine, singura mentiune finala fiind " marcata pneumatizare abdominala" care nici macar nu stiu ce inseamna, in termeni medicali.Va rog, daca ati auzit sau patit asa ceva ajutati-ma!
19 comentarii
0
03-01-2009, ora 11:07
Karla_X
Nu este medic/terapeut
Karla_X
Am 40 de ani, 174cm, 53kg (am greutatea si inaltimea asta de la 14 ani, de-a lungul anilor am mai oscilat pentru perioade foarte scurte cu un kilogram in plus sau in minus). Am facut sport de performanta si in momentul de fata sunt manechin/fotomodel. Care este problema mea?! In urma cu 20 de ani am fost operata de hernie inghinala pe partea dreapta iar acum am facut hernie, tot inghinala, si pe partea stanga. Nu am facut efort fizic, nu am fost racita de ani de zile (spun asta in contextul in care se poate face hernie si de la o tuse mai puternica). Atunci cum am facut hernie?! Am primit acelasi raspuns de la toti doctorii la care am fost: "ati facut hernie din cauza balonarii". OK! Ce pot face pentru a nu ma mai balona? Nu am tinut regim alimentar niciodata, pot manca orice fel de mancare, fac zilnic cel putin 45min gimnastica, inot. Dar am perioade in care ma balonez atat de rau incat cine nu m-ar cunoaste si m-ar vede in asa ar spune cu usurinta ca sunt insarcinata in 4 luni, cel putin... In perioadele respective am incercat de ex.sa mananc doar 3 feliute de sunca.. dupa 10-15min de cand le mancasem burta imi plesnea (am dat doar un exemplu pentru ca am incercat cu diverse alimente si degeaba, efectul este acelasi - ma balonez). Nu mai spun si de faptul ca prin natura meseriei nu pot avea burta deloc.. asa ca in perioadele respective stau nemancata de dimineata si pana se termina filmarea sau sedinta foto.. deci "mor de foame".. Presupunand ca nu m-ar deranja din punct de vedere estetic (desi sincer ma supara tare rau) nu ma simt bine deloc, parca simt ca imi plesneste burta, ma apasa pe vezica si trebuie sa ma duc mai des la baie, ma doare si hernia (inca nu am operat-o.. ). Balonarea mea nu are legatura nici macar cu ciclul menstrual.. sa presupun ca ar fi doar intr-o anumita perioda.. Nu are legatura cu nimic. Nu stiu ce sa fac. Daca imi puteti da un sfat va sunt recunoscatoare. Multumesc!
0
04-01-2009, ora 12:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru hiho: trebuie sa repeti ecografia, caci e clar ca nu s-a putut vedea mai nimic din cauza meteorismului, Dar inainte de a face ecografia trebuie sa te pregatesti un pic.In seara dinainte nu mai manca dupa ora opt si ia o cina usoara, cu alimente cu care tu stii ca nu te balonezi.In dimineata zilei in care faci ecografia ia un comprimat de Espumisan si nu manca nimic.Asa se vor vedea mai bine organele abdominale.Cu rezultatul mergi la medicul de familie.Numai bine!
0
04-01-2009, ora 12:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru Karla : si tu trebuie sa faci o ecografie abdominala sa vezi starea ficatului, a pancreasului.Aceleasi masuri inainte de ecografie enumerate mai sus, la hiho, sunt valabile si pentru tine.Nu ar strica apoi sa faci si analizele la sange in care sa fie incluse si probele hepatice.Numai bine!
0
04-01-2009, ora 15:54
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Nici o problema Karla. Nu are de ce sa ma deranjeze, macar de am gasi o rezovare la aceste probleme.
1
04-01-2009, ora 16:08
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Pentru "Casa drhouse" : Multumesc frumos pentru raspuns. Imi pare rau nu am precizat ca pe langa ecografia abdominala am facut si ecografie pelvina tot atunci, ceea ce a necesitat pregatire prealabila, respectiv in ziua precedenta nu am mai mancat nimic de la ora 15(ca sa fiu sigura), seara la ora 18 am luat laxative (normoponderol 5 pastile). In rest oricum eram cu debridat, zymogen forte, espumisan 2 pastile de 3 ori pe zi si spasmomen. Ecografia am facut-o undeva pe la ora 14, deci la aproape 24 ore de pauza digestiva alimentara si dupa a doua priza de medicamente zilnice. Inainte cu o ora de ecografie am baut 1/2 litri apa.Oare de la ea sa se fi intamplat?! Cu toate ca asa cum mentionam in primul mesaj chiar daca mananc sau nu, chiar daca beau apa sau nu e acelasi lucru. Balonarea si flatulenta incontrolabila ma chinuie permanent, fara a putea sa o leg de ceva anume(decat de stress, dar ce pot face). Bineinteles ca atunci cand mananc alimentele interzise in astfel de cazuri e si mai rau. Ma gandesc uneori ca ar putea fi semnul unei afectiuni mult mai grave decat colonul iritabil. Multumesc din suflet!
0
04-01-2009, ora 18:09
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Incercati ca in alimentatie sa nu combinati carbohidrati cu proteine si nici cu grasimi.carnea(eventual gratar sau fiarta)si branzeturile combinate numai cu salata.evitati painea alba(si orice comtine faina alba) total cateva luni.abordati paine intermediara sau cu secara la sosuri.
in aceasta perioada faceti cura cu iaurt zilnic, dimineata pe stomacul gol sau 2 capsule de Acidophyllus(ori Biotics).
Sanatate si lumina in suflete!
0
06-01-2009, ora 14:27
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Multumesc pentru raspuns! S-ar putea ca problemele mele sa se datoreze si faptului ca s-a distrus flora intestinala din diverse motive? Ma gandesc ca Bioticsul m-ar ajuta. Iaurtul imi face foarte rau indiferent cand il consum. Totusi, pentru a exclude eventuale probleme la pancreas si ficat ce analize as putea face?! Unele generale(de sange) care sa imi dea de gandit daca e cazul sa fac investigatii complexe si. neplacute.
0
06-01-2009, ora 18:52
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
e important.care sunt simptomele determinate de iaurt?
acesta prin actiunea sa detoxifianta antibacteriana poate avea anumite manifestari pana la restabilirea echilibrului normal al florei.
0
06-01-2009, ora 20:18
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Am incercat cu iaurt si kefir, iar dupa aceea m-am balonat cumplit, arsuri la stomac, flatulenta incontrolabila si chiar deranjament stomacal, cu toate ca imi este caracteristica constipatia. De fapt toate simptomele descrise in prima postare dar acutizate mult. Am baut ceaiuri "stomac si intestine " de la fares, siropul pentru digestie de la aceeasi firma, fibre etc. Pe scurt am incercat cam tot ce am citit pe net, dar este adevarat ca nici unul de durata. Vedeam ca nu rezolva -renuntam. Doar tratamentul penrtru colon iritabil l-am urmat cu strictete. Dar, cum spuneam degeaba.
0
07-01-2009, ora 13:53
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
da!este o disbioza.iar lactobacilus incerca sa regleze flora determinand eliminarea bacteriilor dezvoltate necontrolat.va sugerez sa mergeti la un laborator si sa faceti un examen coproparazitologic si pentru E.coli.
apoi ar trebui sa intrati intr-un program de detoxifiere colonica.
0
08-01-2009, ora 22:31
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Multumesc mult! Crede ca asa este. Am gasit pe net reclama la produsele Colonix si Colon Cleanse.Ma gandesc ca m-ar ajuta in aceasta problema. Practic, ma recunosc in ceea ce descriu. Ar putea insa sa aiba si efecte secundare?
0
09-01-2009, ora 13:27
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
In cazul produselor naturale, pe un organism cu toxine in cantitate mare, apar aceste efecte secundare in functie de concentratia produsului.Ele trebuie mentinute la un anumit nivel pentru a nu crea stare de incapacitate de munca, chiar daca ea este temporara.In cazul dvs, cel mai probabil vor crea stare de disconfort accentuat si va sugerez sa beti multe lichide.
Exista din pacate, pe piata asa zise produse naturale dar care au in compozitie si cate ceva de sinteza.acestea pot exacerba efectele secundare ale produsului, dar tot pe un organism foarte incarcat cu toxine.
Va sugerez Colonix.
Sabatate si pace in suflet si ganduri!
0
09-01-2009, ora 16:32
hiho
Nu este medic/terapeut
hiho
Va multumesc!
Cu stima, va doresc sanatate si putere sa ajutati oamenii.
0
09-01-2009, ora 19:47
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
In societatea romaneasca chiar ca trebuie si putere.Multumesc mult!
0
11-08-2009, ora 02:19
zoe_
Nu este medic/terapeut
zoe_
hiho, spune-mi te rog daca ti-ai rezolvat problema. am intru-totul aceleasi simptome de foarte mult timp si de abia acum m-am gandit sa citesc si pe net. te-a ajutat cu ceva programul de detoxifiere colonica?
multumesc anticipat. eu mai simt si o durere-ce-i drept nu permanenta-in partea stanga sub coaste.
numai bine!
1
28-12-2011, ora 19:11
peace
Nu este medic/terapeut
peace
Am fost diagnosticat cu colon iritabil si duodenita, pentru ultima afectiune astept rezultatul unei biopsii de jejun dar problema mea este balonarea permanenta.Mi-am schimbat regimul alimentar radical, dar ma balonez de la orice.Nu mai pot face nici cel mai mic efort ca ma balonez. Daca ma plimb 10 minute in parc sunt balonat si am inceput sa iau 6-7 espumisan easy pe zi si 3-4 carbune medicinal.Ma simt din ce in ce mai rau. Balonarea este urmata de stare de moleseala, lipsa de putere in maini si picioare, ameteli si greata.De cateva zile stau numai in pat, intrucat nu am putere sa ma ridic.Va rog sa ma ajutati cu un sfat!Cum pot scapa de balonare si starea de oboseala cronica? Tratament pe care il iau acum este alcatuit din urmatoarele medicamente: Anghirol, Ibutin, Pantexel si Motilium.Doresc sa mentionez ca acum 1 luna de zile am urmat un tratament cu antibiotice ( 2 gr de antibiotic pe zi) pentru a trata helicobacter pylori care a iesit negativ la ultima endoscopie pe care am facut-o.Antibioticele acestea m-au daramat si moleseala, lipsa de putere au aparut dupa antibiotice. Sunt disperat, va rog sa ma ajutati!
0
02-01-2012, ora 13:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
As putea sa-ti dau doar cateva idei, in legatura cu problemele intestinale. Pot fi multe cauze, din pacate.
Daca balonarea a aparut in urma tratamentului antibiotic, poate ca s-a dezvoltat candida in intestin, deoarece antibioticele distrug si flora intestinala buna, nu doar bacteriile patogene. Candida este oricum prezenta in intestin dar, daca se strica echilibrul in care traiesc fungii si bacteriile, se dezvolta unele in detrimentul celorlalte.
Vorbeste cu medicul sa faci o analiza de depistare pentru candida intestinala.
Ar mai putea fi un blocaj intestinal undeva.
Vezi ca la ibutin sunt anumite contraindicatii in cazul acesta. Te simti mai rau dupa ce ai inceput acest tratament? Daca da, vorbeste cu medicul, poate iti schimba medicatia.
Ar fi bine sa consulti si alt medic gastroenterolog. Poate este nevoie sa faci o colonoscopie sau un CT abdominal.
0
18-10-2012, ora 16:21
beatrice.
Nu este medic/terapeut
beatrice.
buna.. am si eu o problema.. de 2-3 ani ma confrunt cu aceasta balonare indiferent ce mananc sau beau.. anul trecut am fost la medic si mi-a facut ecografie. mi-a zis ca am piatra la rinichi si intestinul gros prea 'stramt' si ca am bila lenasa. mi-a dat tratament pentru piatra la rinichi, si sa iau colebil inainte de fiecare masa., am luat toate aceste dar nu mi-a trcut balonare de nici un fel si ma si constip foarte des.. Acum ceaiuri nu prea mai beau dar inainte beam zilnic si tot degeaba. Mentionez ca am si gastroduodenita din cauza unor antibiotice pentru ca am avut mereu probleme cu amigdalele pana acum 3 luni cand le-am extirpat. efort fizci fac cam jumatete de ora aproape zilnic in special seara, Nu manac nici condimentat nici gras. Mananc doar o data in zi pe la 1 si apoi seara fructe., Deocamdata nici nu ma pot duce la nici un doctor pentru ca nu sunt in tara
0
19-12-2012, ora 00:35
Lalyly
Nu este medic/terapeut
Lalyly
In primul rand, o masa pe zi nu cred ca este corect sa se manance, indiferent de starea sanatatii. Se mananca minim 3, ideal 5 mese pe zi (3 mese si 2 gustari), echilibrate. Se mananca dimineata obligatoriu, de preferat fibre (cereale integrale, paine neagra, seminte inmuiate si fructe uscate, etc.). Fructele se mananca cu doua ore inainte de masa, in niciun caz dupa masa sau oricum la o distanta de timp de o ora sau chiar doua. Mentionez ca trebuie renuntat la E-uri, alimente procesate excesiv, zahar, faina alba, chimicale de pe rafturi gen chipsuri, snacksuri, croisante si altele de gen. Degeaba se folosesc premixuri pentru detoxifierea colonului, daca in paralel se continua un regim defectuos de alimentatie. Daca mancati carne incercati sa o rariti si sub nicio forma nu mancati mezeluri si alte alimente pline de chimicale. Acestea raman in stomac si pe peretii intestinali si impiedica buna functionare a absortiei si digestiei. Cure cu fructe si legume proaspete, de preferat primavara-vara-toamna, cu produse din surse cat mai sigure, romanesti. Pentru balonare sunt bune ceaiuri de chimen si anason, de salvie, mixuri de ceaiuri anticolitice, digestive. Miscarea e foarte importanta, va recomand yoga pentru balonare si digestie. Anumite pozitii favorizeaza digestia si eliminarea gazelor, in mod natural. Cum sa functioneze bine tubul digestiv cand noi stam ghemuiti pe un scaun de dimineata pana seara, in fata calculatorului? De asemenea, reduceti stresul, faceti ce va place, faceti-va timp pentru voi. Organismul nostru ne da semnale de alarma cand nu ne ocupam de el, cand ii dam mancare proasta, nu-i dam destula odihna si relaxare, miscare. Tine de noi daca doar ne indopam de medicamente si facem coada la cabinetele medicilor sau chiar schimbam ceva in stilul nostru de viata, pentru a ne ajuta sanatatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •