balonare dupa fiecare masa

13-06-2007
gabriela 42
Nu este medic/terapeut
gabriela 42
ce sa fac?
in ultimul timp, aproximativ dupa fiecare masa incep sa ma balonez, iar prin abdomen umbla tot felul de gaze, chiar zgomotoase, care ma deranjeaza.
am observat ca se intampla acest lucru mai ales dupa ce consum fructe.
inainte paream acest lucru numai la consum de mere cu coaja. dar acum patesc la de toate.
ce sa fac?
4 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Fructele mincate dupa carne pot produse asa ceva. Fermenteaza in 30 minute de la ingerare si asteapta in stomac pina carnea anterior mincata este digerata in 2-3 ore, timp in care produc gaze.
Maninca-le inainte de masa cu 1 ora sau 2 ore dupa.
Sanatatea digestiva se recupereaza si mai ales se intretine cu Aloe Vera Gel (50-100 ml/zi), probioticele dni Active Probiotic si Propolis - tablete ce contin propolis polen si laptisor de matca.
-
0
13-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Intr-adevar, o digestie sanatoasa e intretinuta de aloe:suc sau gel cum iti place si cum te simti cel mai bine
0
26-09-2007, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Am aceiasi probleme de cateva luni.Pana in primavara nu am avut niciodata probleme orice as fi mancat.Acum ma balonez chiar daca mananc fainoase, sau mancare normala fara salate.Unde poate fi problema.Am facut eco si nimic, analize hormonale (poate fi si de la dezechilibre?)TSH, prolactina, anticorpicromozomiali si au iesit bune.Deja nu mai stiu ce sa fac.Triferment nu pot lua la infinit, iar hainele nu mai imi vin in talie.Beau ceai de anason si coada soricelului.Efect slab.
0
26-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
Gabriela, daca ai aceasta problema, dintre fructe mananca banane, celelalte consuma-le doar in compoturi.nici legumele nu ar trebui sa le consumi crude, ci preparate. incearca sa iti impui un regim de viata mai ordonat, sa mananci de 3- 4 ori pe zi, la ore fixe, sa mananci incet, calm. poti incerca si carbunele medical dupa masa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Zgomote în burtă - ce e normal și ce nu?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • De ce „ghiorăie mațele”? Ce se întâmplă acolo?
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  •