balonare.. multe alimente imi produc disconfort si flatulenta

03-12-2009
pufu79
Nu este medic/terapeut
pufu79
Buna seara. Sufar de balonare, cred. sint multe alimente care imi produc discomfort, si flatulenta. Am fost la medicul de familie si mi-a spus sa evit fructele, leguminoasele si alte alimente cu fibre, dar nu mi s epare normal ca sa excklud total fructele din alimentatie. MI-a prescris si debridat dar nu observ nicio ameliorare. lactatele sint singurele pe care le pot consuma fara stres. Nu stiu ce sa ma mai fac. este o stare stresanta.
5 comentarii
0
03-12-2009, ora 20:08
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Normal ca nu poti exclude din alimentatie fructele legumele si tot cea ce contine fibre, ele sunt destul de importante pt organism, cand aveti acele balonari luati un comprimat de bicarbocalm sau dizolvati un pic de bicarbonat alimentar in apa si beti respectiva solutie, teoretic ar trebuii sa amelioreze starea de disconfort !

Multa sanatate!
0
03-12-2009, ora 20:14
pufu79
Nu este medic/terapeut
pufu79
multumesc pt rapiditate
0
03-12-2009, ora 21:04
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Sper sati fie de folos sfatul meu si inca o data multa sanatate !
0
04-12-2009, ora 00:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna,

Un medic gastroenterolog aţi consultat?
Balonarea poate să fie determinată de un sindrom dispeptic, de meteorism, de o digestie incompletă/defectuoasă etc. Vi s-au făcut investigaţii specifice (endoscopie digestivă, irigografie etc.), sau diagnosticul vi l-a pus medicul de familie fără investigaţiile necesare unei diagnoze cât mai certe/obiective?

Dicarbocalmul şi bicarbonatul de sodiu sunt foarte bune, dar să nu utilizaţi decât strict ocazional, bicarbonatul de sodiu. Utilizat zilnic poate să producă acidoză (creştere patologică a acidităţii sângelui), aveţi grijă. Utilizaţi-l strict în situaţii de forţă majoră...foarte rar!
Puteţi folosi şi Gasex (2-3 tablete de 3 ori pe zi), este foarte eficient şi are profil naturopat; cu el am reuşit să-i echilibrez unele tulburări digestive, surorii mele (simptomele ei erau foarte asemănătoare cu cele pe care le prezentaţi dvs.; ca bonus, ea era şi constipată)... :(


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)
Vă pup, d-nă Cristina; mă bucur că sunteţi mult mai activă pe forum :)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
04-12-2009, ora 00:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.S. Am uitat să precizez, că balonarea (balonamentul) este o formă de meterorism; într-un fel sau altul sunt chiar sinonime (sinonime medicale)...numai bine ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •