Sufar de balonare de foarte multi ani (mai mult de 10)

02-07-2008
dolphin888
Nu este medic/terapeut
dolphin888
Buna ziua,
Sufar de balonare de foarte multi ani (mai mult de 10), dupa o serie de semi diagnostice in trecut ulterior mi s-a descoperit o intoleranta avansata la lactoza, ca atare am eliminat toate produsele care contin lapte. Ulterior in urma analizei cu bariu si a ecografiei mi s-a mai gasit gastrita si dischinezie biliara, ca atare am eliminat si bauturile acidulate, prajelile, mancarurile grele. Am facut si un tratament cu omez (nu a dat mari rezultate), in plus am constatat ca daca iau colospasmin, colebil sau triferment inainte de masa ma simt mai bine.
Totusi, continui sa ma balonez de la orice (cred ca si de la apa), zilnic, de la fructe, de la salate, de la cereale de la tot, sunt balonata de dimineata pana seara, zi de zi, si am bineinteles crampe cateodata insuportabile. Am eliminat cat am putut din alimente, incercand sa mananc cat se poate de sanatos, nu mai am ce sa elimin. In plus nu vreau sa imi creez o anumita dependenta de medicamente si sa le iau in permanenta.
Ma gandeam ca poate fi un alt diagnostic la care nu s-a gandit nimeni pana acum.
Mentionez ca am scaun o data pe zi dimineata destul de regulat. Sunt in schimb foarte sensibila la mirosuri, imi provoaca stare de voma si de lesin mirosurile urate sau foarte puternice.
Va multumesc mult
2 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Intoleranta la lactoza si diskinezia biliara asociaza frecvent un sindrom de intestin iritabil. Faceti o cura de 1 luna cu Ibutin 2 cp pe zi o saptamana, apoi 1 cp pe zi 3 saptamani impreuna cu preparate enzimatice gen Kreon si Gasex si e posibil ca sa apara remisia simptomelor o perioada lunga de timp, insa aceste tulburari functionale tind sa reapara in context de stress sau excese alimentare.
0
02-07-2009, ora 08:58
trc
Nu este medic/terapeut
trc
daca persoana in cauza sufera de intoleranta avansata la lactoza, de ce i se recomanda ibutin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ești „nutricondriac”?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •