balonare, disconfort abdominal

10-11-2009
mariana horlaceanu
Nu este medic/terapeut
mariana horlaceanu
Buna ziua !
Am 30 de ani si de curand mai exact acum 2 luni, am suferit o operatie prin laparoscopie, de inlaturare a unui chist ovarian, asa numitul "chist de ciocolata", moment in care in cavitatea abdominala mi s-a introdus dioxid de carbon.In timpul care s-a scurs, l-am eliminat, zic eu. Am stat in concediu medical 2 luni, m-am simtit relativ bine, dar dupa reinceperea activitatii, am un disconfort abdominal, in sensul ca ma balonez, indiferent ce mananc.In plus am o jena in zona ombilicului, acolo unde s-a practicat una din inciziile necesare laparoscopieisi unde preseaza putin hainele( pantalonul).
Ma constip, asa ca pentru a-mi asigura defecatia, beau ceaiuri care au acest efect, o data la 3, 4 zile.
Dupa operatie mi s-a facut o injectie, care imi opreste ciclul pentru o perioada de 3 luni, un fel de menopauza indusa, cu toate simptomele ei, bufeuri, transpiratii, dureri de cap.Efectul injectiei ar trebui sa inceteze peste inca o luna.Am si scazut putin in greutate fara sa fac ceva in acest sens.
Intrebarea mea este : Ce credeti ca imi produce acest disconfort abdominal, balonari, constipatie, precum si acea durere in zona ombilicului? rest de dioxid de carbon, tulburari hormonale din cauza acelei injectii ?Si ce ar trebui sa fac?
Va doresc numai bine si multumiri pt ca ne raspundeti.
1 comentarii
0
10-11-2009, ora 14:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Tot ce vi s-a facut este de fapt contra naturii umane. Mai ales injectia, caci corpul feminin trebuie sa se debaraseze de toxine lunar prin menstra si cand acestea raman in corp apar tot felul de probleme. Consultati un medic homeopat, homeopatia ajuta foarte usor si fara efecte adverse la astfel de probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.