balanita candidozica?

30-08-2009
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua.Scriu aici deoarece sunt complet derutat si gandesc ca poate pe aceasta cale voi putea afla sfaturi utile pentru a ma vindeca.Acum vreo 4 luni, in urma unui contact sexual neprotejat cu o persoana cunoscuta, mi-au aparut pe gland iritatii sub forma de mici bubite rosii insotite de usturimi ale pielii.Am fost la medic dupa cateva zile, mi s-a spus ca este un herpes in remisiune, cu toate ca nu au existat basicute sau simptomele clasice ale herpesului.Am fost apoi la alt medic pt confirmare, acesta a spus ca am balanita candidozica.Am urmat tratament cu unguente, Triderm, apoi Nidoflor( am luat si 2 doze de Flucovim ).Acele bubite rosii au disparut repede, numai ca au lasat urme in muschiul glandului, exact pe locul unde au fost ele.A mai fost un simptom aparut, si anume in jurul anusului aveam niste usoare usturimi, nu deranjante dar persisente.Dupa vreo 2 luni de tratmente cu aceste creme, am fost la al3 lea medic, care mi-a spus sa las complet cremele deoarece nu mai am candida, dar usturimile apar datorita cortizonului.Acum situatia e cam asa: nu am avut contact sexual de 4 luni tocmai pt a ma vindeca, nu mai dau cu unguente de peste 1 luna jumate, am usoara usturime a pielii ce acopera glandul si in jurul anusului( repet, e doar sesizabila dar nu deranjanta) dar urmele unde au existat bubitele rosii au ramas, se prezinta ca niste puncte rosii in carnea glandului.Am mai citit despre CANDIDA si se pare ca daca persista acele usturimi inca nu am scapat de ea, cu toate ca la vizualizare cu ochiul liber nu se vad decat acele punctulete.Sunteti de parere ca e Candida?Ce as mai putrea face pentru a trece?Am incercat Triderm, Nidoflor, pe care le-am tolerat bine, am dat odata cu Clotrimazol crema si m-a usturat tare asa ca am renuntat.Astept un sfat cu mare interes.Multumesc.
1 comentarii
0
31-08-2009, ora 21:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Unguent cu marul lupului aplicat de doua ori zilnic pe zona afectata dupa igienizare!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.