baile de sulf pot determina faringita?

14-07-2011
meagain
Nu este medic/terapeut
meagain
in urma cu 2 saptamani am terminat un tratament de 10 zile cu bai de sulf. A coincis finalul acestui tratament cu o stare generala proasta. Disconfort in gat, infectie pe care am incercat sa o tratez cu amoxicilina timp de 4 zile si pentru tuse am luat eurespal. A aparut asociat cu tusea o mucoasa foarte pronuntata si usea devenea destul de violenta...pana la voma. Eliminam o mare masa de mucoasa. Am urmat tratament de 5 zile cu eurespal pastile, prospan sirop, ceclodyne comprimate, birinil spray si decasept. Am avut senzatia ca se amelioreaza insa zilele de tratament treceau si eu inca nu-mi reveneam. in ultima noapte...dupa ce terminasem acest tratament am avut o tuse foarte puternica...nu pot sa dorm si nu o pot controla. M-am dus iar la doctora si mi-a propus un tratament usor pe supozitia ca ar fi acidul gastric de vina. Mi-a prescris omeram o pastila dimineata si claritine, o pastila seara. In toata aceasta perioada am baut mult ceai caldut cu miere si lamaie, ceai de fructe de padure, de tei, de busuioc, de musetel. De multe ori imi pierd vocea si simt ca nu pot sa respir cum trebuie. Va rog sa ma ajutai cu un raspuns. Am uitat sa mentionez ca de aproximativ 3 ani ma confrunt cu infectii in gat si la exudat nu a aparut nimic.insa eu stiu ca nu-i totul ok.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat.
O zi buna.
Mirabela
3 comentarii
0
14-07-2011, ora 16:38
meagain
Nu este medic/terapeut
meagain
Baile de sulf au fost facute ca tratament pentru discopatie lombara pe care o am
0
14-07-2011, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati pomenit ceva de Lamaie.!!!
credeti ca acidul care il contine lamaia face bine la o miucoasa faringiana deja iritata? Da la o mucoasa gastrica cu hiperaciditate? nu provoaca si ami multa aciditate?
..
din cele descrise.. este posibil sa avut o sonuzita Veche.. care acum dupa bai.. sa inceput sa dreneze spre posterior si sa inflameze faringele
mergeti la ORL.. faceti O radiografie SAF..
0
14-07-2011, ora 19:38
meagain
Nu este medic/terapeut
meagain
De obicei in situatiile dificile de sanatate ascultam cu sfintenie sfatul medicului.din pacate.
Multumesc frumos pentru sfat si o sa investighez problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: