baiatul meu are o problema: nu vorbeste aproape deloc

03-03-2011
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
sunt elena din buc. si am un baietel de 2 ani si 6 luni care nu vorbeste aproape deloc, spune doar "hai si mama "dar nu cu adresa direct la mine.in plus nu vrea sa-mi raspunda nici prin semne atunci cand il intreb despre anumite parti ale corpului.vreau sa specific ca el aude si copieaza ceea ce facem noi.am fost cu el la mai multi medici care nu au reusit sa-i puna un diacnostic{neuropshiatri}.acum am reusit sa facem o programare la d-na dr.sanda magureanu unde sper ca el sa fie diacnosticat si unde sa primeasca si un tratament.doresc sa-i intreb pe cei care au mers la d-na dr. magureanu daca dansa face intradevar "minuni". multumesc!
9 comentarii
0
03-03-2011, ora 16:12
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Te sfatui sa ajungi la d-na.dr. Gherghiceanu, care poate fi gasita in acelasi spital ca d-na. prof.Crede-ma ca stiu ce vb, si o sa fii extrem de multumita daca-mi urmezi sfatul.Iti trimit mesaj privat.
0
03-03-2011, ora 20:02
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
EU AM O PROGRAMARE PE DATA 16 MARTIE LA PR.DR. MAGUREANU ASTEPT SA VAD CE-MI SPUNE...CULMEA AM VB.PUTIN CU DANSA LA TEL. SI M-A INTREBAT DACA UN ALT MEDIC LA CARE AM FOST A BANUIT "CEVA ELEMENTE DE AUTISM?" NU NIMENI NU MI-A SPUS ASA CEVA DAR DACA AR FI SE TRATEAZA GREU?
SUNT FOARTE SPERIATA! EU I-TI MULTUMESC DE MESAJ SI MULTA SANATATE!
2
03-03-2011, ora 21:08
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Nu te speria, daca se confirma cele zise de mine, se poate trata prin terapia ABA.Nu uita de sfatul meu...sa ma tii la curent prin mesaje private.
0
03-03-2011, ora 21:26
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
ma sperii pt.ca am inteles ca terapia e foarte scumpa.referitor la ms.private nu stiu sigur cum sa procedez.
0
03-03-2011, ora 22:00
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Exista sponsori pt. aceasta terapie.O sa tinem legatura.
0
04-03-2011, ora 10:07
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
eu sper sa fie totusi doar o usoara intarziere care se va putea trata, pt.ca el are contact cu noi adica nu-mi evita privirea si imita ceea ce facem.. este ceva dar vreau sa cred ca nu este grav.mai vreau sa-ti spun ca el incearca sa vb. dar cand vrea sa spuna mami reuseste sa scoata numai vocale "a-i" sau cand ma solicita sa merg cu el scoate un "hai "gutural nu vreau sa ma mint singura, simt ca ceva nu e in regula dar i-L rog pe DUMNEZEU sa nu fie prea grav! astept sa vad ce-mi spune si d-na dr.M. CUM SE SIMTE NEPOTICA TA?
0
04-03-2011, ora 19:29
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Din pacate pt. nepotica mea nu se mai poate face nimic.Pe linga autism are si alte boli grave.Am facut tot ce e posibil pt. fetita dar...numai Bunul Dumnezeu o poate ajuta.Costurile au fost atit de mari incit abia supravietuiesc, iar eu nu mai am cu ce sa-i ajut.
0
05-03-2011, ora 12:59
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
i-mi pare tare rau nici nu stiu ce a-si putea sa-ti zic sa va dea Domnul multa putere si nu va pierdeti speranta.
0
16-03-2018, ora 03:48
Psih.Scortan
Identitate neconfirmată
Psih.Scortan
Care a fost diagnosticul pană la urmă?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cărțile interactive pentru bebeluși îi pot împiedica pe copii să învețe cuvinte noi
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii și întârzierile de limbaj la copii
  •