baiatul meu are o crestere lenta

10-10-2008
mysi
Nu este medic/terapeut
mysi
Baietelul meu are 13 ani si 2 luni, inaltime 1, 44 si 36 kg. Este un copil cuminte, cu rezultate f.bune la invatatura.
Am constat, insa, la el o crestere lenta. Daca pana in clasa a 4a mai erau copii de inaltimea lui, din clasa a 5a a inceput sa fie vizibila diferenta de inaltime. In luna ianuare 2008, am mers la endocrinologie si am facut toate investigatiile (analize de sange, radografii, sa turceasca) - toate au avut rezultate foarte bune, cu exceptia hormonului de crestere. Valorile GH si IGF I erau 0, 15 respectiv 268. Din luna februarie, a inceput tratamentul cu Norditropin Simplex X si constatam ca in fiecare luna copilul a crescut cate 1 cm. Am repetat analiza hormonului de crestere dupa 6 luni de tratament si am constat ca valorile au ajuns la: 1, 33 respectiv 662. Deci, de la o inaltime de 1, 36 m cat a avut cand am inceput tratamentul, a ajuns acum la 1, 44 m. Ceea ce ma framanta pe mine acum este faptul ca nu stiu cat timp va trebui sa continuam acest tratament. Nu mi-as dori sa dureze mai mult de 1 an. Stiind ca baietii "isi dau drumul la inaltime" dupa 14 ani, la el se va mai produce acest fapt fara tratament? Am inteles ca acest tratament reprezinta un supliment hormonal, nu produce obisnuinta. Baiatul meu nu este un copil mancacios. Are pofta de mancare, dar mananca putin desi i-am administrat si tratamente naturiste si vitamine din farmacie dupa prescriptia medicului. (Sargenor fiole, Supradyne, Calciu Sandoz, Eurovita, Pikovit, Cavit 9, Complex de viatmina B) desigur pe rand functie de anotimp si la intervale de timp. Alimentatia noastra este diversificata, si zic eu pe cat putem-sanatoasa, rar mezeluri, fara cipsuri, nu bea sucuri din comert, fara bomboane. Recent i-am administrat Zentel pentru chistii de giardia ce au iesit la analiza. Dupa tratament mananca ceva mai bine dar nu il tine mult. Nu stiu ce ar trebui sa fac, sa vad ca baiatul meu mananca fara sa il rog, sa creasca si sa mai capete ceva in greutate. L-am nascut cu cezariana, a avut la nastere 2, 700 kg si 48 cm. Nu am avut probleme de sanatate cu el in afara unor raceli, oreion si la 9 ani o infectie urinara cu bacil Proteus, ce s-a rezolvat de la primul tratament. Am repetat analiza semestrial de atunci. Eu am 1, 60 si 62 kg iar sotul 1, 74 si 74 kg. Va multumesc si astept parerea si sfatul dumneavoastra, cu prietenie, o mamica!
5 comentarii
0
11-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cred ca va trebui sa continuati tratamentul cu hormon de crestere pana cand baiatul va ajunge la o talie comparabila cu a sotului - sau, cel putin pana cand va ajunge la media de crestere in generatie. Nu se pune problema de dependenta si nu cred ca trebuie intrereupt tratamentul prematur, mai alesin varful de crestere pubertara- insa oricum, endocinologul decide.
0
10-11-2008, ora 14:17
mysi
Nu este medic/terapeut
mysi
va multumesc pentru raspuns
0
23-03-2009, ora 23:50
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
buna seara aceiasi problema o am si eu cu baietelul meu el are 15 ani si are 1 44-45 deci vreau sa precizez ca eu am 156 iar sotul 174 si sunt foarte ingrijorata este tarziu ptr el daca asi incerca sa ii fac tratament cu hormoni ptr crestere alti baieti de virsta lui sunt foarte dezvoltati el este neschimbat si de mancat chiar mananca foarte bn dar nu asimileaza el cind era mic de 2 ani mi-a facut o convulsie febrila si mi sa repetat la 3 ani si timp de 10 ani a luat tratament zi de zi acum nu mai ia sa fie si asta o cauza va rog ce ma sfatuiti sio alta problema care il deranjeaza el este la o clasa de fotbal si intr-o zi venind de la antrenament mi-a zis mami eu de ce o am mica fata de altii colegi ;penisul" ce ar trebui sa fac si unde sa ma duc cu el va multumesc di suflet.
0
27-03-2009, ora 11:36
mysi
Nu este medic/terapeut
mysi
Asa cum v-am scris mai sus i-am facut baietelului meu tratamentul cu hormon de crestere timp de un an. Din luna ianuarie am intrerupt tratamentul deoarece continuarea lui necesita o internare in spital (pentru intocmirea unui dosar) si efectuarea unor analize foarte riguroase (care, cred ca implica si riscuri). Neputand lipsi de la scoala am amanat aceasta internare si il urmarim lunar cum evolueaza fara tratament, zic eu pana in vacanta de vara. Vreau sa spun Maya, ca (fara sa imi recomande nimeni) i-am facut si o analiza (din sange pt.ca nu se efectua la acest laborator din fecale desi era mai concludent) pentru helicobacter pilory si spre marea mea dezamagire, i-a iesit pozitiv. Numai din ce am tot citit pe forum, am dedus ca e posibil ca el sa nu asimileze si aiba ceva la stomac din acest motiv. Valoarea nu a fost mare: 1, 14 dar am mers la medic si i-am si facut tratamentul cu acea schema de 3 medicamente recomandata. O sa repetam analiza dupa 6 luni. Am auzit ca se scapa greu de asa ceva. Ti-as recomanda si tie sa faci analiza baietelului tau, daca nu te deranjeaza ca vin cu sfaturi de astea. Medicii, nu stiu de ce nu recomanda analiza asta copiilor si sunt multi care au asa ceva. Vad ca e tot mai raspandit acest helicobacter pacatos (citeste pe forum despre el). In urma tratamentului vad ca mananca mai bine dar nu pot sa spun ca se si ingrasa are 39 kg. Eu am ajuns la concluzia ca datorita felului de a fi a copilului, cat e de stresat, i se intampla toate astea. El invata mult si se consuma pt. scoala mult mai mult decat ar trebui. Se culca noaptea la 12 si se trezeste la 8 ca invata dupa amiaza. Merge la sport cam o data, uneori de 2 ori pe saptamna. E foarte bine si nu e tarziu sa mergi la endocrinolog cu baiatul sa ii faca o radiografie la genunchi, pumni si o sa turceasca. Isi va da seama medicul dupa cartilagiile de crestere care e starea lui. Nu e tarziu la 15 ani, asa cred eu. Ma tot gandesc ca am avut colegi in liceu care au fost scunzi pana in clasa a 10 a apoi si-au dat drumul. Ma tem si de tratamentul hormonal, desi dupa cum ti-am spus, a dat rezultate f. bune timp de un an (a crescut cate un cm, lunar). Poate am intrerupt tratamentul prematur (asa cum scrie mai sus dna. doctor) dar suntem atenti si urmarim evolutia cateva luni (am inteles ca nu se pune problema unei dependente de tratament ) si poate fi reluat oricand (cu conditia de varsta, desigur). Cat a avut la nastere copilul tau? Al meu a avut 48 cm si 2, 700 kg. Deci, deficitul de crestere la el a fost stabilit : talie mica la nastere. Ei cresc mai lent si trebuie ajutati la timp. Nu mai amana, mergeti la endocrinolog sa vedeti ce zice, nu e tarziu. Cu prietenie!
0
30-03-2009, ora 12:51
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
buna mysi iti multumesc ptr raspuns si incurajare exact asa am sa fac o sa merg in primul rand la endocrinolog si dupa aceia sa ii fac si analiza de care vorbeai tin sa mentionez ca am fost cu el si am facut si radiografie la cartilage si asistentul ma sfatuit sa stau linistita ca o sa creasca dar este mai lent acum greutatea la nastere baiatului la nastere a fost de 2900gsi lungimea 39-40 nu imi mai aduc sincer aminte ori cum 48 sigur nu a avut ori cum o sa te anut ce am facut multa sanatate si iti multumesc inca-o data mysi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul