chiuretaj in urma unei sarcini oprite din evolutie si avortul spontan

16-04-2013
miha32
Nu este medic/terapeut
miha32
Buna ziua!Imi puteti spune ce diferenta este intre un chiuretaj facut in urma unei sarcini oprite din evolutie si unul facut in urma unui avort spontan?uterul suporta aceleasi schimbari in ambele situatii????Va intreb pt ca eu am trecut prin ambele situatii iar la primul avort spontan la 12 sapt.mi-a spus repaus cel putin 3-6 luni (am sangerat pana l-am pierdut si dureri ca la nastere)iar cealalta sarcina aveam tot 12 sapt.dar la eco s-a confirmat ca e oprita din evolutie de la 8 sapt.nu am avut dureri nici sangerari si mi s-a spus ca dupa primul cm.pot incerca iar sa raman gravida...
3 comentarii
0
16-04-2013, ora 15:43
anabolyda
Nu este medic/terapeut
anabolyda
Bună ziua! Stimată doamnă, vă înţeleg. Indicat ar fi să nu recurgeţi la avort, fiindcă avortul este o crimă, deoarece prin asta se distruge o viaţă umană!
0
16-04-2013, ora 17:28
miha32
Nu este medic/terapeut
miha32
Stimate domn ai vorbit cand trebuia sa taci..daca ai sti ce inseamna un avort spontan sau o sarcina oprita din evolutie..nu ai mai da asemenea raspunsuri tampite...mai cultiva-te inainte sa dai un raspuns..Eu nu am specificat ca am recurs la chiuretaj pt a scapa de sarcini...pur si simplu le-am pierdut...
0
16-04-2013, ora 18:46
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
domnule stimati si incuiat la minte, in cazul unei pierderi de sarcina trebuie curatat uterul ca sa nu sufere femeia hemoragii si infectii. e un procedeu obligatoriu (si cred ca in ambele situatii este la fel procedeul cu acelasi efect asupra uterului)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Protejarea sarcinii - riscuri de întrerupere a sarcinii și cum să le eviți
  • Avorturile repetate și inexplicabile, mai frecvente la femeile cu un simț al mirosurilor corporale mai bun
  • Riscul de avort spontan este mai mare în lunile de vară
  • Temperaturile ridicate ar putea crește riscul de avort spontan
  • Sângerarea vaginală după chiuretaj
  • Examinarea placentei poate releva cu acuratețe mare cauza unei sarcini pierdute
  •