avort si sexul

16-03-2009
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
am facut un avort saptamana trecuta, marti...si sambata am avut contact sexual.se poate intampla ceva daca am facut chestia asta?as putea pati ceva?este primul si ultimul meu avort.si astazi am avut sangerare ca si cum ar fi acea perioada a lunii...o fi din cauza contactului sexual?
25 comentarii
0
16-03-2009, ora 15:40
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Esti inconstienta rau ! Scuza-ma dar meriti! Normal ca ai sangerea, ca acolo e rana, nu iti dai seama?
Cum sa te mai vindeci?
Stai o luna de zile si dupa aia faci sex nu imediat, ce naiba, vrei sa faci vreo complicatie?
Doamne fereste !
0
16-03-2009, ora 17:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ca bine a zis Ali39.
0
16-03-2009, ora 17:44
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pai nu Teo ? N-am dreptate, zii tu ! Cum e posibil sa ai atata inconstienta ?
Doamne, doamne tineretul asta din ziua de azi! Si de n-ar avea unde sa se informeze !
0
16-03-2009, ora 17:47
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sa nu se supere Maria dar eu stiu ca avortul e o trauma pentru orice femeie din toate punctele de vedere, de asta ii spun ce-i spun ca pe viitor sa aiba grija de ea.
0
16-03-2009, ora 17:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
M-a ferit Dumnezeu sa trec prin asa ceva, dar e clar ca trebuie sa aiba grija maxima de ea! Mai mult, dupa chiuretaj, exista cea mai mare sansa de a ramane iar gravida!!! Si eu sunt inca tanara, dar stiu ca daca nu stiu ceva, intreb. Asa ca Maria a facut bine ca macar aici a intrebat...
Sanatate multa!
0
16-03-2009, ora 17:52
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
ali, nu am de ce sa ma supar.am folosit ovule ca metoda de contraceptie, dar au dat gres.nici nu ai idee cat de mult iubesc copiii si cat de mult imi doresc unul, dar acum nu e momentul potrivit.ce as fi putut sa ii ofer micutului?nimic.nici nu stii cat de mult m-a durut si inca ma doare ca am facut asta.ma simt...de fapt nici nu am cuvinte, nici nu le gasesc ca sa pot spune cum ma simt.cred k mai mult mi-a fost teama, rusine sa ma interesez de toate consecintele acestui fapt dupa ce am facut asta.
0
16-03-2009, ora 17:54
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
Teo, mersi mult de sfaturi.dupa avort, doctorita mi-a spus sa folosesc contraceptive...si iarasi sunt in dilema...mi-a spus sa folosesc marvelon 28..dar am auzit k nu sunt chiar asa de bune...
0
16-03-2009, ora 17:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Maria, din pacate eu nu mai folosesc contraceptive hormonale (pilule) de mai bine de 10 ani, asa ca nu stiu sa-ti spun ceva exact. Daca la ginecolog nu te-ai lamurit, vezi ca sunt cabinete de planning unde au rabdare sa-ti spuna exact ce si cum. in orice caz, in afara de prezervativ si diafragma, niciun! alt anticonceptional nu este sigur 100%! Daca te mai putem ajuta cu ceva, sa spui. Numai Bine!
Si nu te supara pe Ali, sunt sigura ca a fost o reactie fara rautate, dar corecta, TREBUIE sa ai TU grija de tine, chiar daca partenerul incearca si vrea...tu stii acum ca in locul tau nimeni nu se urca pe masa de ginecologie. Sanatate!
0
16-03-2009, ora 18:01
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
Mersi mult de sfaturi.Teo...stiu k Ali nu a spus-o cu rautate.a fost pur si simplu realista.Mersi mult...
0
16-03-2009, ora 18:18
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Maria, eu am facut avorturi si stiu ce inseamna. Ca n-au fost cu voia mea, ca le pierdeam, tot aia e. Aceeasi trauma. Te cert pt k imi pare rau de tine, stiu prin ce ai trecut, intelegi?
Asa cu a spus Teo, dupa chiuretaj ramai foarte repede gravida. Doctorita aia a ta trebuia sa iti spuna ca duce ce iti vine primul ciclu atunci poti sa ai si contact sexual, nu asa repede la cateva zile. Si nu trebuie sa dai explicatii referitoare la faptul ca l-ai facut, asta e, se intampla nu esti nici prima nici ultima, fiecare are problemele lui si necazurile lui, nimeni nu e de condamnat. Pai eu inseamna sa ma spanzur la cate am pierdut si ajungeam la cutit sau sa nu mai scot capul in lume! Am vrut sa fac al treilea copil si nu s-a mai putut, am incercat pana la 38 de ani. Asta este viata.
Suntem femei si trebuie sa avem grija noi de noi pentru ca barbatii nu inteleg prin ce trecem!
Te rog sa ai grija de tine, daca mai ai probleme suntem aici!
Salutari la amandoua !
Ali
0
16-03-2009, ora 18:31
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
doctorita chiar nu mi-a spus nimic referitor la contactul sexual...ci doar k pot ramane insarcinata si ca trebuie sa folosesc prezervativul pana la prima menstruatie si atunci sa incep sa iau anticonceptionalele...iti pot spune sincer ca iubitul meu a fost langa mine tot timpul si iti pot spune ca a suferit la fel de mult ca si mine.nimeni nu a vrut sa se intample asta.inca sufera...il vad si il simt, chiar daca nu spune nimic si incearca sa para tare.mersi mult de sfaturi...
0
25-03-2009, ora 14:45
m_eu
Nu este medic/terapeut
m_eu
doaaamnee fetelor.ce se intampla in lumea asta?
o luam razna.toata lumea innebuneste.eu am 20 de ani.azi am fost la un contol ginecologic.si alaturi de cabinet era sala de chiuretaje unde este evident a se fac si avorturi...fetelor m'a luat o ameteala si un tremurat knd am vazut ca scria chiuretaje acolo.:((( fetelor e atat de trist si de tragic.ce se intampla in lumea asta.eu nu am facut niciun avort pana acum.si sunt dispusa sa pastrez copilul daca vine la un moment nepotrivit...sunt o persoana credincioasa...si nu as putea sa traiesc asa cu o trauma si un pacat.sufar si ma gandesc continuu doar knd vad ca femeile fac asta.atat de usor.NU VREAU SA SUPAR PE NIMENI SAU SA MI'O IA CINEVA IN NUME DE RAU.DAR VA ROG OPRITI-VA
ma intristeaza foarte tare chestia asta
eu sunt studenta.si am un iubit care lucreaza are un servici stabil.dar nu si un salariu foarte mare.anul asta ne casatorim si ne'am propus dupa ce termin eu scoala sa facem si un bebe dar daca apare intre timpo sunt dispusa sa il pastrez.uitati niste adearuri care v'ar putea schimba perspectiva :((( http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/1.html http://www.provitacraiova.ro/articol-strigatul-mut.php
0
25-03-2009, ora 15:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
m_eu
Ai dreptate, dar stii, nicodata nu stim cu adevarat ce-i in viata unui om, in sufletul unei femei...Deci, sa nu judecam, sa ne bucuram daca am fost ocoliti de astfel de probleme si sa incercam sa-i ajutam pe cei care au avut de trecut prin asta. Numai Bine!
0
26-03-2009, ora 13:20
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna doamnelor !
In primul rand te salut Teo ca nu ne-am mai taifasuit de mult !!!!
In al doilea rand pe Maria vreau sa o intred ce mai face si cum se mai simte k n-a mai dat nici un semn !
Si in al treilea rand doamnisoara m_eu, imi pare bine de cunostinta dar te-as invita la alta postare pe undeva pe la metode de contraceptie, la subiectul chiuretaj. Sunt sigura ca te vei regasi intr-una din persoanele de acolo care sunt credincioase si care condamna femeile care fac chiuretaj.
Ai idee de cate ori am fost la biserica si m-am rugat la dzeu sa ma ierte si de cate ori m-am spovedit si cum traiesc cu acesta trauma? Sa iti ajute dzeu sa nu treci prin asta mai ales cand ti-l doresti si nu-l poti avea !
N-ai idee ca n-ai de unde sti ! Asa ca te rog frumos sa nu mai judeci unele femei dupa cum ai vrea tu sa fie lumea.
Fara suparare, nu iti reprosez nimic numai ca te rog sa nu mai postezi rugaminti din astea. Stim si noi sa citim, sa tragem concluzii si sa ne oprim.
Ali
0
26-03-2009, ora 13:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E o vorba a unui mare sfant: "Tu nu il judeca, ca-i stii fapta, dar nu cainta".

Eu n-am facut chiuretaje, dar cu mana pe inima recunosc ca am fost si eu inconstienta nu o data si tot cu sinceritate maxima va imparatsesc ca daca s-ar fi intamplat pana acum, nu sunt sigura ca n-as fi facut avort. Deci, ma bucur ca n-am trecut prin asemenea trauma, dar inteleg perfect orice femeie care spune ca s-antamplat. Bineinteles ca nu inteleg cand cineva persista in nestiinta, atunci aduce a nesimtire, dar e o alta discutie.
Imbratisez Ali !!! Va imbratisez fetelor!
Dora
0
27-03-2009, ora 13:50
m_eu
Nu este medic/terapeut
m_eu
draga ali39 nu vreau sa supar pe nimeni...si am zis ca nu o zic in nume de rau...am si eu dreptul sa imi expun parerea.fiecare zice ce simte...imi pare rau daca te'a deranjat mesajul meu.sau pe careva dintre voi.sunt sigura ca fiecare sufera in felul ei dupa asa ceva.dar frate sunt si care fac cate 30 de avorturi de alea ce sa mai zici?te mai iarta dumnezeu la 1...2...3.4, 5, 6, 7, da cate la nesfarsit???nu mi se pare normal...deja devine o obisnuinta ptr alea... nu exclud niciodata sa fiu in situatia de a face unul...dar.sper sa ma feresc de asa ceva...in primul rand de trauma si in al doilea rand ca exista atatea complicatii sa nu mai poti face copii cancere si fel si fel de infectii.aveti grija de voi fetelor...si scz ink o data
0
27-03-2009, ora 14:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
m-eu,

Stai linistita, nu cred ca ai suparat pe nimeni, nu ai deranjat pe nimeni, cel putin pe mine sigur nu. Sigur ai dreptate in ce spui. Ideea care trebuie sa ramana e ca, noi femeile, trebuie sa fim constiente de ce se intampla cu noi, in jurul nostru, iar cand nu stim ceva sa-ntrebam fara jena. Trebuie sa fim solidare, sa ne ajutam cat putem, ca si asa viata ne ofera si din alea bune si din alea mai grele. Numai bine tuturor!
0
30-03-2009, ora 10:50
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna Dora!
Poate si eu am fost un pic dura dar totusi ca una dintre noi, femeie, sa nu te inteleaga indiferent care a fost motivul uneia dintre noi sa aleaga sa faca chiuretaj, mi s-a parut deplasat si m-a revoltat. Am fost eu prea dura dar nu m-am suparat pe ea.
O inteleg, nu a vrut sa jigneasca pe nimeni, ea si-a spus parerea ei si nu trebuie sa-si ceara scuze, sunt constienta, dar trebuie sa fie alaturi de noi indiferent de situatie, ca doamne fereste, nu stii cand te loveste.
Cum ai spus si tu trebuie sa fim solidare si unite k numai noi ne intelegem una pe alta.
Si are dreptate k unele femei fac multe cum a zis si ea, 3o poate mai mult dar astea sunt niste scursuri ale societatii noastre care intr-adevar merita condamnate.
Te pup Dora si multa sanatate si pe domnisoara m-eu pe care nu m-am suparat asa de tare incat sa nu mai vorbim!
Ali
0
01-06-2009, ora 12:43
coral13
Nu este medic/terapeut
coral13
am facut si eu o intrerupere (prin aspiratie)acum 7 saptamani, nu mi-a venit ciclul...supt foarte speriata...am fost la doctor si mi-a dat niste pastile pt grabirea lui...dar fara rost :(( oare e ceva grav...ma poate ajuta cineva cu un sfat?
0
01-06-2009, ora 13:12
maria72
Nu este medic/terapeut
maria72
nu am ami avut net:(..ce sa spun...fizic ma simt bine, dar psihic nu.de cate ori vad un copil mic pe strada imi aduc aminte de ceea ce am facut si ma cuprinde o stare aiurea si si imi vine sa fug sa uit tot, dar nu pot...si pentru m_eu vreau sa iti spun k am aproape 19 ani..sunt in ultimul an de liceu.as fi pastrat copilul..asta am vrut initial...dar gandeste-te...ce ii pot oferi eu?prietenul meu este student in primul an...ce i-am fi putut oferi acelui copil?multe lipsuri, probabil.nici nu ai idee cat de mult iubesc copii, mai ales cand sunt mici si vreau sa iti spun k vreau si asta am sa fac, sa ii ofer viitorului meu copil/copii tot ce este mai bun...absolut tot..si sper k realizez k nu pot face asta acum.mai am 3 saptamani pana la bac..vreau sa il iau cu nota mare, sa ma inscriu la o facultate, sa o termin si sa imi fac o cariera si sa muncesc sa am ce sa ofer unui copil.nu vreau sa aiba lipsuri niciodata.stiu k nu am o scuza pentru ce am facut.si ma simt groaznic..si numai eu, ci si prietenul meu...nu iti reprosez k m-ai criticat, dar ti-am spus care au fost motivele...va doaresc la toate o zi buna si sa nu treceti prin ce am trecut si prin ce trec...va pup
0
10-07-2009, ora 11:58
honey2005
Nu este medic/terapeut
honey2005
sper ca cineva sa vada acest comentariu...as avea o intrebare...desi stiu ca avorturile sunt riscante, fie ca faci unul singur sau mai multe, insa as fi vrut sa stiu cam cate avorturi sunt "indicate" ca sa zic asa...fara sa existe pericolul de a nu mai putea avea copii ulterior...as vrea sa mentionez ca sunt constienta de faptul ca organismul difera de la femeie la femeie...insa era vorba despre o generalitate...va multumesc si sper sa primesc un raspuns cat de curand...
0
10-07-2009, ora 13:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Deja ti-ai dat raspunsul...Numai Bine!!
0
29-07-2009, ora 17:15
BabyD
Nu este medic/terapeut
BabyD
Honey2005, asa, ca "generalitate". cum ai spus si tu, organismul difera de la femeie la femeie. Au fost cu siguranta cazuri care dupa un avort nu au mai putut avea copilasi, au fost care dupa 30 au putut.este un risc aici.esti pregatita sa ti-l asumi? Asta e raspunsul meu la intrebarea ta. Cu bine.
0
05-08-2009, ora 17:17
liviua
Nu este medic/terapeut
liviua
buna. cred ca in primul rand orice persoana care are relatii sexuale trebuie sa-si asume si responsabilitatea aparitiei unei sarcini. tu maria ai spus ca e primul si ultimul avort si ca abia dupa ce termini facultatea si te vei realiza profesional vei avea un copil.dar daca apare unul pana atunci? ce vei face? tot la gunoi cu el?e valabil pt oricine face avorturi.nu e normal numai sa ne distram, sa ne desfatam fizic, sa ne simtim bine si cum ia fiinta in noi un prunc, gata il dam afara. si asa, dupa 10, 20 de ani de avorturi, ne miram ca "Dumnezeu e rau " si nu ne da un copil atunci cand noi hotaram ca-l vrem.ganditi-va la sufletele celor care au ajuns la gunoi, cum te vor lasa sa traiesti, sa fii fericit.cat despre metodele contraceptive...de multe ori dau gres. va spun sincer, nu am folosit niciodata nimic, nu am avut relatii inaintea casatoriei si am un copilas de 3 ani. in 4 ani de mariaj am avut relatii cu sotul meu dar nu am ramas decat o singura data insarcinata.care e concluzia: copilul vine cand vrea Dumnezeu, cand crede eL CA ESTI PREGATIT, NU CAND CREZI TU.ca pana iti faci tu casa, ai serviciu, etc.cunosc persoane care au ramas insarcinate cu metode de contraceptie f sigure si invers, cazul meu, in cele mi fertile zile am avut relatii si nu am avut bucuria de a mai primi un copil.
sper sa nu fi suparat pe nimeni...nu va judec, fiecare e liber sa faca ce vrea, sa aleaga, era doar o parere, nici macar un sfat. trebuie sa constientizam care sunt riscurile inceperii vietii sexuale inaintea casatoriei.
daca jumatate din cei care au de gand sa si-o inceapa ar vedea un filmulet ca acesta (http://video.google.com/videoplay?docid=-2410930479546461180hl=ro), multe s-ar schimba. va doresc sanatate si sa aveti multa intelepciune.
0
21-12-2013, ora 10:55
ali2000
Nu este medic/terapeut
ali2000
ceaw am si eu o intrebare e normal ca la doua saptamani dupa avort sa iti vina cheaguri de sange?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •