avc hemoragic, coma + ischemie a trunchiului cerebral... | Forumul Medical ROmedic

avc hemoragic, coma + ischemie a trunchiului cerebral...

10-05-2011
lolita 1
Nu este medic/terapeut
lolita 1
Buna ziua, tatal meu in varsta de 75 de ani a facut cu avc hemoragic, nu a intrat in coma decat dupa 10 zile, a iesit din coma dupa 24 de ore, acum urmeza o interventie chirurgicala. are pareza pe partea stanga, mai are si o ischemie a trunchiului cerebral. care sun sansele de reusita a interventiei chirurgicale si sansele de recuperare?
5 comentarii
0
10-05-2011, ora 14:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

SANATATE multa tatalui...

Raspuns:
-DOAR DUMNEZEU stie...si ma voi ruga sa-i fie, bine;

Intrebare:
- si DACA vreun medic, crede ca NU are sanse, CREZI ca..va scrie aici, pe forum?

O zi buna.
0
10-05-2011, ora 16:00
lolita 1
Nu este medic/terapeut
lolita 1
Multumesc mult pt. rugaciuni. Eu inca mai sper. Ina nu l-au operat. O zi buna si sanatate
0
22-05-2011, ora 12:45
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
mult noroc stiu prin ce treci si tatal meu are avc grav paralizat pe stanga, diabet, glaucom si acum o depresie suicid.e foarte multa suferinta.sa dea dzeu sa ii fie bn.linda
0
05-06-2011, ora 20:23
Dumitrascu Tudorel
Nu este medic/terapeut
Dumitrascu Tudorel
Buna Ziua, socrul meu in varsta de 73 de ani a suferit in 2007 un a.v.c.dupa o spitalizare si un tratament adecvat si-a revenit aproape total. In data de 24.05.2011 a suferit un nou a.v.c. dupa 10 zile de internare(fara un efect) a fost externat si dus acasa cu dureri puternice de cap, amateli si varsaturi. Ce este interesant este faptul ca nu a avut scaun deloc si uneori sughita cate 4-5 ore si a ramas imobilizat la pat.
Va rog daca se poate sa ne ajutati cu un sfat ca nu mai stim ce sa-i mai facem
Daca se poate respuns -*
Va multumim foarte mult



(*modificat de admin)
0
08-06-2011, ora 11:37
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Mama are 13 ani de cand e total imobilizata la pat de un avc hemoragic in urma caruia medicii nu-i dadusera prea multe sanse de supravietuire; a stat in spital 2 luni, dintre care 3 saptamani in coma profunda; nu poate vorbi, decat ingaima, cat sa intelegem ce vrea, este paralizata total pe stanga (piciorul nu si-l misca, mina este atrofiata si incordata strans la piept, o hranim numai cu mancaruri pasate, ii dam apa cu lingurita; este perfect constienta si mai prezenta chiar decat noi, dar este o leguma dpv neurologic; si ATENTIE: DOSARUL DE INCADRARE IN GRAD DE HANDICAP I-A FOST RESPINS PE MOTIV CA BOALA CAUZATOARE NU FIGUREAZA IN LEGE! (ORD.762/1992 din 19.11.2007, pg.98, MO 885/27.12.2007)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mai puÈ›in de 1% dintre supravieÈ›uitorii AVC respectă toate măsurile pentru sănătatea inimii
  • Suportul emoÈ›ional – esenÈ›ial pentru recuperarea după un AVC
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluÈ›ie È™i È™ansele de recuperare
  • Care sunt factorii care influenÈ›ează riscul de mortalitate în urma unui accident vascular cerebral hemoragic?
  • Statinele scad riscul unui nou AVC la persoanele care au suferit deja un AVC hemoragic
  •