avc grav, diabet, glaucom, depresie suicid la doar 60 de ani

22-05-2011
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
toate aceste boli le are tatal meu avc de 5 ani si restul mai vechi, mai nou are o depresie suicid cu halucinatii, vede morti, sabii si in imaginatia lui ii transforma in tabla, rosii, face gesturi cu mainile si capul, sufera f mult...si eu fiica lui sufar si mai mult vazandul prin ce trece.nu stiu cum sa procedez, ce sa fac sa il ajut, inima mea plange in fiecare secunda pt cum a ajuns.sper ca dzeu sa ne ajute in continuare si pe toata lumea sa nu mai existe suferinta...
9 comentarii
0
22-05-2011, ora 13:03
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Imi pare tare rau pentru ce am citit, imi pare rau pt tatal tau si nu imi explic de ce da D-zeu astfel de suferinte cumulate unora. NU am cum sa te incurajez sau sa te ajut in vreun fel, mai ales ca tatal tau nu prea mai intelege intentiile tale de-al ajuta, in schimb, iti inteleg suferinta in mare parte si nu pot decat sa iti inspir putere, incredere in tine, muulta energie sa suporti asa ceva...si cam atat. Nu stiu cat de mult aajuta un consult la un medic..nici nu stiu de care medic...poate e bine sa ii soptesti la ureche in momentele in care il vezi mai lucid, ca il iubesti..spune-i des ca il iubesti si ca esti alaturi de el..macar vorbele poate le va intelege si nu va mai avea idei despre suicid, sau cel putin nu asa dese.

Mult succes in lupta cu...vointa lui D-zeu..toate cele bune!
0
22-05-2011, ora 13:08
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
multumesc mult, in clipele lucide stie ca il iubesc ii zic in orice secunda, de aceea el ma accepta doar pe mine.eu il ingrijesc de 5 ani pt ca este paralizat pe stanga si cu mine isi face toate lucrurile necesare.multumesc din suflet pt cuvintele scrise imi dau putere
0
22-05-2011, ora 13:29
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
in ce oras locuiti?
0
22-05-2011, ora 13:51
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
la galati
0
23-05-2011, ora 14:07
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
La ce va referiti cand folositi termenul depresie suicid?
A avut tatal vreo tentativa de a-si lua viata sau ce anume?
Post AVC poate aparea o depresie; de asemenea poate aparea si o psihoza cu idei delirante si halucinatii.
La fel se poate ca tatal sa aiba un debut de dementa vasculara sau Alzheimer care sa se manifeste cu ideatie deliranta si halucinatii.
In orice caz e important sa vizitati cat mai repede un psihiatru; exista tratamente foarte bune atat pentru depresie cat si pentru psihoza; de asemenea psihiatrul poate trata si o eventuala dementa.
0
24-05-2011, ora 08:30
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
intra pe www.bowtech.ro, iar la contact iei legatura cu responsabila programului, care va poate indica un terapeut in zona. Terapia este holistica si echilibreaza corpul pentru mai multe afectiuni odata.
0
26-05-2011, ora 23:20
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
nu a avut tentativa dar e frica sa stea singur pt ca imi zice el are tendinte de suicid.euam consultat un psihiatru si mi-a dat picaturile serenase.credeti ca e un tratament bun?eu lucrez la un azil de batrani si stiu ce inseamna dementa si mai ales medicamentul indicat si poate nici eu nu vreau sa accept ca ar fi dementa pt ca ma face sa sufar si mai mult.multumesc de comentariu
0
27-05-2011, ora 09:40
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Serenase este un medicament antipsihotic- Haloperidol este substanta, care poate diminua sau opri halucinatiile sau ideatia deliranta. Sunt de acord cu el, desi exista si antipsihotice mai moderne si care protejeaza mai bine neuronii, dar medicamentul in sine poate fi eficient. Insa din pacate nu este suficient. Ceea ce va trebuie dvs este un consult complet, cu efectuarea unor teste de memorie, a unei tomografii computerizate, a unui examen neurologic, cu diagnosticarea afectiunii care a provocat simptomele tatalui si inceperea unui tratament pntru aceasta afectiune. Ceea ce vedeti dvs la azilul de batrani (si eu am lucrat intr-un astfel de loc) sunt de obicei demente in faza terminala, pe care familia nu le mai poate ingriji acasa. Dar intr-o dementa, pot trece 8-10 ani pana se ajunge in aceasta faza. Presupunem ca si tatal dvs are dementa (desi deocamdata nu stim)- cum ati vrea sa isi traiasca cei 8-10 ani sau cat o vrea Domnul sa ii dea?
Pentru a avea o mai buna calitate a vietii si a va usura si dvs ingrijirea are nevoie de un tratament complet si bine condus. Nu sunt de neglijat deloc nici ideile suicidare!!! Haloperidolul nu are efect pe acestea.
In continuare va sfatuiesc sa mergeti la psihiatru si daca psihiatrul dvs nu va poate da mai mult decat haloperidol, sa va adresati altui medic.
0
28-05-2011, ora 10:30
linda grosu
Nu este medic/terapeut
linda grosu
multumesc mult de sfaturi, o sa merg in romania cu el si deja l-am programat la alti psihiatri ca sa vedem ce imi zic si in romania.inca o data va multumesc. si eu o sa fac tot posibilul sa il tratez cat mai bn.daca imi puteti sugera si dvs un psihiatru in galati va rog.o zi buna.linda
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.