avc, fibrilatie atriala si nervozitate

03-09-2010
alli78
Nu este medic/terapeut
alli78
buna seara.tatal meu in varsta de 74 de ani a suferit acum o luna un accidenta vascular cerebral.cand a plecat la spital era pe picioare, au o amorteala la mana stanga, picior si fata pe partea stanga amortite.a doua zi dupa internare a facut o hemoragie digestiva si cam 7 zile a stat la reanimare.dupa stabilizare a facut o tomografie la cap cu urmatoarele concluzii:multiple leziuni ischemice cronice supratentorial bilateral, mai extinse la nivelul emisferului cerebral drept.ateromatoza cerebrala.mastoidita cronica dreapta.dupa cam 3 zile la neurologie a fost transferat din nou la reanimare pt ca facuse din nou hemoragie digestiva.intre timp i se facuse si o colonoscopie unde la concluzii se spune rectoragie de cauza medicala-mi sa explicat ca o cauza ar fi dozarea anticoagulantelor.a stat din nou la reanimare o in jur de 10 zile.i s-au m.facut investigatii irigografie, endoscopie unde totul a iesit normal.dupa iesirea din spital la o zi a facut tensiune mare 16 cu 12 si 173 batai/min.am plecat la cardiologie acolo a stat internat 2 saptamani.in prezent la o saptamana de la iesire a din spital a inceput sa se miste, mananca m binisor, merge sprijinit cativa pasi ceea ce acum o saptamana nu prea reusea.problema e ca odata cu recuperarea au inceput si crizele de nervi.tipa, se scarpina pana face rani, spune ca e frig dar se dezveleste, plange cum vede pe cineva cunoscut, acum cateva zile se dadea cu capul de pereti, ameninta ca se omoara.in prezent nu poate merge singur insa mi-e teama ca atunci cand o va face sa nu isi faca rau.de la psihiatru i sa dat xanax si zoloft, mai ia oxybral si rivotril, iar pt tensiune si inima gladycor, tertensif, miofilin, prestarium, digoxin.de la cardiologie are diagnostic:insuficienta ventriculara stanga cls II NYHA, fibrilatie atriala permanenta, HTA severa grad risc inalt, cardiopatie hipertensiva, insuficienta mitrala degenerativa moderata.plus anemie.ia si maltofer, neuromultivit, omegaa 3 adaugate de mine...In conditiile astea isi mai poate reveni?ce pot sa ii dau sa se linisteasca pt ca de multe ori nu poate dormi si noaptea incepe sa se agite, tipa, se vaita, se scarpina, vrea sa se scoale sa plece...am incercat cu extraveral insa nu il linisteste...multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.