exista vreo solutie pentru a scapa de autosugestie?

08-12-2005
bogdan marinov
Nu este medic/terapeut
bogdan marinov
buna ziua. am o problema foarte ciudata in opinia mea. de la un timp, cateva saptamani, am simtit destul de des, ca am o salivare excesiva, si ca imi vine sa inghit in sec cum se zice. am crezut ca e hiper salivare, dar in scurt timp, mi-am dat seama, ca de fapt, atunci cand nu ma gandesc la problema asta, cand am ocupatie si trebuie sa ma concentrez la ceva, in momentele respective, nu mai am acea hipersalivare. si mi-am dat seama ca de fapt e doar o autosugestie. ce e de facut? problema nu este foarte grava, dar uneori e deranjanta. se mai manifesta si atunci cand am emotii. exista vreo solutie pentru a scapa de autosugestie? va multumesc anticipat
4 comentarii
0
09-12-2005, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
In masura in care este legata de emotii poate fi o manifestare anxioasa. Desi, de obicei, caracteristica pentru anxietate este gura uscata. Aduceti-va aminte daca nu cumva faptul ca va simteati gura uscata v-a atras atentia la inceput si,
concentrandu-va, v-ati declansat secretia de saliva "la comanda". Nu cred ca este vorba de hipersalivatie ci doar de o senzatie subiectiva de exces de saliva. Este ca si cum ati pune lupa pe un text scris. Il vedeti mai mare dar e doar un efect optic. Renuntand la reflexul de a verifica daca simptomul este inca acolo, in timp, va disparea. Acum functioneaza ca un reflex conditionat.
0
01-01-2006, ora 00:00
bogdan marinov
Nu este medic/terapeut
bogdan marinov
Problema este ca nu pot renunta la acest reflex de a verifica daca simptomul este acolo, din cauza unei autosugestii. Daca ma gandesc ca nu trebuie sa verific acest lucru, tocmai asta fac. Exista o rezolvare? Trebuie sa merg la un psihoterapeut? Ma gandeam daca nu cumva se poate rezolva prin hipnoza, care sa ma faca sa uit ca m-am gandit vreodata la acest lucru.Va multumesc pentru atentia acordata, si as dori sa va intreb daca exista si o alta solutie de rezolvare. Cu respect
0
28-12-2009, ora 15:11
sony86
Nu este medic/terapeut
sony86
salut, am si eu o problema...cand fac efort mare imi vine sa"scuip"intruna si imi vin in gura "muci"scz de cuvant..imi poate spune cineva cum sa scap de acesasta problema e jenant sa tot scuip...imi e rusine de ceilalti oameni.mai ales cand joc footbal mi- se usca gura si raman fara aer...si am inec cu muci..dak stie cineva cum ma pot vindeca, , astept com...
0
12-02-2019, ora 08:26
Playboy
Nu este medic/terapeut
Playboy
Salut amndorura (cu problema legată de saliva. In special bogdan marinov) si eu sufăr de acea si problema! Ai rezolvat problema, bogdan? Daca da, spune-mi si mie! Te rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: