autism kanner-vreau niste tratamente

10-03-2010
tzany
Nu este medic/terapeut
tzany
buna seara.Am un copil in varsta de 4 ani diagnosticat cu AUTISM KANNER.nu zice nici un cuvant clar, ci doar scoate niste sunete la care trebuie sa fiu foarte atenta pt a intelege ce vrea sa spuna.acum a invatat sa bea, sa manance singur, insa nu interactioneaza cu copii.l-am avut si la un "centru special " in Resita, insa in timp ce mergea acolo comportamentul sau s-a agravat si am horatar sa-l retragem.i-am facut si RMN-ul, iar rezultatul final a fos RMN CERVICAL NORMAL.A-si dori sa-mi spuneti niste tratamente care ar trebui sa le faca sau cel putin un cabinet de logopedie/psihologie sau sa-mi recomandati un medic din Resita care sa-l poata ajuta.Multumesc
4 comentarii
0
11-03-2010, ora 19:16
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
buna seara nu cunosc logoped in Resita, va pot oferi aceasta adresa http://autism.gamara.ro unde puteti gasi multe materiale utile, sfaturi de la cei ce sunt in situatii similare si poate chiar un indemn catre un cabinet unde se lucreaza ABA, PECS. Eventual ma puteti contacta -* si incerc sa va ajut in functie de evolutie asa cum pot de la distanta. va doresc multa putere si perseverenta



(*modificat de administrator)
0
11-04-2010, ora 13:41
kis eniko
Nu este medic/terapeut
kis eniko
buna ! am vazut ca vreti un tratament pt autism. eu zic ca ati putea incerca RISSATARUN care puteti procura din germania cu reteta de la medicul de fam sau eventual de la pshihiatru. doza zilnica de 10 ml dimineata.asta 20 de zile dupa care 10 zile pauzasi faceti asta timp de trei luni sau chiar sase daca ii mai grav
. nu in ultimul rand despre ce a a vb domna ABASI TOT FELURI DE JOCURI DE ASOCIERI SI DE SOCIALIZARE. multa sanatate
0
30-04-2010, ora 16:31
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Painea asta ce o mancam in fiecare zi, contine gluten, lactatele cazeina. Uite ce am scris in alt topic

*******************************************************
CITEZ http://www.emcb.ro/article.php?story=20060726145933325
-
EXORFINELE, TERAPIA NUTRITONALA SI BOLILE PSIHICE

Studii recente aduc tot mai numeroase argumente, privind implicarea receptorilor sistemului opioid in modularea unor anormalitati biochimice la indivizii cu o serie de tulburari psihice - depresie, schizofrenie, autism, dependente alimentare. In conditiile in care opioizi, cum sunt exorfinele, sunt prezenti in alimentatia zilnica, s-a impus clarificarea mecanismelor prin care exorfinele ar modula activitatea psihica a acestor bolnavi (27).
-


Pe Wikipedia zice in felul urmator: http://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-free, _casein-free_diet
-
Reichelt a emis ipoteza că expunerea pe termen lung la aceste peptide opiacee poate avea efecte asupra maturizarii creierului si contribuie la stangacia socială şi izolare. Pe această bază, Reichelt si altii au propus o dieta fără gluten si cazeină (GFCF), persoanelor care suferă de autism pentru a reduce acumularea de peptide opiacee.
-
Mai pe scurt, este o varianta terapeutica de prima electie. Vedeti si topicul deschis de mine pe aceeasi tema.
****************************************************
Nu e mare lucru sa elimini exorfinele pt ceva timp din dieta.

-
0
30-04-2010, ora 21:16
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
De pe blogul cuiva care nu este nici medic, nici nutritionist atestat. Dar le zice bine!

****************************************************************************
SURSA

http://www.cristianmargarit.ro/2009/04/sanatate/glutencaseinavaccinuri
-
Gluten+caseina+vaccinuri=AUTISM


Evident ca autismul nu are o cauza cunoscuta si nu exista studii care sa demonstreze o legatura clara intre consumul de gluten(continut in cereale), caseina(continuta in lapte si branza), vaccinuri(care contin o serie de substante toxice si pot afecta sistemul imunitar). Evident, ca, statistic, se poate demonstra ca tu acum nu citesti acest text ci dai cu sapa prin gradina. Statistic se poate demonstra orice. Totul depinde de cine plateste pentru rezultatele statisticii.

Dar... azi pe CNN au fost invitati la "Larry King Live" Jenny McCarthy, Jim Carrey... si o pleiada de medici, avocati, personalitati medicale. Treaba e simpla. Copilul ei tine o dieta fara gluten si caseina, plus masuri luate impotriva candidei. A trecut peste autism. Companiile farmaceutice fac miliarde profit din manipularea opiniei publice si inducerea fricii de boli. Vaccinarea pentru diverse boli este o sursa de profit uriasa. Eivdent, exista si boli pentru care vaccinarea este indicata si absolut necesara. Doar ca trebuie facuta o selectie.

In ultima vreme s-a raspandit si la noi in tara acest flagel. Nu ma refer la autism ci la impingerea tratamentelor medicamentoase pentru diverse boli(inclusiv obezitate). Medici platiti de companiile farmaceutice fac un lobby puternic(sa nu zicem spaga de diverse feluri) pe langa media, medici, opinia publica. Astfel ajungem sa tratam cu chimicale simptomele(nu cauzele) unor boli ale omului modern, rezultate dintr-un mod de hranire si de viata nenatural.

A trebuit ca anumite vedete sa ajunga in situatia de victima pentru a se face publice aceste nenorociri asupra carora noi atragem atentia de ani de zile.

Partea mai proasta e ca aproape nimeni nu are interesul sa demaste situatia reala.

Producatorii: ei fac profit. Nu ii putem condamna. Prost e ala care da, nu ala care cere.

Medicii: sunt platiti sa dea informatii inexacte si sa manipuleze opinia publica dupa planuri bine gandite si ticluite de experti in comunicare. Evident, au si ei copii de crescut, vile de construit, vuitoane de cumparat. A nu se face confuzia cu "toti medicii". Exista insa o categorie restransa care se ocupa cu "push"-ul medicamentelor pe piata, pe baza de salariu sau comosion.

Autoritatile: sunt manipulate si mituite de producatori. Oamenii producatorilor sunt pusi in pozitii cheie, de unde iau decizii care ne influenteaza viata si sanatatea tuturor.

Media: traieste din reclama. Patronii media sunt legati de patronii companiilor farmaceutice.

Omul de rand: in frica indusa de media si medici nu poate discerne intre informatiile utile si cele concepute special pentru a-i scoate bani din buzunar si a-i ruina sanatatea pe termen lung, facandu-l pe el si pe urmasii sai dependenti de medicamente care se adreseaza efectelor si nu cauzelor.

Doar cand devii o victima sau ai un caz apropiat afli despre toate aceste lucruri. De cele mai multe ori e prea tarziu. Autoritatile nu pot admite greseala, pentru ca s-ar ruina increderea in sistemul medical(care este pana la urma indispensabil si are si partile lui bune). Companiile farmaceutice schimba brandul si tipul de substanta. Media ia bani in continuare. Medicii se bucura in continuare de o incredere falsa, provenita din frica de boala si de moarte a tuturor. Omul de rand cu ce ramane? Vina nu o poarta nimeni. Nu exista, de fapt, o vina. Sistemul merge mai departe.

Imi aduc aminte cum a inceput pentru mine totul: pe la 13 ani am vazut la TV un domn care spunea despre cereale si lapte ca sunt daunatoare sanatatii. Daca despre cereale m-am lamurit rapid, ca sa depasesc blocajul "laptele e sanatos" am avut nevoie de ani de zile si multi metri cubi de biogaz.

Si o intrebare venita din frustrarea mea: dupa ce acesti oameni sunt demascati, ce merita ei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: