autism infantil

11-11-2010
nitu_mihaelaa
Nu este medic/terapeut
nitu_mihaelaa
Buna dimineata, am si eu o intrebare, copilul meu in varsta de 14 ani sufera de autism, retard psihic sever, hiperkinetism si a urmat nenumarate tratamente alopate si homeopate dar fara nici un rezultat pozitiv. Ma poate indruma cineva spre o alta terapie sau poate sa-mi dea un exemplu de copil vindecat de aceasta boala? Daca da, cum si unde as putea sa ma adresez? Cu multumiri o mama necajita.
2 comentarii
0
11-11-2010, ora 09:11
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ramane de vazut din ce localitate sunteti...Eu v-as recomanda pe doamna prof.dr.Iuliana Dobrescu, de la Spitalul Alexandru Obregia din Bucuresti, deci e vorba de sectia de neuropsihiatrie infantila a spitalului.Ar trebui sa beneficiati si Dumneavoastra de o oarecare terapie psihologica, pentru a va putea descurca mai bine cu fiul Dumneavostra si a-i fi de folos, pentru ca nu stiu in ce masura se poate vorbi de vindecare, dar cu siguranta de o ameliorare semnificativa poate fi vorba.De ce ati evitat pana acum neuropsihiatrul infantil?Tratamentele alopate si homeopate nu se pot substitui tratamentului medicamentos si psihoterapiei de care ati fi putut beneficia si care ar fi putut sa redea zambetul si fericirea copilului.Nu ezitati sa mergeti, e dreptul copilului la o viata normala...
0
11-11-2010, ora 14:58
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Informarea la momentul oportun este aspectul esential...
14 ani... deja eficienta oricarui tratament este limitata, perioada 0-7 ani (chiar 0-5 ani) este esentiala.

Va recomand topicurile din profilul meu, in special cel cu dieta.

http://forum.romedic.ro/prod/Dieta_fara_cazeina_si_gluten_in_schizofrenie_si_autism_041236.html/2
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: