atrezie de cai biliare

16-11-2010
oanaa13
Nu este medic/terapeut
oanaa13
Buna ziua, sunt mama unui baietel caruia la varsta de 5 saptamani i s-a pus dignosticul de atrezie de cai biliare. S-a hotarat sa se intervina chirurgical pt a-i face operatia de corectie Kasai. La varsta de 6 saptamani micutul a intrat in operatie.I s-a facut laparotomie subcostala dreapta, colangiografie intraoperatorie si biopsie hepatica. Colangiografia insa a relevat prezenta cailor biliare extrahepatice normale iar biopsia a diagnosticat fibroza hepatica congenitala. Ne-am transferat la Fundeni pt transplant dar nu am fost multumiti de raspunsurile primite asa ca la dupa inca trei saptamani pierdute in zadar am hotarat sa cerem parerea medicilor englezi. Am plecat in Anglia unde in urma analizelor de sange, a unei ecografii si a biopsiei hepatice facute in Romania(am luat si lamele) i s-a pus din nou diagnosticul de atrezie de cai biliare. I s-a facut o a doua operatie intervenindu-se prin metoda Kasai de data asta obtinand rezultate favorabile. Intrebarea care ne-o punem cu totii este din ce motiv nu s-a intervenit corect la prima operatie. Ce modificari au putut aparea de la o operatie la alta si ce scuza are chirurgul nostru "minunat"? Va rog sa ma lamuriti si pe mine care nu am cunostinte in domeniul medical.Va multumesc, astept raspunsurile dvs.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  •