atacurile de panica

283 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›
0
12-06-2009, ora 13:18
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
nu imi dati idei :)) la infarct m'am gandit.ma gandeam mai mult ca am ceva la creier.de acea am insistat sa fac tomografia craniana.dupa ce am facut'o si durerile de ceafa au continuat am inceput sa ma gandesc ca e incompetent doctorul care mi'a facut'o...
defapt cam toti doctorii care m'au consultat au fost incompetenti... imi ziceau ca am la ficat, am luat medicamente pentru ficat.mi'au zis ca ii cu rinichii, am luat medicamente de rinichi.am facut fizioterapie... o gramada de medicamente pana m'am ales cu o gastrita hiperacida care combinata cu atacurile astea ma dau gata :d
0
12-06-2009, ora 13:22
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
si dca nu iei ce se intampla?nu se intampla nimic...ti e rau...dar cat poate se te tina?ca doar nu mori...la asta trebuie sa te gandesti...in momentul cand ai un atac de panica iesi din casa plimba te.ia pe cineva si plimba te pana te linistesti.
0
12-06-2009, ora 13:24
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
cum sa te plimbi cand te simti rau???.tu asa procedezi?.spune-ne si noua daca ai suferit de aceste atavuri de panica cum ai reusit sa scapi de ele????/
0
12-06-2009, ora 13:34
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
si eu am luat xanax, calmepam, extraveral, si mi au facut m mult rau.am renuntat la ele desi ma simteam super rau.si in momentele alea il luam pe prietenul meu si ne plimbam cate 2 ore...tin sa mentionez ca ma apucau numai seara...asta s a intamplat cand eram in vacanta...in timpul scolii ma apucau si ziua m ales in metrou...dar am reusit sa trec peste ele...probabil a fost vointa...nu stiu c sa zic...
0
12-06-2009, ora 13:35
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
ce doza de xanax ai luat si ce perioada de timp?????...ce ai simtit cand ai renuntat la el????
0
12-06-2009, ora 13:41
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
si eu in timp ce sunt cu prietenul meu sau cu prietenii la plimbare, sau cand schimb mediul imi dispar aceste stari sau daca simt ca ma apuca vreun' atac incerc sa ma calmez, sa uit, sa ascult ce zic ceilalti, sa rad.dar cand raman singura nu ma pot abtine sa nu ma gandesc.am incercat sa il intrerup xanax'ul... nu am luat vreo' 2 zile si a treia zi nu ma mai puteam ridica din pat ca imi era teama sa nu apara iar ameteala acea puternica...
0
12-06-2009, ora 13:42
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
pai luam 1l2 - 1seara...si cred ca am luat vreo 2-3 sapt...sincer nu am simtit nimic...am zis ca decat sa devin dependenta de calmante m bn nu m iau...le am intrerupt brusc
0
12-06-2009, ora 13:49
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Buna
Cam asa sunt si eu analize peste analize...eu le fac la 3 luni, le-as face mai des dar deja ma iau medicii de la usa:))Tot timpul am impresia ca am ceva incurabil orice simptom il asociez cu o boala incurabila
Acum ma pasioneaza ficatul si am impresia ca am ceva grav la el, am inceput sa am dureri in zona abdomenului
Analizele sunt ok, tansaminaze normale, biochimia ok, dar eu in continuare cred ca am ceva
Am mers si la psiholog si la psihiatru am papat xanax 1 an si ceva, asentra, zoloft dar nu ma ajutat prea mult
0
12-06-2009, ora 13:56
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
ce e mai rau este ca in tot timpul asta m-am retras imi place sa stau in casa, numai la gandul ca trebuie sa ies undeva si gata ma apuca palpitatiile nervii si ganduri negre gen, , daca mi se face rau" daca pic pe strada daca daca daca, totul este dat peste cap, nu mai conduc, nimic nu ma mai atrage, numai stiu ce sa fac, nu reusesc sa gasesc un remediu, situatia nu se imbunatateste
0
12-06-2009, ora 13:56
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
ce e mai rau este ca in tot timpul asta m-am retras imi place sa stau in casa, numai la gandul ca trebuie sa ies undeva si gata ma apuca palpitatiile nervii si ganduri negre gen, , daca mi se face rau" daca pic pe strada daca daca daca, totul este dat peste cap, nu mai conduc, nimic nu ma mai atrage, numai stiu ce sa fac, nu reusesc sa gasesc un remediu, situatia nu se imbunatateste
0
12-06-2009, ora 14:01
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
increderea in tine...
0
12-06-2009, ora 14:13
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
ce e aia?...unde se gaseste?:(((
0
12-06-2009, ora 14:45
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
de la atac de panica la depresie nu este decat un singur pas...si daca nu reusim sa ne controlom aceste stari si sa ne spunem in permanenta ca nu avem nimik, cu siguranta vom deveni toti niste depresivi si viata o sa treaca peste noi degeaba.eu umblu si la psiholog dar degeaba, deocamdata.si xanaxul ala nenoricit il iau dar nu stiu ce efect are si cum voi reusi sa scap de el.asta-i marea prb la care ma gandesc acum, ma obsedeaza ideea ca voi ramane o dependenta de xanax
0
12-06-2009, ora 14:52
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
nu trebuie sa ti distrugi viata pt un nenorocit de atac de panica.:(
0
12-06-2009, ora 14:59
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Dar pe tine te ajuta xanax-ul?...eu am luat 1 an si ceva...devenisem dependent de el..pana intr-o zi cand mi-a intrat in cap ca imi face rau la ficat..si de atunci nu am mai pus in gura...sincer?..nu am simtit nici o diferenta, orica ca il luam ori nu tot aia era..atunci de ce sa l mai iau?!..pana la urma tot asa am ramas..scap de una dau de alta..o stare o anuleaza pe cealalta..asta pana cand intr-o buna zi sper din tot sufletul sa gasesc starea aia de bine care sa le inlocuiasca pe celelalte.ce pot sa fac..m-am saturat de medici si spitale si intr-un final.NIMIC...pana la urma totul tine de noi...toti ne indreptam catre acelasi loc..difernta e ca unii cand ajung acolo nu isi regreta nimic iar altii o sa regrete ca a trecut timpul si degeaba...sa incerca sa nu mai fim legume mergatoare sa incercam sa simtim viata, sa ne faca placere sa traim nu doar ca trebuie..dar...sper sa reusim intr-o zi sa fie totul cu a fost candva.
0
12-06-2009, ora 15:41
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
eu din cauza stresului am prb si cu tensiunea, si asta imi joaca feste, mai iau tratament si ptr tensiune dar cred ca degeaba il iau ca tot pe fond de panica fac tensiunea.acum am si obsesia asta, mereu mi-e frica sa nu fie mare...e groaznic.si eu ma gandesc daca o sa mai fie totul asa ca altadata cand eram o pers optimista, plina de viata si nu ma gandeam ca mi se poate intampla nimik rau, acum din contra, orice simptom il asociez cu cine stie ce nebunie de boala...
0
12-06-2009, ora 16:01
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
da mai...noi acum asociem totul cu ceva rau, daca stam sa ne gandim sunt oameni mai rau decat noi..cu probl mai mari si parca tot sunt mai optimisti...ce e de facut ?! cum o scoatem la cap?!?! ca nu o putem duce la nesfarsit asa ne mai facem dracu si de ras..mie sincer imi e rusine cand trebuie sa dau o explicatie..de ce nu fac aia? sau de ce nu merg acolo? ...cum sa explic..?!, ca am impresia ca am o boala...dar e neconfirmata?! eu cred ca pana la urma o sa patim ceva daca tot ne impunem asta...
0
12-06-2009, ora 18:09
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
tu ai dreptate.intr-o zi chiar se vor adeveri aceste ganduri negative ale noastre si atunci sa vezi ce bine o sa ne fie.eu daca intr-o zi ma simt bine, parca incep sa ma intreb oare ce se intampla de am ac stare, parca ceva este in neregula, si toate astea se datoreaza faptului ca mintea e obisnuita sa gandeasca doar negativ.de noi depinde sa ne vindecam, dar mie acum imi pare imposibil ac lucru.psiholoaga mea mi-a povestit ca ea a vindecat atacuri de panica vechi de 25 ani, dar cu mine ii este f. greu sa lucreze ca eu ma incapatanez sa dau atentie tuturor simtomelor asa cum mi-am obisnuit mintea pana acum.sper sa vina si ziua in care aceste atacuri de panica sa fie doar o amintire neplacuta.
0
12-06-2009, ora 18:14
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
psiholoaga asta mi-a zis si mie ca am fost la tot felul de doctori, mi-am facut analize, totul este ok, la toata lumea zic ca nu am nimik ptr ca nu mi-a fost confirmata nicio boala si tensiunea este doar un simptom pe fond de stress si panica, dar eu inca nu am reusit sa ma conving pe mine ca nu am nimik. in ziua in care voi reusi acest lucru, atunci voi scapa si de atacurile de panica.dar cum sa ma conving pe mine ca nu am nimik, daca in fiecare zi am simtome ciudate care ma fac sa ma gandesc ca totusi am ceva si poate acei medici sau inselat.e nasol de tot sa ai prb cu creierul, ca nu-l poti pacali asa usor, eu cred ca mai repede acest creier actioneaza la gandurile negative decat la cele pozitive.
0
12-06-2009, ora 18:19
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
hipohondrie...
0
12-06-2009, ora 18:32
Eu1952
Nu este medic/terapeut
Eu1952
fetelor!nu mai luati xanax fara alt medicament care sa trateze intr-adevar cauza.caci xanaxu trateaza efectul atacului de panica si mai rau deveniti dependente.v-o spun din experienta proprie caci nu stiu daca ati citit mai sus si eu de mai bine de un an an sufar de atacuri de panica.si eu am luat xanax aproape 1 an si mai iau.dar impreuna cu cipralex medicament dat de psihiatru caci am mers in cele din urma la psihiatru.m-am tot amagit ca ma autocontrolez ca imi inving panica!degeaba.si tratamente naturiste am incercat si tot degeaba.dar uite ca am 3 sapt de cand iau schema asta de tratament si ma simt f bine.sanatate!
0
13-06-2009, ora 00:14
emiliuta
Nu este medic/terapeut
emiliuta
Recomand, tuturor celor ce sufera de atacuri de panica, sa-si faca un control la tiroida pentru ca in cazuri de suparare sau stres tiroida sufera mult si poate fi dereglata. Afectiunile tiroidiene dau tot felul de manifestari: neliniste, tremuraturi, frica, nervozitate...etc, iar unele seamana mult cu bolile psihice. (de fapt, psihicul este deosebit de afectat in cazul dereglarii tiroidei) Este bine sa luam cate un magneziu aproape in fiecare zi si macar cata un calciu o data pe saptamana. Deficitul de magneziu este fregvent la majoritatea oamenilor din cauza stresului si, in acest fel, nici calciu nu se poate asimila.
Va doresc sanatate
0
15-06-2009, ora 10:50
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
Astazi e o zi groaznica pentru mine.Defapt a inceput de ieri seara nelinistea asta.Azi noapte am dormit foarte putin si am simtit pentru prima data ca xanax'ul nu mi'e de nici un ajutor.Plang de azi dimineata incontinuu.Mi'e frica.Nu stiu de ce...Dar nu ma pot linisti.Dupa masa merg la psihiatra' dar pana la ora 16 mi se pare o vesnicie.M'am saturat de aceste stari, m'am saturat sa treaca zilele si sa sper ca ziua de maine o sa fie mai buna si constat ca e mai rea, m'am staurat de tot.si vointa... am avut atata vointa dar nu pot..nu pot sa depasesc momentul.Poate e gandul ca se apropie bac'ul...dar am ajuns din nou in acel moment in care imi vine sa strig tare ca nu mai pot...:((
0
15-06-2009, ora 11:51
anxiosu
Nu este medic/terapeut
anxiosu
eu am luat xanax la recomandarea Dr onaca, neurolog.nu va mai duceti la psihiatru deoarece sunt tulburari "neuro-vegetative" neuro...neurologie! da? :)
eu am luat xanax de 0, 25 impreuna cu jumatate de metoprolol si jumatate seara de rivotril! 7-8 luni dupa care nu mai simteam nevoia de xanax..il scoate corpul de la sine! intr-adevar primele 3-4 seri e mai dificil dar nu chiar asa se poate trece! atat a durat dependenta! seara miscare, plimbare, gandire pozitiva imediat cum incep gandurile "'aoleu daca mor" si miscare, flotari, insa nu miscare pana ramaneti fara suflare ! domnul doctor neurolog onaca petre de la euroclinic va poate ajuta! daca eu am ajuns sa spun ca se poate trece:)) care ziceam ca sunt pe moarte ca nu mai trec niciodata peste starile alea groaznice...deci se poate! sanatate! vedeti cum e cand nu o avem si ne-o dorim? parca nu ne mai intereseaza case, masini si altele:) un alt sfat!NU LASATI "BOALA" SA VA MODIFICE caracterul, comportamentul, sa renuntati la chestii pe care inainte le faceati! faceti tot ce faceati si inainte!ca i9ncet incet, daca faceti o analiza, o sa vedeti ca modifica din comportament si din activitatile pe care inainte le aveati!
0
17-06-2009, ora 14:56
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
mai panicosilor.voi aveti simtome de furnicaturi in cap , in fata, de presiune in cap, de ameteala, furnicaturi in maini si picioare si o senzatie ciudata ca nu aveti putere in maini????...oare astea sunt simptome ale atacului de panica????.pe voi va ia cu dureri de cap, cu greata, cu stare generala de rau??/...eu nush ce sa ma mai fac cu tot xanaxul luat.cred ca-l iau degeaba.
0
17-06-2009, ora 16:39
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Sandrada...astea sunt la ordinea zilei, si pe langa mai adaugam uneori si dureri in piept, palpitatii, discomfort abdominal, sufocare, nod in gat...deci ce sa mai zic,..fericire mare., bine ca in ultimul timp am reusit sa ma abtin sa tot citesc pe net diverse subiecte despre anumite boli, ca ma regasesc in toate..pfff...cat despre xanax eu sunt total impotriva lui, am luat prea mult timp si mi-a facut prea mult rau ca sa il mai iau in discutie macar
0
18-06-2009, ora 09:01
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
si voi cum faceti fata situatiei?.ca eu m-am saturat de toate starile astea, de mesrs la medici si sa-mi zica ca n-am nimik...si eu ma simt al naibii de ciudat.oare voi mai fi cea de altadata vreodata???
0
18-06-2009, ora 10:57
martha20
Nu este medic/terapeut
martha20
buna, ma numesc martha si am 20 de ani. de pe la sfarsitul lui aprilie am inceput sa fac aceste atacuri de panica aproape in fiecare zi. nu mai dormeam nu mai mancam imi era foarte rau constant nu trecea noapte fara sa ajung la urgenta gandindu-ma ca gata.pana aici mi-a fost c-o sa mor asa tanara.iar daca imi mai reveneam cat de cat stateam mereu si ma gandeam.hai ca a mai trecut o zi! intr-un punct ajunsesem sa cred ca este ceva de energii negative asupra mea si "dormeam" doar cu biblia langa mine si cu apa sfintita! am ajuns tot asa sa iau prazolex si asentra dar cred ca am dezvoltat o fobie la medicamentele astea pt ca mereu dupa ce le iau vine cate un atac de panica! ma otravesc!! refuz sa le mai iau. cred ca pot sa trec peste astea si singura !! am descoperit forumul asta astazi si chiar m-a facut sa rad cu pofta cand am vazut ca de fapt nu sunt numai eu in situatia asta si ca voi reusiti mai mult sau mai putin sa aveti incredere in fortele proprii si da.m-a facut sa ma simt mai bine !! nu ma mai simt singura si neinteleasa!! va doresc tuturor insanatosire grabnica !
0
18-06-2009, ora 18:31
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Facem fata asa cum stim toti ca facem..ne gandim ca nu avem incotro.eu incerc sa ma gandesc ca am o viata in fata si trebuie sa o traiesc asa cum e, chiar daca o mare parte din activitatile zilnice de altadata nu le mai fac acum..asta e..
Un pic de ajutor imi da medicul la care merg cand simt ca nu mai rezist, el ma intelege sau macar se preface bine:))..e psihiatru si la inceput mi-a dat si mie xanax si zoloft,..am luat pastilele astea cred ca 2 ani si cred ca le mai luam daca nu imi aparea o problema la ficat , si asta am constatat in urma unor analize de rutina, acum ma gandesc ce se putea intampla daca nu faceam aceste analize
Inchei prin a va spune din nou, oameni buni nu luati pastile decat in cazuri grave, mai ales aceste pastile care creeaza dependenta

Sanatate multa va doresc
0
19-06-2009, ora 15:13
martha20
Nu este medic/terapeut
martha20
eu am momente in care simt c-o iau razna! nu stiu, parca ce produce un click in creier si simt ca gata! si uite asa intru intr-un alt atac de panica? voi aveti aceste simptome? ca nu mai suportati ? c-o sa ajungeti niste legume? ma ingrozeste gandul asta! la terapie mi-a explicat cum sa distrug aceste ganduri dar parca tot insista sa apara!
Adaugă un comentariu / răspuns
283 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •