atacurile de panica

283 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›
0
05-04-2009, ora 15:15
optimista
Nu este medic/terapeut
optimista
O sa adaug la cele apuse de mine baile cu cimbru.Se pune un manunchi de cimbru intr-o oala mare cau apa si se toarna in apa din cada. dar apa trebuie sa fie pana sub inima dumneavoastra si nu mai sus de inima atunci cind stati in casa.Se pare ce nu e bine pentru inima sa o acoperiti cu ceai de cimbru...dupa cum scrie in cartile naturiste. tineti-va si mainile inautru in apa. Dupa baie nu va stergeti, stati 10 minute acoperit cu un halat. Sincera sa fiu eu m-am sters cu prosopul dar tot am simtit un efect de relaxare in tot corpul si asa mi s-au redus tremuraturile capului printre altele.
Nu va vaitati la multa lume despre problemele dumneavostra, eu am pierdut multi oameni din jurul meu asa dar nu-i pot numi prieteni, doar cunostinte din cauza ca tot povesteam ce mi s-a intimplat si i-am plictisit cu nefericirea mea.. Oamenii va percep ca pe un magnet si vin la dumneavoastra DOAR cand aveti grija de dumneavoastra si spuneti glume...cititi glume in fiecare zi si rideti cat mai mult.nu cand va vad obosit si deprimat tot repetand ce vi s-a mai intimplat.
Se si zice nu nu e bine sa cartim prea tare (sa ne opunem prin vorbe) la necazuri. Vorbiti cu cei care va sunt apropiati si atat.Spuneti doar, "Am niste probleme" dar nu vreti sa vorbiti despre ele la cei care nu va sunt cu adevarat prieteni ci doar cunostinte.Oamenilor nu le pasa oricum, ba unii chiar se bucura daca ai un necaz. Cu cat repetati verbal ce vi s-a intimplat...sau in gand, cu atat memoria ramane mai vie si sunteti mai putin probabil sa va reveniti repede.Ca sa va tineti mintea ocupata cu altveca, invatati o limba traina sau orice va intereseaza, cititi romane, ascultati muzica si cantati in acelasi timp...alungati gandurile nimicitoare care va amintesc minut de minut ce vi s-a intimplat. Relaxati-va cat puteti de mult prin plimbari. Nu va stresati daca nimeni nu va suna, am telefonul plin de numere dar numai 2 prieteni adevarati care ma suna si ei.Daca ii sun pe cei din telefon, vorbesc cu mine, daca in invit la o petrecere vin, dar atat. Oamenii care va stau la dispozitie doar cand au un mic interesa trebuie evitati, Va evita, ei bine, evitati-i. Citisem pe internet despre vampiri.Da, vampirii exista (gluminad acum) si sunt acei oameni care va absorb toata energia, care profita de dumneavoastra intr-un fel sau altul de va aduc la exasperare...evitati-le.Evitati persoanele care va agita, iubiti-va pe duneavoastra mai mult, cel putin pana va faceti bine.Dati-va dumneavoastra atentia inutila pe care le-o dati lor...deocamdata, pana va faceti bine. mai apoi, vin ei singuri inapoi cand va vad vesel caci vor fi curiosi sa afle cum de v-ati schimbat asa de radical.Si. repet, vampirii vin numai cand va e bine...
Am constatat ca eu sunt sinceritatea in floare spun totul pe cand ceilalti doar asculta, poate nici nu le pasa de ce zici si in plus, tu nu stii mai nimic despre ei. Bunica imi apunea" " Nu spune la toti tot ce ai pe suflet". Daca simtiti nevoia sa povestiti ceva, mai bine mergeti la un psiholog pana va mai racoriti.El va va da un sfat bun, neutru si va face o evaluare dandu-va niste teste cu intrebari de viata. Mie mi-a folosit desi am fost doar 4 luni. Psiholoaga mea mi-a zis ca stima de sine la mine e mare ceea ce a fost un atu sa imi revin. E bine sa aflii unde gresesti in modul tau de gandire.Nu te simti tu vinovat pentru ce ti s-a intimplat si nu iti plange de mila mereu. Iarta...asta e cel mai greu, uneori e greu ca cineva sa se ierte pe al insusi darmite pe un om rau dar credeti-ma, de cand am reusit sa iert mi s-a luat o piatra de p0e inima. Rugaciunea ajuta si la iertare. Rugati-va pentru binele dusmanilor, sau macar incercati.Ei nu realizeaza citeaodata ce fac din alte cauze. Cateodata nu sunt ei cei care vorbesc sau actioneaza, ii conduce o forta nevazuta. Daca ganditi asa nu mai luati nimic la inima.E greu sa ierti dar nu imposibil.
Deci, rugaciunea multa si iertarea sunt cele mei bune medicamente, va spun din experienta.
Rugati-va la Dumnezeu sa va dea puterea sa iertati si daca e cazut invatati din greseli.Fiti buni si veti primi numai bine in viata. Nu ma injurati, tipati. etc...fiacere gresim ca nimeni nu e sfant.Respectarea decalogului (celor 10 porunci) este cheia pentru paza de multe necazuri.Chiar si nevinovati puteti avea necazuri dar acceptai-le. Daca cititi din carti experientele altora nu le credeti dar daca vi se insimple, vedeti totul cu alti ochi.Eu cred ca viata e ca un fel de scoala din care trebuie sa iesim invatati.Toate au un rost pe lumea asta, pana si necazurile.
Nu va mai ganditi la ce va lipseste, ganditi-va la ce aveti...nu vorbind de averi...Sunt desteapta, sunt frumoasa, am un suflet bun- sunt o rpietena adevarata, am strungareata...de exemplu. Fiecare are calitati si defecte.Parintii mei mereu laudau copii vecinilor si nu pe noi desi mereu am fost buna la scoala. In Romania ne pierdem stima de sine incercand sa fim modesti si umili.Ar trebui sa vedeti copiii din Canada, daca ii pui sa vobeasca in fata clasei- au asa multa incredere in sine de parca sunt actori de la Holywood. Aici trebuie sa fii mandru de tine si sa te lauzi, altfel nimeni nu te angajeaza...apropo, multi mint pe rupte doar sa ia un job...dar il iau. Cu cat mint mai mult in interviu cu atat iau un job mai bun.
0
05-04-2009, ora 15:18
optimista
Nu este medic/terapeut
optimista
Erata" Se pune un manunchi de cimbru intr-o oala mare cau apa si se toarna in apa din cada. dar apa trebuie sa fie pana sub inima dumneavoastra si nu mai sus de inima atunci cind stati in casa (IN CADA nu in casa)
0
05-04-2009, ora 15:40
optimista
Nu este medic/terapeut
optimista
Citit forumurile ortodoxe, sfaturi foarte bune.Luati anafura si apa sfintita pe stomacul gol, dati cu tamaie, aprindeti candela doar cand stati acasa - aveti grija cu focul.Rugaciunile pe care le recomand Tatal nostru, Crezul Rugaciounea inimii pe care calugarii o spun, pe internet e explicat modul in care trebuie spusa.Rugaciunea e "Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" Calugasii spun ca o una protectoare de lumina apare in jurul cuiva care spune rugaciunea asa cum trebuie.Purtati Braul Maicii Domnul sau Visul Maicii Domnului carticica la dumneavostra va protejeaza. Cititi-le in autobuz.
si " Rugaciunea sfantului Ciprian - foarte puternica, puteti avea ispite ca sa nu o cititi dar daca va ambitionati, va ajuta enorm". Sfantul Ciprian a fost un vrajitor care s-a convertit la ortodoxism.Mana lui - mostele- este in centrul Bucurestiului la o biserica.

de pe pagina dindragoste.ro:

Rugaciunea Sfantului Ciprian

Stapane Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Creatorule si Chivernisitorule a toate, Sfant si slavit esti; Imparatul imparatilor si Domnul domnilor, slava Tie. Tu, Cel ce locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata, pentru rugaciunea mea, a smeritului si nevrednicului robului Tau, departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai; revarsa ploaie la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa-si dea roadele lui; copacii si viile sa-si dea deplin rodul lor; femeile sa fie dezlegate si eliberate de nerodirea pantecelui; acestea si toata lumea mai intai fiind dezlegate, dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti. Si dezleaga pe robul Tau (numele) impreuna cu toate ale casei lui de toate legaturile satanei, ale magiei, ale farmecelor si ale puterilor potrivnice.
Impiedica Tu, Doamne Dumnezeul parintilor nostri toata lucrarea satanei, Tu Cel ce dai dezlegare de magie, de farmece, de vraji si de toate lucrarile satanicesti si de toate legaturile lui, si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume.
Asa, Doamne, Stapane a toate, auzi-ma pe mine nevrednicul slujitorul Tau si dezleaga pe robul Tau (numele) de toate legaturile satanei si daca este legat in cer, sau pe pamant, sau cu piele de animale necuvantatoare, sau cu fier, sau cu piatra, sau cu lemn, sau cu scriere, sau cu sange de om, sau cu al pasarilor, sau cu al pestilor, sau prin necuratie, sau in alt chip s-au abatut asupra lui, sau daca din alta parte au venit, din mare, din fantani, din morminte, sau din orice alt loc, sau daca a venit prin unghii de om, de animal, sau gheare de pasare, sau prin serpi (vii sau morti), sau prin pamantul mortilor, sau daca a venit prin strapungere de ace, dezleaga-le pentru totdeauna, in ceasul acesta, Doamne, cu puterea Ta cea mare.
Tu Doamne, Dumnezeul nostru, Care cunosti si stii toate, dezleaga, sfarama si distruge, acum, lucrarile magiei, iar pe robul Tau (numele) pazeste-l cu toti ai casei lui, de toate uneltirile diavolesti. Zdrobeste, cu insemnarea cinstitei si de viata facatoarei Cruci, toate puterile potrivnicilor. Pustieste, distruge si departeaza, pentru totdeauna, toate lucrarile magiei, vrajitoriei si fermecatoriei de la robul Tau (numele).
Asa, Doamne, auzi-ma pe mine pacatosul slujitorul Tau si pe robul Tau cu toti ai casei lui, si dezleaga-i de demonul de amiaza, de toata boala si de tot blestemul, de toata mania, nenorocirea, clevetirea, invidia, farmecele, nemilostivirea, lenea, lacomia, neputinta, prostia, neintelepciunea, mandria, cruzimea, nedreptatea, trufia, si de toate ratacirile si gresalele, stiute si nestiute, pentru Sfant numele Tau, ca binecuvantat esti in veci.

Amin!


Cred ca cam asta e, va doresc multa sanatate si sper ca macar unul din sfaturile mele v-a folosit. Nu uitati, nu sunteti singurul, multa lume are acelasi necazuri...poate si mai rau...
0
06-04-2009, ora 20:37
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
Am 19 ani si de 1 an nu am mai iesit neinsotita din casa sau cand o fac o fac doar cu taxi'ul, nici nu se pune problema de mers pe jos sau autobuz.Va spun sincer ca nu mai am nici o speranta.Am apelat la numerosi medici pt un diagnostic clar pana am ajuns la o d'na neuroloaga care mi'a pus diagnostic de vertij ( am urmat tratament nici o ameliorare si maine fac un tomograf de care mi'e foarte teama) si.. m'a trimis la pshiholog.acolo nu mi'a fost pus diagnostic clar de atac de panica dar mi'a prescris xanax de 0, 5 seara deoarece dorm foarte rau, magne b6 si suprayn.Va rog sa imi dati si mie un sfat :(. multumesc anticipat
0
06-04-2009, ora 23:44
sincaidan
Nu este medic/terapeut
sincaidan
fi tare !! suferim de o boala cauzata de stres mai mult curaj nu te mai gandi la boala cauta sa ai in permanenta o activitate si mai ales cauta sa ai prieteni in jurul tau va dura mai mult sau mai putin boala ta eu unu o duc asa de 8 ani dar dupa primul an am tratat-o cu indiferenta mai mult daca vrei ssa vb id ul meu de mess sincaidan.
0
07-04-2009, ora 00:14
anxiosu
Nu este medic/terapeut
anxiosu
eu am postat si mai sus.am scapat cu tratament de 75% din probleme ca sa dau un procent! insa seara sau uneori cand sunt cu prietenii si incep sa vorbesc si sa explic anumite chestii din suflet, sa rad, sa ma agit in discutie la un moment dat simt un fior cum incep sa ma agit sau sa vorbesc mult sa rad sa ma exprim...practic, cum devin mai inpulsiv, capat uneori logoree in discurs cu prietenii sau rad cu lacrimi, parca si atunci simt fiorul ala care parca spune"stai cumiiiinteeee!!" si mai simt o durere la baza gatului uneori, o durere surda dar m-am verificat la tiroida si nimic! dar ma enerveaza rau fiorul ala din cap, parca imi trage capul pe spate, durerea de cap la spate care imi infunda si urechile si dimineata dupa ce mananc chiar daca ma trezesc la 11 si mananc la 12 simt o strangere de stomac si cand stau in picioare imi creste pulsul la 120 cred.cand ma asez revine la 65-70-75 deci normal! asta ma deranjeaza cel mai rau! chestia de dimineata pe care o rezolv inainte sa apara cu o jumatate de metoprolol!
chestia asta iti schimba viata te face leguma! eu am fost acum 5 luni cand s-a declansat urat
insa acum ies cu prietenii dar evit barurile sau cluburi unde cred ca daca intru ma iau pe targa:))
nu am mai baut si eu ca omu un spritz, o bere altceva.offff, as vrea sa nu ramana sechele, sa vina cineva sa zica"domne...asta e, gata! ia pastila asta minune si s-a rezolvat esti ca inainte" :)) am unele momente in care ma simt perfect zic gata, nci ameteala pe strada nici durere de cap zic gata, a trecut:)) neahhh.nu e simplu...
dupa ce am durerea aia de cap la spate sau starile alea care parca imi dau fior ma simtobosit imediat simt nevoia sa casc, sa ma lungesc sa trandavesc!inainte acea stare fiorul acela se lasa cu stari urate pana la atac de panica cu maini reci si picioare gheatza durere de cap ameteala, pendulatie cand stateam in picioare parca ma balanganeam dar din cap de la ceafa parca in triunghi asa pendulam.urat, am scapat de astea insa mai sunt chestii!! greu...greu...

apropo de rugaciuni si credinta! prima oara cand am chemat salvarea mi-a zis medicul ca asta se rezolva prin credinta mai mult.am ajuns sa ma gandesc ca e lucrarea necuratului, :)) ca nu stie nimeni ce sa ne faca.mereu zic lasa ca-mi trece mie, si nu o sa mai merg ametit pe strada senzatia aia ca si cum esti mahmur tot timpul ! asta e.mai scriu aici ma mai descarc-* cine vrea sa vorbim.am 25 de ani si daca de acum am inceput asa la 40 suntem deja sclerozati:))) doamne fereste


(*modificat de administrator)
0
11-04-2009, ora 21:47
~~{gAbI}~~
Nu este medic/terapeut
~~{gAbI}~~
ma numesc gabi am 38 de ani si sunt din valcea.am o problema...acum cativa ani in timp ce ma intorceam de la lucru mi s-a facut rau.imi era pur si simplu frica sa merg mai departe.deatunci pana in prezent adica timp de 7 ani nu am putut sa imi depasesc frica de a merge singura pe strada.am vzt adineauri comentariul olimpiei 71 din Mures...am obs. ca avut o problema asemanatoare cu a mea.si daca poate sa imi dea niste sfaturi sau sa imi dea detalii despre acel medic:D:::::).multumesk..:*:*
0
15-04-2009, ora 22:11
emiliuta
Nu este medic/terapeut
emiliuta
Este un medic in Tg. Mures foarte bun pentru atac de panica. Urmez si eu un tratament pentru atac de panica si imi face bine. Numarul de telefon la cabinetul particular este: 0265261970, dar are program numai luni si joi. Am vazut mai multi pacienti care au avut rezultate foarte bune, dupa tratament. Multa sanatate!
0
16-04-2009, ora 10:25
andraanda
Nu este medic/terapeut
andraanda
Buna...am citit ca a doua persoana vorbeste despre aceasi dr.din tirgu mures, am sunat si eu, dar mi-au zis ca nu mai ia dr.pacienti noi.stiu ca e foarte bun, dar nu stiu cum sa obtin o consultatie la el?
0
20-04-2009, ora 19:32
emiliuta
Nu este medic/terapeut
emiliuta
Ar fi o solutie sa ii lasati nr de telefon doamnei care face programarea si sa o rugati sa va sune cand ii permite domnul doctor sa ia noi pacienti. Este, intradevar, foarte aglomerat si are numai doua zile pe saptamana program, lunea si joia. Ar fi minunat sa fie si alti medici neuro-psihiatri interesati de felul in care aplica domnul doctor Nagy Arpad, din Tg. Mures, tratamentele pentru atac de panica. Eu cred ca dansul ar fi bucuros sa isi ofere bogata experienta si cunoastere in domeniu si altor medici de specialitate, care ar fi interesati, mai ales, ca dansul are rezultate foarte bune cu metodele pe care le aplica si este um om deosebit cu cele mai bune intentii.
0
24-04-2009, ora 18:31
druguscristina
Nu este medic/terapeut
druguscristina
Buna. De fapt ce vreti sa ziceti prin doctor bun ? caci doar medicamentele i-si fac toata treaba..in fine...am 29 de ani, de fapt cred ca am 100 la cum gindesc si ma simt...)))dar fac eforturi mari de a nu ma da batuta...am luat mai bine de 4 ani diverse medicamente...haideti sa va dau citeva ex :rivotril, mianserin, anafranil, haloperidol.medicamente care m-au facut sa trec peste depresii dar care m-au facut sa rup din mine credinta fata de D-zeu.Sunt o femeie care cerseste mila si iertare.In momentul de fata depresia si frica sunt tot la pinda, stau frumos si ma urmaresc, am renuntat la medicamente (deocamdata) incerc ceva pe baza de plante.este o firma HOFIGAL foarte renumita.Poate nu sunt in masura de a da sfaturi dar PE MINE MA AJUTAT FOARTE MULT CREDINTA FATA DE D-ZEU.CREDETI SI NU CERCETATI.Traim intr-un secol plin de ura si neincredere, stresul ne apasa umerii zi de zi, eu cred c avem nevoie de iubire...si speranta..., trebuie sa fim tari.Sanatatte multa va doresc.Pupici >)
0
27-04-2009, ora 18:19
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
buna ziua! si eu am avut niste atacuri de panica acum cativa ani dar au trecut.! acum mai am cate o "tentativa" de atac dar am inceput sa ma controlez si autosugestionez si inca le pot controla! intrebarea mea este pentru cineva care are cunostinte :DE CE NAIBII AU APARUT ATACURILE ASTEA? CE ANUME LE-A DECLANSAT??? NU AM SUFERIT NICI O TRAUMA DIN CATE STIU.! MULTUMESC!
0
06-05-2009, ora 10:26
adyalyna
Nu este medic/terapeut
adyalyna
PT OLIMPIA, vreau sa te intreb dupa cat timp de la inceperea tratam la dr nagy arpad ti-au incetat simtomele ca si io am fost la el si iau tratam de 3 saptam si mare lucru nu vad, am o tulburare anxioasa cu atacuri de panica si mi-a dat tot un tratam compus multumesc si astept raspunsu
0
06-05-2009, ora 10:35
adyalyna
Nu este medic/terapeut
adyalyna
http://forum.romedic.ro/user.php?id_user=18733
0
06-05-2009, ora 13:24
claudya29
Nu este medic/terapeut
claudya29
pt soryn 7907: draga soryn, totul este in psihicul tau, chiar dk tu nu-ti dai seama ce sau cine le-a declansat, chiar dk nu ai avut o trauma anume astea se declanseaza de la nivel nervos, de la nivelul nostru sensibil emotional, eu nu stiu nimic despre psihiatrie dar si eu am avut si inca mai am atacuri de panica si le am in fiecare zi, deja este obisnuinta la mine, eu am avut o trauma emotionala nu fizica, iar asta mi-a declansar starea de depresie si mai apoi atacurile de panica. nu la toti se manifesta la fel, pentru ca fiecare suntem diferiti in felul nostru si ne comportam si gandim diferit, dar sunt f aiurea atacurile astea, incer si eu sa-mi revin desi nu stiu cand..multa sanatate!
0
14-05-2009, ora 17:55
o.raluca
Nu este medic/terapeut
o.raluca
buna ma numesc oana si am 35 de ani, am atacuri de panica de vreo 5 ani, de atunci i-au xanax prescris de catre medic, insa doza difera in functie de starea pe care o am. In urma unei probleme personale pe care o am de doua luni, starile de panica sau accentuat, drept pentru care m-am programat la psiholog, acum urmeaza sa merg. Mi sa spus ca de aceasta boala te vindeci 90%, si pot sa apara in orice moment.
Tot de la medic am invatat care sunt simtomele unui atac> oboseala, insomnie, stare de agitatie dupa care urmeaza atacul.
La mine atacul se manifesta cu palpitati la inima, stare de agitatie, de nelinste si simt nevoia sa ies din mediu unde sa produs, daca ies imi trece, insa am avut un atac acum 2 zile care a fost cu stare de lesin, si senzatie ca nu pot primi aer ceea ce ma speriat, insa trebuie sa trec si peste asta si sa imi vad de viata ca nu pot sa stau in casa si sa ma gindesc la boala.
Am sa cer doctorului sa imi prescrie si alte medicament ca m-am obisnuit cu xanax
Trebuie sa fii optimist ceea ce incerc sa o fac si eu desi in unele momente imi este greu cum este acum.
Dar sa stiti ca ma bucur ca am cu cine sa vorbesc despre aceasta boala si care ma intalege cum este,
Pot spune ca si bunica si mama mea o are dar lor le-au aparut mai tirziu ca virsta decit mi-a aparut mie
0
07-06-2009, ora 11:00
Revo
Nu este medic/terapeut
Revo
Aloha!Suntem multi, din pacate..:)Daca poate sa ma ajute si pe mine cineva.Am stari depresive cu manifestari foarte jenante(diaree matinala)Am fost in urma cu doi ani la psihiatrie si amn facut tratament cu Paluxetil de 20.A fost super ok, dar acum am o remisie totala, dupa un an de la intreruperea tratamentului.Pot sa reincep tratamentul cu doza de inceput (juma de tableta) fara sa ma mai consult cu medicul?sau ar trebuii ceva in plus?Multumesc!
0
08-06-2009, ora 01:18
Caqpsunik
Nu este medic/terapeut
Caqpsunik
si eu ma confrunt cu atacurile de panica...de aprape 2 luni...au dvenit rare...in primele 2 sapt de la declansare am luat xanax si calmepan, ma tineau cate 4-5 ore nu puteam sa dorm.in fiecare weekend eram la urgenta.ma cunosteau deja aia de pe acolo.am fost si la psihiatru si mi a dat o lista mare de medicamente pe care nu le am luat.
dupa 2 saptamani am zis gata nu m iau nici o pastila.le am intrerupt brusc.n am m luat nimic.problema este ca durerile din piept au ramas.am facut ekg uri si n am nimic la inima.pe parcurs am descoperit ca m am si alte mici probleme pe care le am tratat cu medicamente si din cauza lor e posibilsa fi facut si o gastrita ceva.oricum...ca sa scapi de aceste atacuri cred ca este nevoie de vointa.vointa de a trece peste aceste atacuri si vointa de a te lasa de medicamente.acum mi e bn.m sufar putin de anxietate.dar atacurile dc le m am tin 10 secunde maxim si imi revin.
0
08-06-2009, ora 10:31
Revo
Nu este medic/terapeut
Revo
spre deosebire de tine Caqpsunik eu am incredere in tratamentul medicamentos, In 2 luni inca nu poti sa constientizezi ce periculoase sunt atacurile de panica.Xanax-ul este un psihotrop puternic cu efect rapid dar care da sevraj daca tratamentul este oprit brusc.Mersi de sfaturi, multa sanatate !
0
08-06-2009, ora 15:31
ninica
Nu este medic/terapeut
ninica
buna suntninica din arad sufar si eu de atacuri de panica de multi ani am fost la 2 psihiatrii am primit tratament alprazolan si inca ceva dar nu mai retin numele dar numai 2 luni mi au spus ca trebuie luat tratamentul, miau spus ca am nevoie de terapie prin vorbire nu de tratament, in urma stresului mi a aparut in toamna niste crize cu palpitatii ca credeam ca mor, am cerut trimitere pentru inima eram sigura ca am ceva, eu credeam ca am scapat de panica iar medicul de fam. ma consultat si ma trimis la psiholog ca atacurile de panica sau localizat la un organ in cazul meu inima dansavazand ca sunt speriata rau mia recomandat pana ajung pa psiolog sediphyt picaturi din plante il iau la nevoie cand sunt nervoasa sau agitata incercatil sa vedeti poate va ajuta.mula sanatate!
0
11-06-2009, ora 21:02
MAXIMILIANA
Nu este medic/terapeut
MAXIMILIANA
Buna seara. Eu am avut primul atac de panica imediat ce am implinit 39 de ani. Prima experienta de genul acesta a fost devastatoare pentru mine. M-a apucat seara pe la ora 22 cu palpitatii puternice, faceam frison sau mi se facea cald, urinam din sfert in sfert de ora si frica a fost atat de mare incat m-am deranjat la stomac. Am chemat salvarea, dar a refuzat sa vina. A doua zi m-am dus la un cabinet neurologic particular unde dl. dr. mi-a pus diagnosticul de atacuri de panica insotite de depesie. Diagnostic foarte corect, dar ca sa-si iasa dl. dr. din pareri am facut si electrocardiograma, tomografie (numai eu stiu cate oi am numarat pana am scapat de la tomograf)si analize de sange. Toate investigatiile au iesit bune, mai putin glicemia care era 60 pentru ca din cauza depresiei pierdusem in greutate 5 Kg, Am facut un tratament usor care nu m-a transformat in zombi. Am luat timp de 3 luni Frontin si Doxepin, Magna B6 si si vitamina E, am continuat cu Rivotril si Serlift. Spre sfarsitul tratamentului care a durat 6 luni mi s-au recomandat sedinte de psihoterpie in nr. de 12. Dupa 8 luni eram eu cea dinainte. Cand am terminat psihoterapia mi s-a spus ca imi pierdusem speranta in urma unui soc. Nu ma avertizase nimeni ca atacurile de panica pot reveni. Incantata de sedintele de psihoterapie am decis sa ma inscriu la batranete la Facultatea de Psihologie si in paralel m-am inscris si la Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala. Timp de 2 ani nu am mai luat nici un medicament si m-am simtit perfect. Si uitasem cum este sa ai un atac de panica. Pana in ianuarie 2009 cand ma pregateam sa intru in prima sesiune de examene din anul II (16 examene pe care le-am luat cu note foarte bune), dar in decurs de 10 zile mi-au murit doua persoane dragi mie si asta m-a facut sa imi aduc aminte de atacurile de panica. Nici nu aveam cum sa cer ajutor medcal pentru ca era 2 ianuarie. Atacul de panica a fost ca un cutremur foarte puternic insotit de replici mai mici, cu palpitatii puternice, ameteli, tremuraturi, scaune moi, urinari dese. Este traumatizant pentru cel ce il traieste, mai ales ca pe urma sta in asteptarea urmatorului atac si asa intra intr-un cerc vicios. Stiam ca am facut atac de panica, Pe moment m-am speriat foarte rau mai ales ca atacul de panica a venit insotit de "prietena " lui depresia (la mine), dar poate fi insotit si de agorafobie (care este cea mai invalidanta dintre tulburarile anxioase). Eu care puneam mana pe toti mortii (imi doresc sa fac Psihologie Judiciara) din cauza celor 2 decese neaseptate capatasem fobia mortilor. Si mi-am zis in sinea mea: "Voi fi psiholog si trebuie sa ma ajut si eu nu doar sa astept ajutor de la medicamente sau de la psiholog."Atacul de panica apare intr-o perioada cand esti stresat si se manifesta ca o frica paroxistica care iti dau senzatiile corporale acelea neplacute, dar care nu pun viata in pericol nici un moment, chiar daca exista sentimentul de moarte iminenta. Palpitatiile de la inima sunt date de adrenalia care o secreta organismul, iar adrenalina (epinefrina) face bine inimii, nu o opreste. Acum am luat timp de 3 luni Frontin de 0, 5 mg dimineata si seara si am facut 6 sedinte de psihoterapie cognitiv- comportamentala pentru a-mi trece frica de morti (eu cunosc deja mecanismul atacului de panica care este produs de gandul automat negativ sau de emotii negative. Acum mai fac un atac de panica la 1 luna ( cand sunt foarte obosita) care nu tine decat 7 -10 minute pentru ca nu il las sa atinga apogeul, Fac exercitii de respiratie si imi spun in gand ca nu sunt in prricol si imi reptet cuvantul "Relaxeaza-te" cum au trecut celelalte o sa treaca si acesta. Cel mai bun randament pentu vindecarea atacului de panica este medicamentantia data de un psihatru sau neurolog urmata in paralel de psihoterapie cognitiv - comportamentala. Atacul de panica se poate face si la maturitate in urma unei copilarii nefericite, din cauza mediului in care traim si in cauza stresului (grija pentru ziua de maine), Este vindecabil in proportie de 90%. Poate sa nu mai revina niciodaata sau daca revine trebuie sa cereti ajutor imediat ca sa putem muncii, sa ne bucuram de ceea ce ne place (un spectacol, o plimbare in aer liber, o carte) Nu trebuie sa ne izolam, Eu am avut zeci de atacuri de panica, dar si dorinta foarte mare de a ma face bine, Nu sunt casatorita, nu am copii iar de parinti m-am distantat de foarte multa vreme pentru ca desi am fost singura la parinti aveau grija sa-mi aminteasca ca sunt un copil nedorit. M-am ajutat mai mult singura pentru ca atunci cand an facut prima data atacurile de panica "prietenii" spuneau in spate ca sunt nebuna. Si dupa ce m-am insanatosit si au vazut ca m-am inscris la 2 facultati sau dus si ei la facultate, unii au facut masterate iar altii chiar doctorate Seare ca pana la urma am fost un exemplu pozitiv. Celor ce suferiti de atacuri de panica va doresc insanatosire grabnica si sa nu uitati ca acea "catastrofa" pe care o presimtim este doar in mintea noastra.
0
12-06-2009, ora 12:05
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
spune-mi si mie tu ce simptome ai cand te apuca panica, si cum reusesti sa te stapanesti in acele momente, eu iau xanax de 0.25 de 3 ori pe zi si tot panicata sunt, fac si psihoterapie dar inca nu vad nici un rezultat. Pe mine cred ca singuratatea ma termina, si nush cum voi reusi sa scap de aceasta stare continua de agitatie, de panica, de frica.oare voi ramane dependenta de acest xanax toata viata, cum voi reusi sa scap de el si de frica asta cumplita ca mi se intampla ceva grav in fiecare clipa?????.vreau sa redevin cea dinainte, optimista si plina de viata nu o panicoasa si o pesimista.M-am saturat si de mers pe la medici si sa -mi zica toata lumea ca nu am nimik, iar eu ma simt groaznic in fiecare zi...
0
12-06-2009, ora 12:16
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
buna! si eu iau de 3 ori pe zi xanax de 0.25 pana scap de Bac si pot sa urmeaz terapie.si eu la fel am apelat la numerosi doctori, la ecografii, am facut o tomografie craniana chiar si totul e in regula dar totusi nu e zi in care sa nu am stari de rau :( am momente in care ma imbarbatez si zic ca totul va fi bine si nu are ce sa mi se intample si dintr'o data... atac de panica, mi se manifesta sub forma de ameteli, dureri de stomac, greata, durere de cap...defapt ma dor toate..
0
12-06-2009, ora 12:33
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
de cata vreme iei ac nenorocit de xanax?.si eu am inceput in ultima vreme sa am stare de greata, dureri de stomac, de cap si n-am stiut ca toate astea pot dfi asociate cu aceste stari de panica.eu am fost plecata in concediu si acolo nu am avut nici o treaba cu atacurile de panica, cum m-am intors acasa cum a reinceput calvarul.nu mai inteleg nimik din tot ce se intampla si mai ales de ce mi se intampla.
0
12-06-2009, ora 12:35
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
si mie mi s'a intamplat sa schimb mediu si nu am mai simtit acele simptome.am luat timp de 2 luni xanax de 0, 5 doar seara ca nu puteam dormi.acum iau de vre'o luna de 3 ori pe zi si incerc sa o duc asa pana dupa Bac dupa acea sper sa ma pot lasa de ele si sa iau ceva mai usor...
0
12-06-2009, ora 12:42
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
eu am incercat sa reduc din doza si m-am simtit rau de tot, chiar nush cum voi reusi sa scap de acest xanax.tu ai impresia cand mergi pe strada ca parca fuge soseaua de sub picioare, ai asemenea stari ciudate?????
0
12-06-2009, ora 12:50
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
eh.. da..asta mi se intampla demult.intr'un timp umblam doar cu taxi nici nu se punea problema de mers pe jos singura sau maxi taxi sau ceva de genu.acum am inceput sa umblu si singura, pana intr'o zi cand mai aveam cam 10 min pana acasa...si... atac de panica, am crezut ca nu mai ajung acasa si de atunci iar nu am reusit sa mai ies singura din casa.mi s'a intamplat chiar sa ies insotita si...atac de panica... am intrat intr'o farmacie si mi s'a dat un sedativ, mi'a trecut..
am avut si vizite pe la urgente si s'au ocupat de mine dupa vre'o ora, de atunci mi groaza de momentul in care o sa trebuie sa ajung iar acolo... :(
0
12-06-2009, ora 13:02
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
aceste atacuri de panica cred ca ne imbatranesc cu 7000 de ani si nu ne lasa sa ne bucuram de viatza.chiar nu inteleg de ce nu le putem controla si le acordam atata atentie, cred ca ar trebui sa ne impunem sa fim mult mai nepasatori si sa nu ne analizam in fiecare moment, sa ne concentram asupra a ceea ce simtim, eu sunt sigura ca totul se petrece doar in mintea noastra, dar e f. greu de pus in aplicare aceasta nepasare, creierul e obisnuit cu aceste stari si mereu ne atentioneaza mereu aupra a ceea ce simtim, se joaca cu noi dar rau de tot...
1
12-06-2009, ora 13:07
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
va dati seama ca usor ar fi sa le putem controla.si eu la 19 ani ma simt ca la 60.ma gandeam daca acum sunt asa..pff peste cativa ani vai si amar de mine ;)))
0
12-06-2009, ora 13:10
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
tie ti se intampla sa te gandesti mai mereu ca vei suferi un infarct sau un atac cerebral????...eu sunt obsedata de aceste ganduri
Adaugă un comentariu / răspuns
283 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •