atacul de panica

29-08-2007
abm
Nu este medic/terapeut
abm
ma numesc adrian si am 23 de ani. de 2 luni viata mea e un chin..acum 2 luni am suferit un atac de panica...datorat ritmului alert al inimii.mi-am facut analizele, iar in urma analizelor a iesit totul bine.problema este ca atunci cand ies in soare sau am o zi mai agitata mi se intampla din nou(tensiunea mare..16/9...si stari de ameteala).imi este fria si sa conduc masina din cauza unui eventual lesin...mi s-a prescris xanax dar nu vreau ca viata mea sa depinda de un pumn de pastile..iar mai nou imi lipseste rabdarea si am nervi pe stomac.. cineva mi-a sugerat sa ma duc la un neorolog si sa imi fac o tomografie..poate sunt niste vase dilatate la creier care la caldura imi creaza probleme..va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa fac
26 comentarii
0
29-08-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Nu stiu ce se intampla... dar in ultimul timp s-au ingrosat randurile celor cu simptome asemanatoare cu ale tale (inclusiv de catre mine). Eu am 21 si sunt o gramada de alte persoane cu astfel de simptome tot in jurul acestei varste. Si eu am facut control la inima si pt. ca o cunosteam pe doctorita de acolo mi-a facut (ca sa-mi iasa din grija) control si la ficat, rinichi, colon, stomac, splina, la fiere a gasit ca e "fiere lenesa" (ceva des intalnit... nu grav).
Du-te si la tomograf sa scapi de grija asta... incearca sa te lipsesti de pastile psihicul se repara cu psihic nu cu chimicale. Du-te fa orice alt control la organul care crezi ca iti provoaca aceste stari tocmai pentru a elimina toate cauzele iar apoi incearca sa te linistesti. Probabil ca ai tulburari neurovegetative (cauta pe google). Eu am tensiunea acum 11 cu 7 dar daca ma duc la doctor sa-mi verifice sigur sar la peste 14 cu 10... e ceva psihic dar nu este exclus sa fie si ceva pe la inima sau vase de sange si astfel intri ca intr-un fel de "lant"... adica te sperii de un simptom apoi intri in panica apoi acel simptom (durere)se agraveaza.
Dupa cum vezi... nu am reusit sa-ti explic nimic clar :) pt. intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu... am o stare de confuzie de chef de nimic, de fobie (panica) !
0
29-08-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Daca te deranjeaza dependenta de un pumn de pastile : foloseste ceva natural cu efect de antistress psihic, revigorant mental, care influenteaza pozitiv fluxul nervos si are chiar te face indiferent la situatii care mai inainte te enervau - pina la nesimtire.
0
30-08-2007, ora 00:00
osho
Nu este medic/terapeut
osho
Trebuie sa intelegi ca totul e pe fond nervos, cu siguranta vei iesi bine la toate analizele ptr; ca in realitate nu suferi de nimic. Doar de frica, o frica nefondata, iti este frica sa nu iti fie rau si iti este rau din cauza fricii de a nu-ti veni rau. Inca un lucru care trebuie sa iti intre bine in cap: nu mori din cauza acestor atacuri, nu vor creste in intensitate. Doar frica poate creste odata cu trecerea timpului. Pastilele nu fac decat sa ascunda senzatiile in interiorul mintii tale, dar vor iesi la suprafata cu siguranta. Doar AUTOCONTROL. Cand realizezi ca nu e nimic in neregula cu tine, ca totul e doar mental si starile de rau sunt doar reactii ale corpului la aceste stari va fi mai usor. Vrei dovezi? Incearca sa iti provoci un atac de panica. Chiar acum, incearca cat de tare poti, nu vei reusi. Daca vrei sa discutam mai mult:-
0
30-08-2007, ora 00:00
gigisan
Nu este medic/terapeut
gigisan
soho...ma regasesc in totalitate in ceea ce ai scris acolo.
0
31-08-2007, ora 00:00
Noryka_Yatakuru
Nu este medic/terapeut
Noryka_Yatakuru
exact aceeasi problema o am si eu cu atacurile de panica (am 22 ani). le fac din senin fara vreun motiv uneori chiar cand ca ma simt prea bine. diferenta e ca eu chiar pot sa mi le provoc daca ma gandesc ca as putea face unul oricand. daca stiti vreun remediu care a avut succes va rog sa ma informati si pe mine.
0
03-09-2007, ora 00:00
osho
Nu este medic/terapeut
osho
Descrie putin atacurile astea, ce anume simti? E bine daca poti sa ti le provoci singura, inseamna ca ai vointa si putere de concentrare. Nu crezi ca ai putea sa le provoci sa plece asa cum le poti provoca sa vina? E mai greu, dar nu e prea complicat. Stiu o metoda care la mine a mers, dar ai curajul sa o pui in practica? Daca vrei sa discutam mai mult:-
0
04-09-2007, ora 00:00
abm
Nu este medic/terapeut
abm
Sincer...am vazut ca boala aceata este o epidemie anul acesta in Romania.Multi sufera de aceasta boala dar foarte putini o spun...
Am deschis subiectul acesta impreuna cu ai mei colegi de facutate...am mai gasit inca 2 colegi care au avut si au aceeasi problema.Am fost la un centru medical si am gasit 2 doamne doctorite care la el suereau de atac de panica..una dintre ee nici nu mai putea sa manance dein cauza senzatiei de inec.
Simtome sunt multe...ameteala, senzatia de sufocare, ritm alert al inimii, ca sa nu mai spun de faptul ca lipsa de concentrare iti lipseste cu desavarsire.Va spuneam de coleg acela al meu de facuate care sufera de atacuri e panica.a fost interna spita la cererea lui...a fst tiut o saptamana s observare, apoi a fost eliberat, fiind diagnosticat sanatos tn...sau mai bine..un doctor i-a spus ca e nebun...Singurul lucru care te poate ajuta in acest tip de boala esti...TU! Trebuie sa incerci sa gandesti pozitiv si sa iti ocupi timpul in asa fel incat a nu te gandesti la acele crize...Eu unul am incercat prin biserica si sincer mi-a prin enorm de bine...
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
De multe ori atacurile de panica sunt rezultatul spasmofiliei... spasmofilia poate aparea la orice varsta din cauza lipsei unor substante din organism ( Calciu, Magneziu). Cautati simptomele spasmofiliei si o sa va gasiti in ele.

Mai ales tu -- abm -- te potrivesti perfect. Se FOARTE :) recomanda Calciu+Magneziu+Vitamina D3, asta in primul rand. Multi au adaugat la asta si Formula 4 (un fel de cocktail de vitamine naturale A, B, C + Fier si alte minunatii. Au scapat in doua saptamani de toate simptomele.

Informatiile astea le am de pe forumuri... poate gasesc si niste link-uri sa pun.
Cica avantajul spasmofiliei ar fi ca te anunta din timp asupra deficitului de substante (Calciu si Magneziu in primul rand)... adica te anunta dinainte sa dai in alte boli. Nu se moare din spasmofilie dar daca stai asa fara substantele astea apar complicatii (diabet de tip 2, prolaps de valva mitrala... am gasit pe un site englezesc, o sa pun link-urile cand le mai gasesc).
Am dat comanda de Kal-Mag GNLD (?... recomandat de cineva, nu stiu cat de eficient, va anunt daca se intampla ceva !... asta costa 70RON si are 180 de pastile, se iau 3 pe zi) + Formula 4 (asta-i cam scumpa = 140RON... am comandat doar pt. o luna = 42RON). O sa anunt tot aici rezultatele.
Desi poti scapa de spasmofilie... fobiile pot ramane. Adica odata scapat de spasmofilie nu mai simti oboseala, tremuraturi... ramane numai partea psihica. O colega de-a mamei de la serviciu are asa ceva de ani... tot zice ca moare, nu mananca de la altcineva, ii este frica sa mai iasa afara, metabolism dereglat.
Lipsa de Calciu si Magneziu din organism este foarte mult influentata de stress. Corpul se simte mereu in pericol (sau mai mult decat este normal) si consuma mai mult.
Iti pot iesi analizele la calciu normale... dar asta nu inseamna ca nu ai o problema cu calciul deoarece corpul incepe sa-si ia calciul direct din oase.
Cei cu spasmofilie mai spun ca au probleme cu digestia, friguri cu transpiratie abundenta, palpitatii (inima bate prea repede sau prea incet si puternic + EXTRASISTOLE), le zvagneste ochilu sau alt muschi (de la mana, picior, abdomen) + au fel de fel de fobii si atacuri de panica, oboseala, ameteli.
Cautati pe Google despre spasmofilie. SANATATE ! sper sa ne vindecam cu totii cu Calciu Magneziu + multa relaxare, calm !
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
http://www.topculturism.ro/dr.redis/showthread.php?t=5642

http://www.pravaliata.ro/spasmofilie.htm

http://www.sfaturimedicale.ro/lexic-de-boli/endocrine/spasmofilia.html

http://www.evenimentul.ro/articol/lipsa-de-calciu-poate.html

http://www.ziarulcn.com/article/aid/32191/CUM-SA-EVITATI-CADERILE-DE-CALCIU/
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Deci psihic (cum zicea --abm--) dar si Calciu Magneziu VItamina D3 (pt. fixarea calciului).

SANATATE!!! si mie si voua !
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Am uitat la simptome si de : tulburari de vedere, buze uscate si probleme cu dantura. Imi aduc aminte ca doctorita doar mi-a ascultat simptomele si s-a uitat la buze si si-a dat seama cam ce este... dupa ce am facut toate analizele si nu a gasit nimic in neregula totul incepea sa se indrepte spre SPASMOFILIE.
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Interviu despre Magneziu
http://www.evenimentul.ro/articol/magneziul-reduce-riscul-de.html

Minerale in natura
http://www.helpnet.ro/?id=172
0
04-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Aici ceva mai pe scurt
http://stiri.zoot.ro/spasmofilia-boala-emotivilor, 163900.html
0
29-09-2007, ora 00:00
brolin
Nu este medic/terapeut
brolin
Salutare,

Am si eu multe simptome din cele descrise mai sus, imi zvacnesete cateodata ochiul, muschii fetei, in diferite parti ale corpului muschii, tahicardie, respiratie greoaie cateodata, tulburari de vedere, emotivitate excesiva, greata, sunt ff incordat, nu imi gasesc locul, oboseala.
Sunt momente cand simt ca a venit sfarsitul, cateodata apare din senin o senzatie ciudata cand simt ca ceva nu e in regula si ca o sa se intample ceva nasol, nu mai pot sa ma concentrez simt ca nu ma pot stapanii!Este teribil acest simt!
Totul a inceput acum 3 luni cu o senzatie de ameteala pe strada, a trecut un fior prin mine si asta a fost inceputul.
Acum iau medicatie homeopata pt ca Xanaxul desi il am in buzunar ma feresc sa iau, fac si o cura de calciu si magneziu sa vad ce iese!
Ma deranjeaza si stomacul, catyeodata starile de greata alterneaza cu cele de greata, acum mananc sanatos pt ca am si o gastrita si bila lenesa tot in perioada asta capatata!
Cam cate zile se face cura cu Ca sI Mg?
Sunt ca un copil de 5 ani cand trebuie sa merg intr-un local sau grup, deci ma pripidesc emotiile de nui vad bine si ma apuca ameteala!
Desi inainte eram sufletul petrecerii!!
-
0
29-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Cel mai indicat doctor pt. ceea ce avem noi, cica ar fi un doc. ENDOCRINOLOG... el spune ce doza de medicamente sa luam, cat timp etc. In ceea ce priveste calciul si magneziul, cred ca trebuie luat pana iti trece, pana iti trec tremuraturile, palpitatiile (tahicardia) si putin dupa ca sa fi sigur. Nu recomand calmante... regleaza-ti Calciul si Magneziul si restul se rezolva de la sine (cel putin teoretic). Totusi trebuie si liniste, calm pt. ca daca nu ai liniste, stresul va duce iar la caderi de calciu. Corpul se simte in pericol (cand esti stresat) si consuma mult mai rapid calciu, magneziu etc.

PS : si eu am fiere (bila) lenesa... mostenire de familie :) la asta trebuie mai ncet cu mancarurile grase, picante. E recomandat asa : doua linguri de ulei de masline iar dupa culcat intins pe partea dreapta pt. a se curata fierea (asa am auzit, nu am incercat. oricum nu are ce sa faca rau !) SANATATE
0
29-09-2007, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Uitasem... la asta ii zice SPASMOFILIE
0
09-03-2008, ora 00:00
miko
Nu este medic/terapeut
miko
Eu am aceste probleme de vro 10 ani. Nici nu mai stiu la cati medici am fost. Nici cate medicamente am luat. Dupa un timp reusisem sa mai reglez corpul si mintea. Insa acum un an am fost disponibilizat de la un serviciu in care lucrasem 24 de ani si acest lucru m-a destabilizat total. Nu mai stiu cand dorm sau cand stau si veghez. Ma apuc de vomitat pe la 3 noaptea. Mai nou am extrasistole la greu. Cam 5 pe minut. Imi este frica de noapte, de spatii inchise, de orice. Extrasistolele ma dau de pamant. Desi mi-am zis ca nu voi lua xanax acum sunt nevoit. Imi tremura muschii pe mine in zvacniri teribile. Inainte de disponibilizare aveam timp mai mult de relaxare si mergeam des la pescuit sau in natura. Acum serviciul asta ma omoara lent. Lucrez de dimineata pana seara la 22.00 sau chiar mai mult. Inclusiv sambata. Duminica nu mai am timp sa ma recuperez. Ma streseaza proprii mei copii si am ajuns in pragul nebuniei. Am fost acum 2 saptamani la Tg.Mures si nu am simtit nici un rezultat. Mi se spune ca inima nu are nimik. Bine dar atunci de unde atat de multe extrasistole? Ce le produce? Ma gandesc numai la moarte si mi-e frica de ea incat imi vine sa ma sinucid. Ciudate sentimente nu? Cu cat imi doresc mai multa liniste cu atat nu am. Am o nevasta care ma piseaza zilnic la cap cu vocea ei pitigaiata si am o fetita care tipa din 2 in 2 minute de zici ca-i avion. Nu stiu cum s-o scot la capat. Daca este vreun medic printre voi sa imi mai dea un sfat ceva... Thanks!
0
10-03-2008, ora 00:00
abm
Nu este medic/terapeut
abm
miko--trairile tale le-am avut si eu...mi-a luat mult timp sa le depasesc dar in final le-am depasit.aceleasi simtome l aveam si eu...o stare aiurea d disperare si frica d moarte dar care ma duceau cu gandul aiurea..asa cum spuneai si tu..eu tind sa cred k este vorba d sistemul nervos...nu dispera, gandeste-te la ce e frumos..la ce te motiveaza sa traiesti..si consulta un psiholog...mie daca nu imi trecea starea...aveam d gand sa ma duc la un psiholog.tine foarte mult de tine sa iti impui in subconstient ca nu ai nimic, sa gandesti logic ca nu ai nimic, si viata e frumoasa.nu trebuie sa stai inchis in casa.Comunica fff mult cu oamenii, iesi in oras cu amicii tai cu colegii tai, si cu timpul o sa iti treaca.Ceea c trebuie sa evitzi este sa stai inchis in casa.Sa nu iti fie frica sa iesi si sa iesi in lume...eU ITI GARANTeZ CA NU O SA MORI si tu trebuie sa realizezi k e totul doar pe fond de stres...pt k in fond tind sa cred ca aceasta ' boala ' este pe fond de stres...Inca ceva...ia-ti un ceai calmant, sau exista in farmacii o solutie pe baza de levantzica care sigur o sa t ajute.sa ma tii la curent cu evolutzia ta..BAFTA MULTA
0
22-05-2009, ora 22:23
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
aveti toti inceput de depresie sau nevroza se trateaza cu seroxat si se merge la psihiatru.
0
31-05-2009, ora 15:59
alecom
Nu este medic/terapeut
alecom
si eu sufar de anxietate, am mici atacuri de panica pe care le controlez cat de cat, dar senzatiile sunt de-a dreptul extrem de neplacute:-( . e destul de usor sa iti tot spui ca va trece, si sa fim optimisti, dar foarte greu de realizat. nu as fi crezut ca atat de multa lume sufera de aceasta boala, pentru ca este o boala...si eu am momente in care nu vreau sa vad pe nimeni, simt diferite intepaturi(de regula in zona inimii, tahicardie), mi-am facut control la cardio si doctorul se uita lung la mine...probabil ii era jena sa ma trimita la psihiatru pentru ca la inima nu e nimic. e totul in mintea noastra din pacate.daca ma inteapa in piept brusc nu mai simt tahicardia, daca sunt linistit cateva clipe parca nu mai sunt eu, m-am obisnuit sa imi iau pulsul aproape in permanenta, sa fiu tensionat si pana si calmul ma sperie. o sa consult si un psihiatru sa vad ce parere are, sau un psiholog, nici nu stiu unde sa merg mai intai.
0
19-04-2010, ora 22:20
tiffani
Nu este medic/terapeut
tiffani
sall si eu sufar de atac de panica si nu stiu ce sa fac ce medicamente sa iau? ajutatima si pe mine
0
19-04-2010, ora 22:22
tiffani
Nu este medic/terapeut
tiffani
o sa mai intru si maine poate e cineva logat si poate sa imi dea si mie un rsp
0
19-04-2010, ora 22:24
tiffani
Nu este medic/terapeut
tiffani
am citit comentarile voastre si ma revad si eu printre ele. nu am stiut k mai sunt asa multe persoane tinere care sufera de atac de panica eu am 31 de ani
0
19-05-2010, ora 22:59
doryleu
Nu este medic/terapeut
doryleu
Buna. am citit comentariile voastre si ma regasesc si eu printre ele, am 38 de ani si de 3 ani am facut o cadere de calciu si o deshidratare puternica si mi-a afectat sistemul neuro vegetativ, toti doctori care am fost imi spuneau ca nu am nimic si toate analizele au iesit bune dar eu nu ma simteam bine, dar dupa ce am facut o cura cu magne b6(pastile-6 pe zi de 3 ori) si gluconat de calciu (injectabil)m-am simtit mult mai bine.Sa stiti ca tb f.f multa vointa si relaxare dar nu mori cu toate ca ai impresia ca intr-un moment se termina lumea.
0
21-05-2010, ora 22:22
Alexa13
Nu este medic/terapeut
Alexa13
este incredibil kta lume se autodistruge.asa am fost si eu si pot spune uneori k sunt inca...Akm 2 ani am suferit primul meu atac de panica..eram in casa, noaptea in pat si dintr-o data am simtit k aerul nu imi mai ajunge in piept si mi-am pus problema: Dak mor?? atunci m-au luat toti fiorii, tahicardie, frica, frica de moarte, nebunie, nu ma puteam concentra la nimik decat la faptul k vreau la urgenta. Ulterior am auzit la radio k panica mareste cu mult intensitatea unui simt..apoi mi-am dat seama k la orice rau, dar numai rau la care ma gandesc mi se atenueaza vazand cu ochii. Aveam aproximativ 17 ani... mergeam la scoala si ma gandeam in timpul orei...: dak akm voi avea nevoie la toaleta? in maxim 3 min era URGENT sa merg la toaleta.. pur si simplu imi dadeam seama k nu ma puteam concentra la ore nu mai faceamn nimik.. Apoi a venit momentul sa ma gandesc dak akm imi va venii sa vomit...si ma lua senzatia dar din fericire pana akm am reusit sa ma controlez, asta ptr k manan putin, mestec mult, nu maanan orice..ma abtin uneori.. nu manac noaptea...de frica sa nu vomit...am slabit 10 kg, dar aveam un corp perfect..Nu ies cu oricine de frica sa nu mi se faca iar rau... la facultate nu ma mai duc iar examenele sunt mai rau dekt moartea ptr mn.. stau akolo transpir, imi bate inima extraordinar de tare, am impresia k am o urgenta la baie sau k iar ma apuca greata.. sunt praff!! Noapte nu umblu singura pe nikieri.. ntre timp am prins frica de a ma indeparta de casa, de avion.. de mare... de inaltime.. de orice !!! spatii inchise si restul.. si km pot sa ii explik cuiva lucrurile astea dak nimeni nu ma intelege?? nu pot sta de vb cu cineva mai mult de 5 min k ma iau urgentele si"raul" dar knd incerc sa ii spun uiva problemele se uita urat la mine. Nprpc ca ma mai intelege tatal meu ptr k si el a avut kndva probelemele astea.. e grav. DAR trebuie sa precizez k de atunci, am dat examenul de permis si l-am luat din prima cu maximul de puncte, am luat tae examene de bacalaureat, toate examenele din sesiune, m-am plimbat toata tara cu o viteza de aprox 180 de km.. SE POATE DECI. ma incurajez mereu singura, dar sufar mereu k nu mai sunt aceiasi.. knd vine vb de facultate, rezist greu, knd vine vb de adormit noaptea,... de plecat undeva...am emotii si mi-e greu si totusi incerc sa ma controlez..secretul e in mintea noastra..am luat s cva cure de vitamine sa ma ingrash ptr k regret enorm ca nu mai sunt aceiasi.. nici fizik.. sunt slabutza.. nu mai sunt eu nebuna aia.. asa km mai spune cineva sufletul petrecerilor.. m-am schibat mult... M-am apropiat de Dumnezeu ff mult iar asta e un lucru bun si folositor. DAR dak stie cineva o solutie definitiva si ajutatoare in a scapa de aceasta problema as ruga sa imi imparasiti si mie adevarata solutie... as vrea sa am o viata normala.. ca cea dinainte...MULTUMESC.
0
20-08-2010, ora 22:11
Iren3
Nu este medic/terapeut
Iren3
Citesc comentariile voastre si nu imi vine sa cred cati tineri de varsta apropiata cu a mea au probleme cu atacurile de panica si tot ceea ce presupun ele.Eu am 21 de ani si sunt pur si simplu ingrozita de ceea ce presupune atacul de panica.Un exemplu in acest sens, din experienta proprie ar fi ca intr-o seara dupa ce m-am dus la culcare si m-am asezat in pat, am inceput sa simt ca inima imi bate mai tare, respiram greoi si pur si simplu mam gandeam k o sa mor, o sa mor si iar o sa mor.Era singurul lucru care imi venea in minte, nicidecum sa ma linistesc.Mi-am luat pulsul si tensiunea, tensiunea fiind buna iar pulsul fiind de 117.Intr-un interval de 5 minute mi-am luat iar pulsul si ajunsese la 138.Imediat dupa aceea, am chemat salvarea deoarece pulsul nu scadea, imi zvacneau tamplele si pur si simplu nu mai stiam ce sa fac.Intre timp am luat o pastila de Sedatif PC care m-a mai linistit iar cand au ajuns medicii mi-au mai dat un medicament.Va recomand tuturor ca atunci cand simtiti ca incepeti sa va nelinistiti sa luati o pastila de Sedatif PC, care este un medicament din plante care va va linisti si va va ajuta sa adormiti mai usor si nu are ce rau sa va faca.Si, intr-adevar toate starile astea sunt rezultatull gandirii noastre negative, fricii de a nu pati ceva rau.Trebuie sa invatam sa gandim pozitiv cand simtim ca poate incepe atacul de panica, sa inspiram si sa expiram profund, sa bem putina apa rece si sa ne eliberam mintea de posibilitati negative.Sunt foarte multe de spus pe baza acestui subiect, dar astept sa mai postati si voi lucruri legate de subiectul "ATAC DE PANICA" :).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Atacul de panică
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  •