atac de panica

08-05-2011
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
In luna februarie, intr-o noapte am avut primele simptome, sufocare, teama ca voi muri. Am chemat ambulanta, dar mi s-a facut un algocalmin. Dupa 3 saptamani aceasta stare a revenit cu aceleasi simptome iar doctora a spus ca am spasmofilie. Am luat calciu, magneziu, zinc. Mi-am facut analize, mi-a iesit calciul ionic 3.4, calciul seric total 8.2, am facut si un CT, dar nu a iesit nimic rau. Am stari de teama, de sufocare, tensiune crescuta in aceste momente, ameteli, insomnii. Am fost si la un psihiatru si mi-a prescris zyprexa timp de 10 luni, xanax 1/2 de doua ori pe zi timp de o luna si inca ceva dar nu inteleg scrisul. Vreau sa stiu care este parerea dumneavoastra si ce altceva as putea sa fac. Obisnuiam sa beau cafea pana noaptea tarziu, un pachet de tigari, stres. Acum am renuntat si la cafea si la tigari,. Mai am o problema, o apasare permanenta in partea frontala a capului, tiuit in urechi, durere de cap, toate aparute dupa episoadele mai sus mentionate.
15 comentarii
0
08-05-2011, ora 09:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

- starile de apasare etc. ti-au aparut pt.ca BRUSC ai intrerupt cam multe.
- poti sa bei o cafea-dimineata-..organismul tau e obisnuit si sa nu dai in altceva, sa-ti scada de tot...tensiunea;
- tratamentul de la psihiatru e ok..stiai ca..??? NU e voie sa-l intrerupi FARA stirea medicului?

Concluzie:
- NU-TI va trece intr-o zi..starea asta...DAR daca ai incredere in tine si ceilalti...TOTUL se va rezolva.

Parca ziceai si de stres?????????
De ce pierzi noptile pe calculator? (macar o perioada)
Ai facut cumva, vreo cura de slabire?

Sfat:
- apa multa sa bei;
- mananca putin si des;
- ca + magne B6 10 zile/luna;
- somn cat mai mult

Sanatate si O zi buna.
0
08-05-2011, ora 11:07
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
Multumesc mult ca mi-ai raspus. Inca nu am inceput tratamentul deoarece abia am fost la doctor si mi-a dat reteta. Cura de slabire am incercat sa fac, dar nu am putut. Acum nu am pofta de mancare deloc, incerc sa mananc fortat.
Voiam sa stiu cate ceva despre tratamentul psihiatric, daca da dependenta sau altceva...
0
08-05-2011, ora 11:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Ceea ce ati descris mai sus sunt simptomele unui atact de panica. Spasmofilia de cele mai multe ori este si ea un semn de anxietate, nu are legatura cu scaderea calciului ci cu starea dvs de neliniste. Atunci cand au loc mai multe episoade de atac de panica se incepe un tratament anxiolitic; sunt medicamente care dau dependenta si atunci se iau doar o luna (cum e xanax) si medicamente recomandate pe termen lung pentru ca nu dau dependenta. Zyprexa nu da dependenta; el insa nu este un medicament indicat in atacul de panica; daca vi s-a dat inseamna ca mai exista si alte simptome sau semne psihiatrice pe care nu le-ati amintit. Tratamentul eficient al atacurilor de panica trebuie sa dureze minim 6 luni.
0
08-05-2011, ora 11:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
se pare ca este un atac de panica, ar fi bine sa consulti si un psiholog, acesta te va invata cum sa te comporti in timpul atacului de panica, ce trebuie sa-ti spui in acele clipe.multa bafta, trebuie sa lupti si tu nu numai medicamentele.
0
08-05-2011, ora 12:48
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
Multumesc ca mi-ati raspuns, ma simt mult mai linistita. Cat despre simptomele pe care le-am enumerat, adaug starea de neliniste, discomfort psihic de lunga durata, tristete, slabiciune, impresia ca nu mai detin controlul desi incerc sa evit atacurile de panica. Nu am mai avut nici unul de 6 zile, dar starea de proasta dispozitie persista.
0
08-05-2011, ora 16:01
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
Revin cu tratamentul care mi-a fost prescris de la psihiatrie, deoarece ce am scris mai sus nu este valabil. Seroxat 1 seara timp de 10 luni, zyprexa 1/2 seara timp de o luna, xanax 1/2 la pranz si seara timp de o luna, iar apoi la nevoie.
Sper sa fie totul bine. Spun asta deoarece o cunostinta de-a mea (care mi-a recomandat acest doctor), avea atacuri de panica frecvente in toate locurile unde mergea a mers la acest doctor si i-a dat acest tratament (dar in cazul ei seroxat 1 an, iar zyprexa 2 luni). O sa va tin la curent si daca totul merge bine. va fi bine. Doamna de care vorbeam a spus ca se simte ca inainte, tonus bun, mintea limpede..
0
08-05-2011, ora 16:55
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In linii mari este un tratament care va poate ajuta.
Sanatate!
0
08-05-2011, ora 18:27
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
O alta problema este durerea de ceafa si apasarea din partea frontala. Am baut putina cafea, dar degeaba. Persista si tiuitul in urechi. Inainte imi placea sa mi se faca masaj dar acum nu mai suport, poate din cauza faptului ca atunci cand ma relaxez incepe si atacul de panica.
0
08-05-2011, ora 19:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sunt sigura ca,
AI AMANAT sa bei apa..multa apa...si vei vedea..ce efect bun are asupra...durerii..

O seara buna.
0
08-05-2011, ora 23:07
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
Asa este, dar am baut ceai, 2 cani spre seara, si acum imi e bine, afara de tiuit care persista. Am luat un propolis. Este o minune. Nu am nici o stare proasta in momentul de fata, parca am renascut. Toata ziua am incercat sa tin in frau frica. Sper sa si adorm... Multumesc pentru sfat.
0
09-05-2011, ora 12:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In primele 10 zile de tratament, este posibil sa se accentueze simptomele, iar anxietatea creste; este un efect secundar al seroxatului; trebuie sa depasiti perioada aceasta, apoi va veti simti mult mai bine.
0
09-05-2011, ora 17:30
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
seroxatul da dependenta?
0
09-05-2011, ora 17:31
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
este posibil ca prin vointa sa reusesc sa imi revin?
0
09-05-2011, ora 22:23
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu da dependenta, dar nu este permis sa se intrerupa brusc, caci da niste simptome de discontinuitate neplacute. Cand il veti opri, o veti face dupa sfatul medicului.
Nu, din pacate nu se poate rezolva prin vointa, e necesar ajutor medicamentos.
0
07-06-2011, ora 23:13
olivia2
Nu este medic/terapeut
olivia2
Urmez tratamentul pe care vi l-am spus, intr-adevar in primele 2 saptamani m-am simtit mai prost, dar mult, mult mai bine in sensul ca nu am mai avut decat o tentativa de atac de panica. Daca inainte 80% ma simteam prost, acum, dupa aproape o luna 95% ma simt foarte bine. O sa merg din nou la control si o sa vad ce imi spune doctorul sa fac in continuare. Asa cum mi-a prescris prima data, dupa o luna o sa renunt la zyprexa si alprazolan si o sa continui cu seroxat timp de 9 luni. O sa va mai scriu ce mi se va intampla in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: