Diagnosticul de astm bronsic este corect?

30-10-2005
dana v
Nu este medic/terapeut
dana v
Buna ziua,
De curand fetita mea a fost diagnosticata cu astm bronsic.Acum este sub tratament cu ventolin, flixotide, singulair.A facut si spirometrie, valorile acesteia nu au iesit normale dar nu f mici.Vreau sa precizez ca era f infundata in nas atunci cand a facut spirometria.De altfel avem pb cu ea din cauza polipilor.Imunograma si IgE sunt in limite normale.Nu a prezentat nici un simptom alergic primavara vara cand este f mult puf.In sezonul rece prezinta nas infundat si a facut mai mereu traheobrnsite. Daca era infundata in nas, atunci cand a facut spirometria, poate acest fapt sa afecteze rezultul acesteia ?Daca rezultatul imunogramei si IgE sunt in limite normale, diagnosticul de astm bronsic este corect? Va multumesc anticipat pt sfaturie d-vs !
19 comentarii
0
09-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Exista mai multe tipuri de astm bronsic. Cel mai frecvent dintre ele este astmul bronsic care, printre altele, se caracterizeaza si prin valori crescute ale IgE si teste de provocare pozitive prin inhalare de antigeni specifici. Alta categorie este reprezentata de astmul idiosincrazic in care simptomatologia clinica nu se insoteste de antecedente pt. teren alergic, testele cutanate sunt negative, iar nivelurile IgE sunt normale. Mai exista o a treia categorie, cea mixta - pt. cei care nu se pot incadra in nici una din cele doua de mai sus. Este f. adevarat insa ca la copii cel mai frecvent tip este cel alergic sau cu componenta alergica importanta, in timp ce astmul dezvoltat mai tarziu este nonalergic sau mixt.
Este posibil ca rezultatele la spirometrie sa fi fost influentate de obstructia nazala tranzitorie. Pe de alta parte simptomatologia de astm se poate dezvolta in urma afectiunilor tractului respirator superior. In concluzie cred ca ar fi bine ca fetita dv. sa repete spirograma intr-un moment prielnic (sa nu aiba nasul infundat sau vreo infectie respiratorie) pt. a nu lua un tratament medicamentos pe termen lung in mod inutil, si nu lipsit de efcet secundare. Multa sanatate!
0
12-11-2005, ora 00:00
dana v
Nu este medic/terapeut
dana v
Va multumesc pt raspunsul dat, vom merge sa repetam spirograma, intr-un moment prielnic, pt a fi siguri ca rezultatul acesteia nu poate fi influentat.

Cu mult respect
Dana V
0
05-12-2005, ora 00:00
alecs
Nu este medic/terapeut
alecs
buna ziua
Tatal meu in varsta de 76 d ani sufera de astm bronsic.Are dureri de piept, respira greu si oboseste foarte repede.Ce imi puteti recomanda? Va multumesc.
0
27-05-2006, ora 00:00
ciurtegrigore
Nu este medic/terapeut
ciurtegrigore
Sufer de BPOC si astm bronsic alergic infectios.Am baccilul pioceanic si doresc detali despre el si tratament.Mentionez ca am fost tratat cu colistin timp de 3 ani dar fara nici un rezultat.

Va multumesc anticipat

Ciurte Grigore, Baia Mare, 49 ani
0
08-10-2006, ora 00:00
laurab
Nu este medic/terapeut
laurab
fiul meu, in varsta de 5 ani a fost diagnosticat cu astm bronsic alergic infectios de la varsta de 2 ani si 6 luni. in antecedentele sale va mentionez un sindrom de aspiratie la varsta de 9 zile, repetat la o luna, dar mai usor, si cateva luni petrecute pe cand era sugar intr-un apartament in care era igrasie. A fost consultat de mai multi medici, singura analiza de specialitate facuta in sensul acesta fiind spirometria care a iesit bine, copilul nefiind in criza atunci. A urmat de-a lungul timpului tratamente cu singuler, apoi cu flixotide, becotide si, in cele din urma cu seretide ( doza25/50 ). Bineinteles, ventolinul a fost nelipsit, folosind spacer-ul in de la 3 ani si 6 luni. am urmat si tratamente naturiste, iar in prezent am luat hotararea, in urma cu trei luni, de a nu-i mai da nici un tratament, pana nu primim un alt sfat in acest sens. Crizele sale se manifesta prin tuse uscata persistenta cu weezing puternic, care dureaza de la o ora dimineata timp de cateva zile pana la 48 de ore de tuse din cinci in cinci secunde si apoi mai rar pana la disparitie. Este adevarat ca pe masura ce a crescut, crizele copilului au devenit mai rare si mai scazute in intensitate. De cand am intrerupt tratamentul, abia de doua zile boala se manifesta, in sensul ca tuseste cate o ora dimineata si mai rar in timpul noptii. Nimeni nu ne-a sfatuit niciodata ce sa facem in continuare, spunandu-ni-se ca, pe masura ce va creste, boala se va estompa. Am dori un sfat cu algoritmul de urmat in continuare si bineinteles, daca varsta copilului permite, efectuarea de teste. In Brasov, unde locuim, nu am intalnit un medic care sa imi dea o stare de incredere si, credeti-ma, nu sunt absurda si nici nerecunoscatoare cand afirm acest lucru. Va multumesc. laura BV.
0
09-10-2006, ora 00:00
dana v
Nu este medic/terapeut
dana v
Laura, eu sunt de parere, ca ar trebui sa-i continui tratamentul, pana in momentul, cand vei ajunge cu baietelul la un medic pneumolog.Daca poti sa vii la Bucuresti, iti recomand pe doctorita Marcela Ionescu, medic pneumolog la spitalul Budimex.Noi mergem cu fetita noastra, la ea de un an si rezultatele sunt vizibile.Este un om foarte calm si explica cu multa rabdare ce trebuie facut.Stiu ca este distanta mare dar cred ca merita incercat.Iar sfatul meu personal este sa mergi cu baietelul in salina la Slanic Prahova noi am avut surpriza sa se simta f bine dupa cura de aerosoli din salina. Pt noi a fost o minune crede-ma, trebuie sa mergi neaparat acolo cu baietelul, in plus este si placut pe langa faptul ca cel mic se va simti mai bine.La inceput, probabil ca va tusi, dar sa nu te sperii si apoi sa iesi cu el din salina, pe parcurs isi va reveni. Multa sanatate va doreste dana v din Bucuresti si sper sa mai conversam pe acest forum.
0
11-04-2007, ora 00:00
florentinamarinela
Nu este medic/terapeut
florentinamarinela
Buna ziua! Am 2 baietei, unul in varsta de 5ani iar celalalt in varsta de 8ani.Cel mic este suspect de astm bronsic iar cel mare a facut si el de curand o bronsita astmatiforma-au fost internati, fac tratament in momentul de fata, dar dupa terminarea tratamentului sintomele reapar.Mi sa spus ca, cauza acesei boli poate fii mucegaiul si umezeala-si eu cred la fel.Intrebarea mea este daca exista vreun tratament alternativ-precum GEMOTERAPIA sau SALINA, si daca sunt eficiente? Va multumesc!
0
26-02-2008, ora 00:00
balau mihaeal
Nu este medic/terapeut
balau mihaeal
buna ziua , as dori sa stiu dac singuler poate provoca reactii adverse grave la copii daca depistam una sau mai multe dintre simptomele adverse?utilzez singuler, aerius, ventolin pentru copilul meu de trei.ani care a fost depistat cu o bronsita astmatiforma , vreau sa stiu dacapot utiliza in continuare..reteta prescrisa sau trebuie sa intrerup tratamentul.
0
26-02-2008, ora 00:00
balau mihaeal
Nu este medic/terapeut
balau mihaeal
am uitat sa mentionez, este agitat, nervos, se trezeste noapte si spune sa facem anumite lucruri..vorbeste prin somn., si bea apa multa, asta cu apa cred ca gaseste o portita de scapare la masa dar ma ingrijorez..folosesc singuler de 2 luni..pentru taratamentul copilului.
0
18-06-2009, ora 20:57
vitalie.cubis@yahoo.it
Nu este medic/terapeut
vitalie.cubis@yahoo.it
BUNA SEARA, AVEM UN BAIETEL DE 3ANI...LA VIRSTA DE 18LUNI A AVUT BRONSITA ASMATICA, DE ATUNCI TUSA CE O ARE APARE TOT MAI DES SI MAI DES, NOPTI NEDORMITE, CADE IN CRIZA, DE LA CITEVA SECUNDE LA CITEVA ORE, PINA CE NU FACEM AEROSOL NU SE LINISTESTE(1ML SOLUZ.FIZIOL°1ML CLENIL)LOCUIM IN ZONA FOARTE UMEDA SI CHIAR AM AVUT PROBLEME CU MUCEGAIUL.vISITELE FACUTE LA PEDIATRU SI ALERGOLOG NU AM AVUT NICI UN RASPUNS CONCRET.eU CREDCA AR FI O FORMA DE ASMA.aJUTATIMA VA ROG CUM SA PROCEDEZ LA CINE MA POT ADRESA SI CUM POT CONTINUA TRATAMENTUL.MULTUMESC MULT, VERONICA DIN R.MOLDOVA
0
19-09-2009, ora 18:47
xeniap
Nu este medic/terapeut
xeniap
buna.am un baietel de 4 ani si de 2 zile a fost diagnosticat cu astm, si de 2 ani era suspect. am auzit ca la Brasov e un medic ff bun si as vrea sa stiu daca cineva a fost acolo si cu ce rezultate. dr se numeste Agache Ioana si e la Theramed.va multumesc mult.
0
02-10-2009, ora 16:56
bostan mihai
Nu este medic/terapeut
bostan mihai
Buna ziua am 41 de ani si am fost diagnosticat cu astm bronsic urmez tratament cu seretide de 50/500si singulair dupa o luna mi sa oprit singulair si apoi am avut iar criza de astm dimineata la trezire ce pot face?
0
08-10-2009, ora 00:55
xeniap
Nu este medic/terapeut
xeniap
pt. laurab. la d-na dr. Ioana Agache ai fost??? eu sunt din Ploiesti si am venit special la dansa. mie mi s-a parut Ok, i-a facut baietelului meu spirometrie, inca ceva pt respiratie si toate testele de alergologie. si a doua zi mi-a dat rezultatul. copilul meu e super alergic la acarieni, drept pt care tr. sa faca imunoterapie. si diagnosticul : rinita alergica si astm bronsic (de care sper sa scapam in 3 ani.)dar inteleg ca astmul la voi e infectios, dar nu cred ca strica si testele de alergie. niciodata nu as fi crezut ca stefan al meu e alergic la praful de casa, caci locuim intr-un mediu curat, zic eu, dar se pare ca nu are nici o importanta cat de des stergeam eu praful, ci o deficienta a sistemului lui imunitar. va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine.
0
28-10-2009, ora 19:00
dora_dora490
Nu este medic/terapeut
dora_dora490
buna seara tuturor, nu am nimic impotriva tratamentelor medicamentoase, dar eu cu sotul meu nu am fost multumiti deloc, Am mers un an intreg in fiecare luna la un medic alergolog foarte recunoscut din Timisoara, am cheltuit o gramada de bani, iar dupa un an plin nu a simtit nici macar o ameliorare.Mai tarziu ni s-a recomandat de catre un medic naturist un produs care din prima luna de consum a dat rezultate,
0
10-01-2010, ora 22:09
galex
Nu este medic/terapeut
galex
CE prostie de sit... Toata lumea se plange, are probleme dar nimeni nu e in stare dea o solutie, un tratament, mai nou revolutionar pentru ASTMUL BRONSIC... De ce se cheama ROMEDIC ??? Casa primesti sfaturi de la medici cu suflet... probabil...
Va sfatuiesc, PE TOTI CEI CARE VA NIMERITI PE AICI, sa cautati explicatii pe yahoo in limba englezA si veti gasi multe noutati legate de astm si bolile plamanului. SANATATE... ca la noi in tara e la pamant grija fata de om, fata de pacient, chiar daca ai cotizat la stat peste 3o de ani, esti impins pe usa afara sau nici macar nu mai ajungi sa-ti faci o analiza... Este umilitor in ce situatie se afla cetatenii tarii asteia... Nu stiu unde vom ajuange...
0
10-01-2010, ora 22:18
denisa 1
Nu este medic/terapeut
denisa 1
buna seara, am si u un mare semn de intrebare, stie cineva de ce uneori se umfla limba si in acelasi timp tremura d enu poti vorbi?e o urgenta sau e posibil sa fie alergie?va rog ajutati-ma, sunt speriata k nu stiu ce se intampla
0
09-10-2010, ora 10:03
farm
Nu este medic/terapeut
farm
salutare! la ioana agache am fost si eu si tin sa spun...ca nu m-a impresionat din punct de vedere profesional...dimpotriva (in ceea ce priveste medicatia...chiar m-a dezamagit)
si...da...cam scump totusi
0
09-10-2010, ora 10:08
farm
Nu este medic/terapeut
farm
cu siguranta ca e cam intarziat raspunsul pentru denisa. DA... e o urgenta! poate fi o reactie alergica grava care poate evolua spre soc anafilactic.
0
03-03-2011, ora 09:59
clona
Nu este medic/terapeut
clona
am fost diagnosticata cu astm bronsic alergic in urma cu 3ani si de atunci ma cam chinui.de curand am gasit pe net un articol care spune ca un factor care ar declansa aceasta boala ar putea fi o subluxatie a coloanei vertebrale. eu am o subluxatie la capatul sirei spinarii ( coada denumita popular).am mai citit ca sunt spitale care sunt specializate in fizioterapii. as dori sa va intreb ce ma puteti sfatui in cazul acesta ? acuma am facut o alergie puternica si nici macar pastilele de telfast nu ma ajuta.va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: