astm sigur?

03-10-2011
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
De vreo trei ani ma confrunt cu niste crize groaznice. As dori sa stiu daca e astm sau nu. Mi se ingreuneaza f tare respiratia si simt ca nu mai pot respira deloc. Am fost la spital in timpul unei crize si mi-au spus ca am suficient oxigen in plamani, ca doar am eu senzatia ca nu am aer. Unii medici spun ca e astm, altii ca nu. Mi-am facut spirometria si mi-a iesit buna, nu f buna, dar buna. Mi-am facut teste alergice la praf, polen.. si nu mi-a iesit alergie. Nasul imi e aproape tot timpul infundat, nu tusesc, nu am respiratie suieratoare pe piept. Am inteles ca exsista o forma de astm un fel de astm uscat care e mai periculos. Trebuie sa am mare grija ce mananc. Nu beau decat apa fiarta si calduta, altfel ma ia criza. Pe joi m-am programat sa-mi fac endoscopie, sa nu fie ceva pe esofag. Tremur de frica sa nu ma ia acea criza. In acele momente simt ca mor. Din cauza asta nu ma simt in stare sa lucrez si am 43 de ani. Daca a mai patit cineva ca mine rog sa-mi dea un sfat
2 comentarii
0
03-10-2011, ora 10:51
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
As vrea sa va mai spun ca mi-am cumparat un aparat PEAK FLOW METER si imi indica aceleasi vvalori in timpul crizei cat si in afara ei. in jur de 450-500. Din cate stiu, in timpul crizei ar trebuie sa am valori mai mici.
0
07-10-2011, ora 21:42
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
N ai incercat in timpul unei crize sa iei un anxiolitic, gen anxiar sau xanax?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •