astigmatism miopic

15-05-2009
andreaea
Nu este medic/terapeut
andreaea
Buna ziua. As dori daca se poate sa imi interpretati reteta urmatoare de ochelari:
- vedere detartare : *ochiul drept= sferic -0.5
* ochiul stang= cilindric -1.25, axa 170 grade D.P.(care nu stiu ce inseamna) = 60.
Ochiul stang este cu probleme, merg la aproape fiecare 1 an la control, si de fiecare data a mai crescut putin. Cu ochiul drept nu am avut probleme, dar au aparut pe parcurs si la el. Am 30 ani, si din adolescenta am descoperit problema la ochiul stang. La untimul control, mi s-a spus ca la stangul iar a crescut, dar nu mi-a schimbat deocamdata dioptria, nu prea am inteles de ce, doar ca mi-a dat lentile fumurii acum, sa mai ajutam ochii asa pana la urmatorul control. Rog cateva cuvinte despre ce credeti. Sa inteleg ca dioptriile sunt -0.5 si -1.25? Multe multumiri.
1 comentarii
0
16-05-2009, ora 08:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, la OD aveti o miopie mica, vi s-au prescris -0, 5 dioptrii cilindrice, iar la OS, un atigmatism miopic si vi s-au prescris - 1, 25 dioptrii cilindrice, ax 170 grade; DP ( distanta interpupilara)= 60 mm; Daca dioptria la OS creste, ar fi bine sa facem o topografie corneeana( ne putem gandi si la keratoconus si atunci vom alege o anumita conduita terapeutica ); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.