astigmatism hipermetropic +1

28-04-2011
ralucamandache
Nu este medic/terapeut
ralucamandache
Buna ziua.
Fetita mea (4 ani si 7 luni) a fost diagnosticata cu Astigmatism Hipermetropic +1. Medicul i-a recomandat ochelari, pe care sa ii poarte in permanenta, si...toata viata. A spus ca nu va scapa de ochelari decat la varsta adulta cand va putea alege sa se
opereze. Ajunsa acasa am inceput sa caut si eu date despre aceasta problema, si mare mi-a fost mirarea cand am citit mai peste tot ca acest diagnostic poate fi...fiziologic si ar putea sa nu necesite purtarea ochelarilor. Eu chiar am incercat sa aflu de la dl dr care ar fi consecintele nepurtarii ochelarilor, cat de importanti sunt.si a insistat ca trebuie sa ii poarte neaparat. (trebuie sa precizez ca dl dr are in incinta cabinetului si un laborator unde se comanda ochelarii prescrisi de dumnealui)
Pana la urma cum este?
Eu am fost f afectata sa aflu ca va fi "cndamnata" sa poarte ochelarii toata viata... Vom mai merge si la un alt medic pt o a doua opinie...pana atunci insa astept si parerea dvs.

Va multumesc!
2 comentarii
0
28-04-2011, ora 18:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Da, un astigmatism cu o valoare de pana la 1 dioptrie este fiziologic ; eu prescriu ochelari in situatia aceasta daca acuitatea vizuala nu este 1, de obicei intalnesc o acuitate vizuala 1 cu dificultate sau exista heteroforie sau copilul acuza dureri de ochi sau de cap, clipeste mai des; si, de obicei, prescriu un cilindru de 0, 5 D; Acum, la varsta de 4 ani si 7 luni, ochiul nu a incetat procesul de crestere, suprafata oculara poate suferi remodelari, asa ca si valorilre dioptriilor fluctueaza si recomand un consult la 6 luni sau anual la copii.Nu stiu motivul prescrierii ochelarilor, eu zic sa urmarim evolutia copilului si sa nu omitem opinii definitive in situtia aceasta; Numai bine
0
29-04-2011, ora 11:02
ralucamandache
Nu este medic/terapeut
ralucamandache
Va multumesc mult pentru raspuns!
Vom mai merge luni la un consult la alt medic, si sper din tot sufletul sa nu ne recomande ochelari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.