astigmatism si miopie.. se poate opera?

05-01-2011
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua

fata mea in varsta de 15 ani sufera de astigmatism si miopie .
as vrea sa stiu daca se poate opera si la ce varsta?
multumesc
5 comentarii
0
07-01-2011, ora 09:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Care este valoarea viciului de refractie? Indicatia de chirurgie refractiva intra in discutie dupa varsta de 18 ani. Numai bine
0
07-01-2011, ora 10:13
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
stiu ca are -2.50 pe ochiul stang, dar o sa ma uit pe bonul de la consultatie
multumesc
0
02-06-2012, ora 09:17
lacramioara26
Nu este medic/terapeut
lacramioara26
buna ziua.ma numesc ioana si sunt din paitra neamt.am 30 de ani si un copil.am -4 si -4.5 la ochi as vrea sa ma operez la ochi la o clinica.imi puteti recomanda una buna si un dct bun.eu am auzit de la mai multi cunoscuti de oftalux din Bucuresti, DCT BURCIN.VA ROG DATI-MI NISTE SFATURI CONCRETE pentu ca am facut rost de bani dar nu stiu unde sa merg.am mai citit pe forum pers care au scris ca au vazut mai rau si ca regreta enorm.
VA MULTUMESC FRUMOS!
0
05-06-2012, ora 10:54
dhorea
Identitate neconfirmată
dhorea
Personal va recomand ca si alternativa la interventia chirurgicala sa incercati cu lentile de Orhtokeratologie. Efectiv dormiti cu aceste lentile iar dimineata le da-ti jos si vederea dvs este OK fara sa trebuiasca sa purtati lentile de contact sau ochelari in timpul zilei. Ele sunt indicate si la copii ca si un mijloc de control al progresiei miopiei. Se pot folosi de asemenea si pentru controlul progresiei hipermetropiei
0
07-09-2012, ora 09:34
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna ziua am fost cu fetita la un control si i s-a pus diagnostigul astigmatism -pe biletul de la control i s-a scris OD +0, 50 si OS +1, 50 grade 90 la ambii ochisori dar a mai scris ceva si pe spatele biletului si nu mi-a explicat ce anume a scris si sunt oarecum ingrijorata OD +2= -0, 87 gl 11si OS =2, 75= -3 gl 180 Precizez ca fetita are 3 ani si 7 luni
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: