astigmatism hipermetropic de mai multi ani

09-02-2008
b_lumy
Nu este medic/terapeut
b_lumy
buna ziua.acum cativa ani am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic. am purtat 0, 75 iar dupa un an deja aveam 1, 50. acum ma ustura foarte rau ochii, mai ales seara si imi lacrimeaza. va rog spuneti-mi ce pot face. va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
10-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Cred ca ar trebui schimbati ochelarii! Din punctul meu de vedere ar trebui prescris un cilindru mai mic, 1, 25 sau 1, 00; cilindrul maxim nu este intotdeauna acceptat; si mai trebuie sa tinem cont si de astigamtismul fiziologic care este de aproximativ - 0, 75 dioptrii la 90 de grade;Ochelarii tai, ar fi bine sa aiba strat anireflex sau sa fie ochelari speciali, daca lucrezi mai multe ore cu calculatorul( exista astfel de lentile produse de Essilor, Hoya, Zeiss); foloseste si un lubrifiant ocular pe baza de acid hialuronic: preferabil gel( Eyestil gel, Blu gel), 1 aplicatie in sacul conjunctival , o data pe zi;Numai bine
0
19-11-2009, ora 16:45
danielle2
Nu este medic/terapeut
danielle2
si eu am astigmatism de la 7-8 ani.acum am 20 de ani.se poate opera ptr renuntarea totala a ochelarului??care e costul unei operatii
ultima reteta arata cam asavedre departe :ochiul drept SF. +1.50; CIL. +4, 00 si AX. 90 de grade si dreptul la fel acum sa stabilizat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: