astept raspuns domnule doctor I.F.

04-12-2007
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
domnule doctor va multumes din suflet dar este prea tarziu pentru ca mama mea a facut si chimioterapie si sa si operat unde i sa scos tot sanul din cauza unui doctor oncolog.noi am spus tot timpul ca nu are nimic dar el ne-a trimis la bucuresti dupa trei sedinte de citostatic in care mami erea sa moara din cauza citostaticului si ne-a trimis la bucuresti la operatie cu gradul 4 de cancer cu metastaza.acolo sa hotarat nefacanduse nici o investigatie sa se faca mastectomie totala, mama ramanand fara san.si dupa ce am primit rezultatul anatomopatologic pentru ca ce am trimis eu acolo erea examanul pe piesa el mi-a zis ca mai trebuie vreo 2-3 sedinte de citostati.si de aceia nu stiam ce sa fac si am hotarat sa va intreb.oricum va multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns la intrebarile mele.va multumesc anticipat si astept un comentariu de la dumneavoastra!
6 comentarii
0
04-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ceea ce imi povestiti ma intristeaza foarte, foarte mult si imi pare rau ca cineva trece prin asa ceva si ca nu va pot ajuta cu mai mult decat aceste discutii. Ceea ce nu inteleg este faptul ca mama d-voastra a fost trimisa la Bucuresti cu stadiul IV, adica cu metastaze prezente. ce investigatii au fost facute si care a fost rezultatul lor de au dus la acesta concluzie? Asta ar fi un lucru care trebuie lamurit.
Inteleg din ce spuneti ca in urma rezultatului pe care l-am vazut si eu au fost recomandate alte sedinte de chimioterapie??
Astept mai multe date pentru ca nu imi dau seama ce se intampla.
PS. Sunt doamna, nu domn, dar asta mai putin conteaza. Puteti scrie tot aici apasand pe Adauga comentariu, pentru ca asa sunt anuntata cand primesc un mesaj.
0
04-12-2007, ora 00:00
ugur
Nu este medic/terapeut
ugur
DOMNA DOCTOR MA NUMESC SIMONA SI AM 26 DE ANI SI SUNT DIN CRAIOVA SI AM SA INCERC IN CATEVA RANDURI SA VA POVESTESC CE SA INTAMPLAT:IN URMA CU SASE LUNI MAMEI MELE I SA UNFLAT UN SAN DUPA CE ULTERIOR SE LOVISE DE RANA UNUI GEAM MAI PUTERNIC.AM MERS LA DOCTOR SI ACELA NE-A DAT IDEEA SA FACEM O PUNCTIE LA ACEL SAN.AM MERS LA SPITAL LA UN CHIRUG SI ACELA A LUAT PUNCTIA DAR IN TIMP CE LUA PUNCTIA STIGA DUPA ASISTENT SA DEA DRUMUL LA FRIGIDER CA NU AVREAU UNDE SA PUNA CE PRELEVASERA EI DE ACOLO SI NOI SUNTEM FOARTE SCEPTICE IN CEA CE PRIVESTE DEPOZITAREA ACELEI PROBE.CAND NE-AM DUS A DOUA ZI LA EL NE-A SPUS FOARTE SENIN CA MAMI ARE CANCER SI SA CONSULTE UN ONCOLOG.AM MERS LA UN ONCOLOG CARE EREA O PILA A CUIVA CARE LA RECOMANDAT A FI UN DOCTOR FOARTE BUN.ACESTA VAZANDO PE MAMI A ZIS CA SA VINA A DOUA ZI LA EL CA SA INCEPEN CITOSTATICU FARA A FACE VREO ANALIZA CEVA FARA NIMIC MERGAND DOAR PE REZULTATUL PUNCTEI.AM FACUT TREI SEDINTE DE CITOSTATIC IN CARE MAMI SA SIMTIT FFFF RAU, IA CAZUT PARU LUCRU CARE A DEMORALIZATO SI MAI RAU ETC.NE-A TRIMIS LA BUCURESTI CICA LA O CUNOSTINTA SI PE BILETUL DE TRIMITERE ASCRIS NEOPLASM MAMAR STADIU4.CEI DE LA BUCURESTI CITIND BILETUL SI FARA NICI UN CONTROL SPECIAL DECAT LA SANGE AU HOTARAT CA A DOUA ZI SA-I FACA MASTECTOMIE TOTALA.DUPA OPERATIE AU VAZUT CA NU AU GASIT NIMIC IN SAN SAU IN AXILA FACAND O OPERATIE PANA LA COASTE CAUR=TAND VREUN NODUL SI NU AU GASIT NIMIC.AM ASTEPTAT REZULTATUL ANATOMOPATOLOGIC PE CARE NI LE-AU DAT FOARTE GREU DUPA MULT TIMP PESTE O LUNA SI ACELA LA INSISTENTE MAXIME.ATI VAZUT REZULTATUL EREA VORBA CRED CA DOAR DE O MASTITA FIBOCHISTICA DIN LOVITURA SAU SI ALTE CAUZE PRECIZEZ CA MAMI ARE 45 DE ANI SI SE APROPIE DE MENOPAUZA.CE P[ARERE AVETI CREDETIMA CA VA SRIU SI PLANG STII PRIN CE AM TRECUT TIMP DE 6 LUNI LANAD LA O PARTE BANI CARE SA-U CHETUIT IN SUMA MARE DAR STAREA MEA PHICA ESTE LA PAMANT.
0
04-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu scapa de fibrom deoarece acesta este expresia hiperestrogenismului. Daca nu este foarte mare sa incerce sa-l stabilizeze prin terapii naturale de echilibrare neuro-hormonala si sa astepte: dupa 2-3 ani de la instalarea menopauzei apare si declinul estrogenilor si, in mod natural, micsorarea fibromului. Pana atunci un diagnostic integrativ al riscurilor (cu tablou hormonal complet) + terapii naturale personalizate pentru reducerea/stabilizarea fibromului. Atentie la ceea ce mananca: hrana poate accentua dezechilibrul endocrin.
0
01-03-2008, ora 00:00
AdaniT
Nu este medic/terapeut
AdaniT
Buna ziua domnul Dr. I.F.Ma numesc Alin si as vrea sa ma ajutati si pe mine.Este vorba despre mama mea care are 48 ani si sufera de tulburare afectiva bipolara.De curand a suferit o depresie si i s-au prescris Depakine si Sertraline pentru depresie si Imovane pentru somn.A luat 2 zile tratamentul si dupa 2 zile le-a luat pe toate.Nu a mai rezistat saraca.Acum este bine si-a revenit.Urmeaza sa gasim un tratament stabil care sa o faca sa se simta bine.Este bolnava din 2002 dar facea tratament.A fost foarte bine.In 2007 a mai avut o depresie dar a luat tot Depakine si intr-o saptamana si-a revenit.Se poate sa nu fie compatibile intre ele medicamentele care le-am mentionat mai sus?Noi ne-am mutat in Decembrie si era foarte incantata, ii placea.am intrebat doctorita daca are vreo legatura schimbarea domiciliului si a spus ca nu.Ea avea numai ganduri negative cand a suferit depresia pe care le impartasia cu mine si cu fratele meu Dani, dar niciodata nu a pomenit ceva despre ceea ce are de gand.Poate a fost pe moment.Ea isi aminteste ceea ce a facut si spune ca "Ce v-am facut".Isi va amintii mereu despre asta?V-ati mai confruntat cu asemenea cazuri?Cum s-au terminat?Cand o sa fie bine se poate sa mai recurga la asemenea caz?Putem sa avem din nou incredere in ea?Ce ar trebui sa facem de acum incolo?Ea spune ca nu ii place locul in care ne-am mutat.Nu vrea sa mai vina aici.Daca ne-am muta credeti ca ar fii o solutie?Dar totodata va spun ca era foarte incantata cand ne-am mutat si i-a placut f mult.Din cauza bolii spune ca nu-i mai place?Va multumesc si mi-as dori foarte mult sa imi raspundeti si sa ma sfatuiti.Va multumesc inca odata.Cu stima Alin
0
08-03-2011, ora 18:27
madalina_yanys
Nu este medic/terapeut
madalina_yanys
buna ziua am si eu o problema tata are cancer laficat de 13 ani si de curanda aflat caare metastaza la plamani ia dat calmante se mai poate face ceva sunt disperata ajutatima
0
11-03-2011, ora 19:59
dincanrodica
Nu este medic/terapeut
dincanrodica
Ma numesc dincan rodica am 48 de ani, am facut un ecograf abdominal unde mi s a depistat ficat hipercoic, pancreas hipercoic, evident colesterol 238mg/dl, trigliceride 171 mg/dl
Tratamentul medicamentos va fi de la medicul de familie? imi recomanda ti o dieta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.