aspirina si algocalmin

08-01-2008
danutza32
Nu este medic/terapeut
danutza32
am observat ca dupa ce luam fie si o jumatate de aspirina...cam la 1-2 ore..incepea sa imi "curga" nasul sa stranut...simptome ce ma tinea cam 2 ore..am ajuns la concluzia..ca am alergie la aspirina si nu am mai luat.
acum o saptamana am luat un algocalmin si...am avut aceleasi simptome...
acum ma uit pe prospectul celor doua medicamente si... nu imi dau seama..care e substanta activa comuna...la care am alergie...
va rog sa imi spuneti...la ce am alergie...nu de alta dar e bine sa stii
as vrea sa iau paracetamol...am o stare de raceala...dar parca n-as incerca...beau ceaiuri.
4 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aspirina si algocalminul au formula chimica diferita. identic este ca si la alte pastile...lutul alb, pe baza caruia se fac pastilele.
Incearca alta forma, efervescentasau supozitoare !
0
10-03-2008, ora 00:00
farm.caty
Nu este medic/terapeut
farm.caty
incearca alta clasa: antiinflamatoare, antialergice, vitamine sau chiar stimulenti ai imunitatii. Exemple: ibuprofen: nurofen/ claritine, aerius/ vit C/ echinaceea, baraka( vezi ce se intampla) ai luat doar Analgezice- antipiretice (algocalmin, aspirina, paracetamol)
0
18-04-2008, ora 00:00
yryn@
Nu este medic/terapeut
yryn@
buna ziua...nu va suparati am 11 ani si sunt alergica la aspirina, algocalmin, etc.am fost racita zilele trecute facand febra 39 si nu puteam sa ma tratez decat cu paracetamol sinus.ieri am facut la bucuresti (pentru a3a oara)testul la medicamente.mi-a spus doctora alergologa ca eu daca inghit aspirina intru in soc anafilactic.cum ma pot trata?credeti ka-mi va trece alergia?
0
04-07-2018, ora 01:17
Letta
Nu este medic/terapeut
Letta
yryn@, cum te simti acum, ai gasit ceva care sa te ajute?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.