aspect ciudat al palmelor

03-01-2014
ktza
Nu este medic/terapeut
ktza
Buna seara,

De putin timp am constatat ca pielea palmelor mele a suferit o modificare.Stim cu totii cum se face pielea palmelor si a degetelor daca stam mult timp cu mainile in apa.Ei bine, daca spal vasele sau tin mainile in apa mai mult de cateva minute, pielea din palma (nu degete) se increteste atat de mult incat devine usor deranjanta senzatia.Dupa cateva minute, mana fiind uscata, la atingere, pielea se simte ciudat.Pare zgrunturoasa si pare ca si sensibilitatea zonei este scazuta.
Nu am mancarimi in palme, nu am taieruti sau basici, nu am pete sau puncte de nicio culoare.Mentionez ca in luna decembrie am fost destul de stresata si obosita, si am folosit foarte multe servetele umede pentru a ma sterge pe maini.
Aveti idee despre ce ar putea fi vorba?
Multumesc.
2 comentarii
0
03-01-2014, ora 21:46
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara ! Ar putea fi o problema de circulatie a sangelui la nivelul membrelor superioare. Dar pentru a stabili cu exactitate ce se intampla, s-ar recomanda cateva investigatii. Ce varsta aveti ? Ce greutate ? Ati mai suferit de ceva boli pana acum ? Se intampla sa aveti senzatia de maini mai reci uneori ? Probleme cu tiroida ati avut ? Parestezii sau amorteli in maini se intampla sa aveti ? Fumati ? Beti cafea ? Daca da, cata ? Stresul si oboseala de care vorbiti ar fi putut afecta circulatia sau sistemul nervos care pot fi implicate. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
03-01-2014, ora 21:53
ktza
Nu este medic/terapeut
ktza
Multumesc pentru raspunsul rapid.
Am 29 ani, nu beau alcool sau cafea, nu fumez, nu am suferit de nicio boala, senzatie de maini reci nu am.Am avut o amorteala a mainii stangi in urma cu 3 ani in urma unei interventii chirurgicale (care mi s-a spus ca este din cauza pozitiei de pe masa de operatie - exact la fel a patit si o amica ce a fost operata in aceeasi sala ca si mine).De atunci mi s-a intamplat de cateva ori, aparent fara motiv s aimi amorteasca 2-3 degete de la mana stanga.
In urma unui control medical, se pare ca nu am probleme cu tiroida.Urmeaza sa ma programez pentru interpretarea analizelor de sange efectuate in urma consultatiei.
Am 166 cm inaltime si 77 kg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.