as vrea sa ma las... dar...

18-10-2009
eutu
Nu este medic/terapeut
eutu
sal
am 23 de ani si fumez din clasa a 8-a si nu stiu cum sa ma las. Vreau sa ma las dar nu pot. Simt ca inebunesc dac nu fumez intr-o zi. Incep sa tremur fara tigari. Ce as putea face ? Am mai incercat sa ma las dar nu pot.
12 comentarii
0
18-10-2009, ora 16:28
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
este mare lucru ca iti doresti sa te lasi! Este un pas inainte. E adevarat ca poate sa iti fie rau cand nu fumezi ca intri in sevraj.
Se fac insa tratamente pentru a te putea lasa de fumat. Sunt pastile, plasturi cu nicotina etc.
Trebuie insa sa te adresezi unui medic care te poate indruma.
Succes!
0
18-10-2009, ora 20:35
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Ai putea incerca sa le raresti pt inceput si apoi sa cumperi plasturi Nicorette.
oricum cel mai important e sa ai vointa.
Numai bine.
0
18-10-2009, ora 21:57
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
poti incerca platurii de care zice amalia..
sau poti folosii tigarile acelea nanotek.. gudron 1, monoxid de carbon 0, 2.. :)
...si usor usor te lasi.. :)
sau dacaai tarie de fier..le lasi brusc..tremuri 1 2 zile... vei fi nervos.. tremuri.. nu iti gasestis tarea si dupa 2 saptamani asa iti va fi greata de gustul si fumul de tigara..
insa..plasturii de care zice amalia creeaza dependenta..ai grija cum si cat ii folkosesti..ii poti folosii concomitent cu nanotekurile.
0
18-10-2009, ora 22:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca doresti iti recomand eu cateva remedii homeopate cu care te poti lasa f. usor...
Pastilele de nicotina nu functioneaza.
0
20-10-2009, ora 16:21
crapceanu
Nu este medic/terapeut
crapceanu
buna, eu am reusit in felul urmator mai intii am trecut pe cele mai slabe tigari Kent 1, dupa care am inceput sa mestec guma nicorette a trecut un an si ma simt excelent, dar mi-a fost foarte greu mai ales ca sint pescar inrait, am fumat de la 14 ani pina la 34 deci 20 de ani cred ca daca vrei cu putin ajutor (plasturi, guma nicorette, etc ) + vointa reusesti.
0
03-11-2009, ora 11:10
carmen 1
Nu este medic/terapeut
carmen 1
Eu am fumat 32 ani cate 1-2 pachete pe zi.M-am adresat unui medic pneumolog la un spital TBC(in fiecare judet e cate un spital TBC) si mi-a dat un tratament care m-a ajutat extraordinar de mult sa ma las.Tratamentul este gratuit si banii sunt din taxa pe viciu, adica taxa care o platim la fiecare pachet de tigari.3 luni am luat medicamentele date de dr si ma duceam la fiecare 2 saptamani sa mi le dea si totodata imi facea un test care depista prezenta oxidului de carbon in aerul respirat.Prima data, ca fumatoare am avut 17 apoi ca nefumatoare din a doua sapt, 4.Sunt fericita ca de aproape un an am scapat de boala asta, Mi-am strans o perioada la pusculita banii pe care ii dadeam pe tigari si in 3 luni am strans 9 mil ceea ce in alte conditii nu as fi economisit de fel.Asta vara am fost plecata in Grecia numai pe banii de tigari. Daca mai vrei amanunte scrie.BAFAT MULTA!
0
12-02-2010, ora 08:53
pandila
Nu este medic/terapeut
pandila
buna ziua eu fumez de la varsta de de 20 si am 24 de ani, as vrea sama las dar am o problema-cand sunt stresat, nervos sau jos de moral imi gasesc linistea intro tigara as vrea sama las pt ca sunt si slab, am 1, 74 si 64 kg si nici nu ma ingras.oare sa fie problema dela tigari?va multumesc ma puteti ajuta
0
24-02-2010, ora 17:14
Teodor.Nelu
Nu este medic/terapeut
Teodor.Nelu
prietene daca vrei sa te lasi de tigari este simplu.. nu ai nevoie de medicamente sau alte porcari tot ce iti trebuie vointa.. tu fumezi de 4 ani..

eu inca fumez. de la o varsta foarte frageda, de la vre-o 11 . 12 ani.. si am 21. deci daca eu imi doresc sa nu mai fumez. nu mai fumez simplu.. mam lasat de vre-o 2 ori o data 6 luni si o data 1 an.. pur si simplu am zis stoopp. dar prostia este ca mam apucat de ele din nou, cred ca de plictiseala sau anturaj in mare parte.. si daca doresti sa te lasi cu adevarat spune si tu stop.

Bafta.
0
08-03-2010, ora 10:52
monicamm85
Nu este medic/terapeut
monicamm85
Buna,
Eu cred ca stadiul tau de dependenta este destul de mare din moment ce ai reactii de acest fel. Insa un medic te poate ajuta foarte mult. Am mai auzit si de terapie prin tamaie, se face o combinatie de tamaie cu tutun si se fumeaza alternativ. Reteta era mai complexa, insa nu-mi amintesc exact detaliile.
0
12-03-2010, ora 12:03
mambo_
Nu este medic/terapeut
mambo_
Buna ziua, cel mai bun remediu a mai spus cineva mai sus, si il felicit..este ca tu insuti sa ai vointa, sa et lasi si gata...nu ajuta nici un fel de tratament daca nu ai Vointa...eu am fumat 11 anii dupa care m am lasat 3...si asta vara le am luat din nou :( dintr o prostie..dar intentionez sa le las la lok..pentru ca am voinzta si m am mai lasat..deci singurul inamik al tigari esti tu.O zi buna.
0
19-03-2010, ora 20:31
tavi
Nu este medic/terapeut
tavi
Salutare, starea cu tremuratul e cel mai mic rau, stai sa vezi cand incepi sa te clatini, sa nu mai vezi bine, sa nu mai poti sa te concentrezi, sa nu mai judeci cum trebuie. Si totusi poti sa treci si peste asta. Eu am fumat 22 ani 2-3 pachete pe zii inclusiv carpati si alte minuni. Nu mai zic de cate ori am incercat sa ma las de fumat, cu tot felul de tincturi naturiste, gume, plasturi cu nicotina (pe mine ma doare mana de la el), si am dat faliment. Dar intr-o zi am cumparat tigari medicinale - nu le combinati cu cele normale ca nu tine-, si am inceput sa fumez ca spartu. In prima zi un pachet, cred ca imi iesea fum si pe urechi, ochii imi lacrimau, gura ma ustura, sunt absolut ingrozitoare. Singurul dezavantaj la tratamentu acesta, e ca sunt scumpe ca naiba. Ba chiar mi-am facut si un stoc sa nu raman fara ca nu sunt prea usor de gasit in farmacii. Am fumat cam 3 saptamani, cu simptomele enuntate mai sus. Asta a insemnat vointa mea, sa nu fumez alt tip de tigari. Cam dupa 3 saptamani am inceput sa revin mai la normal. In timpul asta de la un pachet am ajuns doar la cateva tigari pe zi. Nu mai tin minte exact dar am mai pufait inca o luna mahoarca asta. Acum s-au facut 2 ani de cand am renunatat definitiv. Am ramas cu nostalgia dupa o tigare buna :). Dar ma feresc sa incerc. Multa bafta.
0
23-03-2011, ora 10:19
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Cand esti nervoasa sau cand simti nevoia de tigara, cauta un alt mod prin care sa te calmezi, fa ceva care nu are legatura cu tigara si simte ca vrei sa faci lucrul asta, si sa nu renunti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •