Test de sarcina pozitiv - poate l-a facut prea devreme sau nu l-a facut bine

18-03-2009
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Salutare tuturor :)... am si eu o problema cu prietena mea... si-a facut un test de sarcina saptamana asta, mai exact luni.. si a iesit pozitiv... ma gandesc k nu l-a facut bine sau l-a facut prea devreme... este si asta o cauza sa apara k este insarcinata ?. ea luna trecuta astepta sa-i vina ciclu pe data de 25, dar i-a venit mai devreme pe data de 16, pt. k ea nu are un ciclu regulat. iar luna asta au trecut acele 28 de zile de mult. o sa repete acel test peste o saptamana nush ce sa zic. a folosit acel test apare o barza pe cutiutza, se pune urina intr-un recipient se baga acel test in el se scoate si se lasa nu stiu cate minute. nush ce sa zic. astept niste sfaturi ceva :(. va multumesc frumos !!
25 comentarii
0
18-03-2009, ora 21:42
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Salutare si tie!
Daca testul a iesit pozitiv, este mai mult ca sigur insarcinata!!Daca il facea prea devreme iesea negativ!
Sa mai repete o data testul, dar o sa iasa din nou pozitiv!Voi daca nu va doreati un bebe, trebuia sa folositi metode contraceptive!!
Multa sanatate
0
18-03-2009, ora 21:47
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Sa presupunem doamne fereste k akm este insarcinata :(( ce putem face pana mea :( e mica are 15 ani.numai pot sunt disperat :((.
0
18-03-2009, ora 21:55
dear
Nu este medic/terapeut
dear
trebuia sa va ginditi inainte sa va protejati daca nu vreti copil un medic ginecolog va poate ajuta cu un chiuretaj asa ca bafta
0
18-03-2009, ora 21:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
WOW!!15 ani??Nu stiu daca se va incumeta vreun doctor sa ii faca un avort, fara acordul parintilor!!Dar tu cati ani?
0
18-03-2009, ora 22:00
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
17 ani am. doamne sunt inebunit nush ce sa fac.logic k niciun medic nu se baga :( mai ales k are si 15 ani, este minora. o sa mai faca inca un test peste 1 sapt dak e pt. orice eventualitate. dar dak spune-ti k acel test i-a iesit pozitiv sunt sanse mari sa ramana nush.. :(
0
18-03-2009, ora 22:12
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sunt sanse foarte mici sa iasa testul pozitiv daca nu este insarcinata!Sa mai repete peste o saptamana testul, dar daca iese pozitiv, trebuie sa gasiti o solutie la problema asta!Ori pastrati bebelul si va casatoriti, ori..poate gasiti un medic la vreo clinica particulara, unde sa ii faca vreun avort...Sa vorbeasca prietena ta cu mama ei cred ca este cel mai bine!!!Nici tu nu esti prea mare, ca altfel aveai sa primesti o mustruluiala din partea mea!!Oricum trebuia sa va protejati!!Cu atata informatie in jur...
0
18-03-2009, ora 22:38
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Pai sa zicem k avorteaza :(... pot aparea complicatii, doamne fereste pe viitor nu va mai putea facea copii ? :(.. ce complicatii pot aparea dupa un avort ?. este si mica are si 15 ani :( are si cateva probleme de sanatate. sper sa fie totu bine :(...
0
19-03-2009, ora 01:04
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bineinteles ca pot aparea diverse probleme in urma unei intreruperi de sarcina, dar sa speram ca nu o sa fie si cazul ei!!
La testul de sarcina facut de ea, cate liniute i-au iesit, una sau doua?
0
19-03-2009, ora 10:34
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
2 liniutze roz. sa fiu sincer ea a avut si infectie urinara a racit nush. poate cauza si asta intarzaierea ciclului si sa iasa testul aiurea ? dar nu prea cred :(... astept rasp de la dvs. va multumesc !
0
19-03-2009, ora 12:47
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pana la urma tot ai facut-o si inca lata !
Nu ti-am spus ma sa-ti iei un bax de prezervative? Ti-aduci aminte ca asa ai promis ultima data cand am vb noi doi ?
Ce-o fi fost in capul tau, doamneeeeee!
0
19-03-2009, ora 15:36
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Daca au iesit 2 liniute roz, atunci pregatiti-va pentru botez!!!Eu acum am vazut ca ai primit multe sfaturi pe tema asta cu mult inainte de a ramane insarcinata prietena ta, dar daca nu ai ascultat de ele, atunci meritati ceea ce vi se intampla!!!Dupa cum si vechea zicala:ulciorul nu merge de 2 ori la apa!!Alisuk aici de fata, te-a sfatuit mai mult decat trebuia, dar ti-a intrat pe o ureche si ti-a iesit pe alta, vorba bine!
Treziti-va la realitate!!!Informati-va ca aveti de unde!!Nu traim pe timpul bunicii!!!Of Doamne...
Alisuk te pupic draguta
0
19-03-2009, ora 15:40
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
mi-am facut-o cu mana mea... numai am ce sa spun... o sa mai facep si sapt viitoare inca un test. ma gandesc asa si dak avem surpriza sa iasa negativ ? asa zic eu acum nah nu cred k mai are cum sa se intample asa ceva. va multumesc frumos tuturor !!
0
19-03-2009, ora 16:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mai cristiane, sa dea Dumnezeu sa se intample o minune, dar nu prea cred!Sa faca testul, poate sa faca unul si maine dimineata si peste o saptamana, dar tare mi-e frica de acelasi rezultat!Eu ce sa va fac!!Ati riscat, cu toate sfaturile primite...acum...trageti ponoasele!!
Daca printr-o minune cereasca, testul va iesi negativ, sa nu va culcati pe o ureche si sa spuneti:gata am scapat, o luam de la capat!!!Vorba Alissei:"sula face, capul trage"!
0
19-03-2009, ora 16:04
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Sa dea dumnezeu sa fie asa :(.nici nu vreau sa ma gandesc la ce o sa se intample :(. oricum eu va multumesc frumos pentru toate sfaturile care mi le-ati dat.eu sunt singurul vinovat k nu am avut grija !!! Asta este un exemplu si pentru ceilalti sa nu faca niciodata ce am facut eu !!!
0
19-03-2009, ora 16:09
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mda, daca toti vor asculta asa cum ai ascultat tu in ultima vreme...nu se rezolva nimic!!Sper sa iti fie invatare de minte pe viitor!!Sexul nu este o joaca!!Atunci cand iti incepi viata sexuala, trebuie sa fii constient de riscuri si sa iti asumi o responsabilitate!!In afara unor sarcini nedorite, va puteti alege si cu niscaiva bts-uri!
0
20-03-2009, ora 11:22
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cristian ce mama dracu ai facut?ma faci sa-mi para rau ca am stat pe mess sa-ti explic de la Adam si Eva tot.Eu am impresia ca voua va place sa stati luna de luna cu frica-n san.Poate fi si asta o sursa de adrenalina nu?Acum ai sa vezi cat doare inconstienta.Sunt f.suparata pe tine.Sa distrugi viata a 2 copii este un lucru grav, iar voi asta a-ti facut si doar din cauza comoditatii si nu a lipsei de informare.Este de-a dreptul revoltator.
0
22-03-2009, ora 14:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Doamne are si tu ai vorbit cu el??Nu am stiut, ca altfel mai rau ma apucau nervii!!!
0
23-03-2009, ora 23:00
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Buna seara ! astazi prietena mea pe la ora 8 a facut iar testul de sarcina, a trecut o saptamana de knd l-a facut pe celalalt si a iesit pozivit . iar acesta a iesit decat o liniuta iar langa acea liniuta se umpluse si celalalt spatiu numa k nu a aparut si a 2-a liniuta... asa mi-a spus ea. k am vb la tel nu am fost cu ea knd l-a facut.ori sa nu fi fost testul bun, ori sa nu fie gravida ?... o sa mai facem iar testul maine sau poimaine... o seara buna !
0
24-03-2009, ora 08:02
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Tu te amagesti singur, tot cauti o usa de scapare si tot nu crezi ca este gravida.Se poate sa nu fie dar sunt slabe sansele ca un test sa minta.Sa faca si analiza de sange sau un eco dar nu mai repetati testele astea la infinit pana cand se vede burta ca daca vrea sa faca avort nu-i mai face nimeni daca este avansata sarcina
0
24-03-2009, ora 09:04
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Pai astazi i-a venit si ciclu :). i-a intarzaiat 10 zile, destul de mult.
0
24-03-2009, ora 09:59
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Vezi ca doua liniuta apare la vreo 10 - 15 min dupa ce se umple spatiul ala. Sa nu cumva sa se fi luat dupa asta si sa-l fi aruncat inainte de a vedea sigur !
Poate k nu e !Doamne ajuta!
Chiar daca i-a venit ciclul trebuie sa mai faceti niste investigatii. Sun fel si fel de cazuri!
Si nu mai uita chestia cu baxul !!!!! Pe bune !
Ali
0
24-03-2009, ora 10:16
cristian17
Nu este medic/terapeut
cristian17
Nush sper sa fie bine :( avand in vedere k i-a venit si ciclu... dar am zis si mai sus ea a mai avut si niste probleme infectie urinara parca... pana mea are probl si cu rinichii... ar putea cauza si altele intarzaierea ciclului ?.
0
24-03-2009, ora 11:13
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
intarzierea ciclului da, poate fi cauzata si de alti factori dar a doua liniuta pe test nu poate fi cauzata decat de o sarcina (extrem de rar da gres).Cel mai sigur ar fi analiza de sange sau un consult la ginecolog.Atatea teste a-ti facut ca nici nu mai stiti care e bun sau nu.
0
24-03-2009, ora 11:14
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Am uitat, menstruatia mai vine si peste sarcina, in ultimul timp f.multe femei au patit-o.
0
07-04-2009, ora 15:39
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
Buna, sora mea este medic ginecolog, si mi-a spus ca chiar daca cea dea doua linie nu se cunoaste foarte bine este insarcinata, mai face-ti un test si va urez bafta!aveti grija de voi:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  •