prietena mea se teme sa nu apara dificultati la angajare pt ca a avut un dg destul de sever

12-12-2006
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
prietena mea a terminat facult de medicina. acum e rezidenta de fapt a luat concursul de anu asta si si a ales repartitie la timisoara cu toate ca in timpul facultatii a avut niste probleme de sanatate, urmand tratament de specialitate. problema e ca se teme sa nu apara dificultati la angajare pt ca a avut un dg destul de sever si a fost incadrata in programul 2.5. beneficiind de aprobari pt trat urmat pe baza diagn pus de comisia din spital acum ea se angajeaza dar nu stie ce sa faca in privinta antecedentelor sale medicale pt ca nu e in evid la timisoara ea e din jud si nu vrea sa se stie de asta a preferat sa mearga la dr de unde a facut facultatea.ea nu ar vrea sasi declare antecedentele sale la cab de m.m. pt ca se teme de acel apt conditionat iar medicii din sp jud timisoara o cunosc pe ea si familia ei si nu o stiu cu probleme.ea nu ar vrea sa spyuna dar nu stie cum stau lucrurile cu cardul national de asig de sanatate si daca pe acel card intra oblig toate serv medicale din baza de date cass ea fiind asig de umf din buc pe perioada studentiei desi acum e asig de spit din timis.
mentionez ca atunci cand sa inscris la rezidentiat anul asta i sa spus ca sa nu si faca griji ca nu sunt probleme, ea primind pe certif de sanatate mentiunea fara tulb psih prezente.apt rezid.acum ea nu mai e in evid vreunui ambulatoriu de specialitate iesind din program si intrerupand trat la recom dr. acum nu stie ce sa faca sasi declare sau nu antecendentele la fisa de angajare de frica ca oraselul in care sta ar afla de starea ei de sanatate si stiti vorba lumii.se pot afla ele in momentul cand te cauta in baza de date la angajare sau nu se prectica asta. mentionez ca ea nu e in nici o evid in jod ei si unde e angajata
5 comentarii
1
23-12-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Adevarul este ca meseria de medic este grea si cere o sanatate buna. Daca insa a terminat aceasta facultate, sa incerce o varianta mai usoara ca cea de medic de familie, nu chiar in spital. Asta este parerea mea de om care are probleme cu nervii.
In rest, cum o va indemna Dumnezeu.
0
02-01-2007, ora 00:00
URIASUL
Nu este medic/terapeut
URIASUL
cu ce argumente veniti dvs. dna Miu Anastasia, la afirmatia ca a practica medicina de familie este o " varianta usoara"?
0
02-01-2007, ora 00:00
botezatl
Nu este medic/terapeut
botezatl
Existenta unor probleme psihice la un moment dat nu marcheaza in mod obligatoriu intreaga viata a acelei (!!) persoane.Cel mai important lucru este ca prietena ta sa tina legatura cu un psihiatru pentru a evita pe cat este posibil (exista metode de evitare !!!), un alt episod de boala.In tara noastra nu exista un sistem informational care sa divulge secretul bolii ei ( care de altfel este un...secret profesional al medicului care o trateaza)
0
02-01-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Imi cer scuze daca am minimalizat importanta functiei de medic de familie, mie mi s-a parut ca ar fi mai usor decat in spital, poate am gresit, am vrut sa nu se descurajeze total persoana care intreaba. Oricum am respect fata de medici. Numai bine.
1
23-01-2007, ora 00:00
botezatl
Nu este medic/terapeut
botezatl
Psihiatria, spre deosebire de specialitatile chirurgicale, se practica preponderent in afara spitalului.Nevoia de intimitate si existenta medicamentelor psihotrope (utilizate in psihiatrie ) au scos de citeva decenii foarte multi pacienti din spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.