artroza picior (halux rigidus)

02-07-2012
curea maria
Nu este medic/terapeut
curea maria
buna ziua. am si eu o intrebare.sufar de halux rigidus, picior sting.am facut 10 sedinte fizioterapie si mentionez ca nu simt nici o ameliorare in ce priveste durerea.dimpotriva, durerile sau acutizat parca.tratamentul prescris a fost cu medicamentul ARCOXIA.ce vreau sa stiu este daca stie cineva un inlocuitor pentru acest medicament care, din cite am citit da dureri de stomac. s-a operat cineva de halux rigidus??? e o idee care prinde contur, asta daca as stii ca durerea pe care o simt dispare definitiv. va multumesc.
5 comentarii
0
02-07-2012, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Hallux rigidus inseamna artroza articulatiei metatarso-haluciene, adica distrugerea cartilajului articular.
Fiind o problema de tip mecanic, nici un medicament nu este util, se poate insa discuta oportunitatea interventiei chirurgicale: fie osteotomie de decompresie, fie artrodeza (blocarea articulatiei).
Puteti studia aceste aspecte pe site-ul meu, prezentate exhaustiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-07-2012, ora 09:29
curea maria
Nu este medic/terapeut
curea maria
VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS.AM INTRAT PE SITE-UL D-VOASTRA DE MAI MULTE ORI, AM CITIT DESPRE HALUX RIGIDUS.PROBLEMA ESTE CA EU SINT DIN TIMISOARA ORI O DISCUTIE CU D-VOASTRA IN PRIVINTA OPERATIEI NU STIU CUM AR FII POSIBILA. IN ACEST CAZ, RUGAMINTEA MEA ESTE DACA PUTETI SA-MI DATI UN SFAT IN PRIVINTA ACESTEI PROBLEME, ASTA DEOARECE PINA IN SEPTEMBRIE NU SE PUNE PROBLEMA
UNEI OPERATII.
CARE E PERIOADA DE RECUPERARE SI MAI ALES POT SA PORT INCALTAMINTE CU TOC DUPA ACEASTA INTERVENTIE ?! :)
O INTERVENTIE GEN BLOCAREA ARTICULATIEI( mi-a fost sugerata de medicul ortoped) nu are riscuri ?
de ordin estetic sau de alta natura? O SA DISPARA DUREREA DEFINITIV SAU ESTE O BOALA CARE IN TIMP
RECIDIVEAZA ?
VA MULTUMESC INCA ODATA PENTRU SFATUL D-VOASTRA COMPETENT.
0
03-07-2012, ora 10:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual, desi pe site-ul meu erau explicate cu lux de amanunte aceste detalii:
- interventia de blocare (artrodeza) metatarso-haluciana trebuie rezervata varstelor avansate (peste 70-75 ani), fiind vorba despre o interventie mutilanta articular (desfiinteaza o articulatie vitala); eu nu am practicat-o inca niciodata in cariera mea, desi am tratat multe zeci de cazuri de hallux rigidus sever.
- artrodeza metatarso-haluciana determina, in timp, distrugerea articulatiilor interfalangiana, cuneo-metatarsiana, talonaviculara, tibiotaliana etc. Prin urmare, este doar o interventie "de disperare", in cazul in care mersul devine imposibil, iar solutiile 'çonservatoare articular' sunt depasite.
- nu se pune in nici un caz problema unei "'recidive"'. Artroza este o afectiune evolutiva, indiferent de rata evolutiei nu putem discuta nici de "vindecare"si nici de "recidiva".
- portul incaltamintei cu toc este total exclus dupa artrodeza.
- din punctul meu de vedere, eu am reusit sa evit intotdeauna artrodeza (blocarea), in favoarea interventiilor conservatoare, de tip decompresiv articular.
- eu va stau oricand la dispozitie pentru consultatie, insa trebuie sa tineti cont ca eventuala interventie este total exclusa in perioada 1 mai-1 octombrie. Intre consultatie si interventie exista, de obicei, o perioada de aseteptare de circa 4-6 luni, in functie de numarul solicitarilor. Nu am inteles din punct de vedere logic de ce o discutie cu mine nu ar fi posibila, cata vreme am operat zeci ce pacienti din Timisoara...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-07-2012, ora 12:29
curea maria
Nu este medic/terapeut
curea maria
BUNA ZIUA ! VA MULTUMESC DIN NOU PENTRU PROMTITUDINE.
Din cite am inteles procedura sugerata de medicul ortoped este exclusa ( am 42 ani). regret ca am fost inteleasa gresit in privinta discutiei referitoare, dar am presupus ca nu va deplasati in TIMISOARA ori o deplasare a mea pentru o eventuala consultatie la BUCURESTI este putin mai dificila ( unul dintre motive fiind cel de ordin financiar).
Daca d-voastra colaborati cu o clinica din orasul meu si aveti cumva deplasari aici, poate am putea stabili o intilnire pentru o consultatie si eventual o discutie referitoare la operatia propusa. Am inceput de azi tratamentul cu ARCOXIA 30 mg.si DONA (pulbere). Sper sa ma ajute..multumesc inca odata.O ZI BUNA
0
03-07-2012, ora 12:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu am consultatii in fiecare zi in Bucuresti, prin urmare este total imposibil sa ma deplasez la Timisoara.
Tratamentul descris de catre D-voastra este total inutil, neavand nici un efect asupra evolutiei distrugerii articulare (hallux rigidus). Cartilajul distrus nu mai poate fi reabilitat, iar artroza evolueaza catre distructia totala a articulatiei.
Va stau la dispozitie pentru programarea consultatiei, in masura in care sunteti convinsa de utilitatea acesteia.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •