artroscopie menisc si cartilaj

18-03-2012
carmen9943
Nu este medic/terapeut
carmen9943
buna ziua!am 6 zile de la artoscopie la gen drept.menisc intern rupt si cartilaj.am inteles ca la cartilaj mi-a curatat o zona de 12/14.mi se pare cam mare.sunt in recuperare dar am o problema.nu am voie sa calc in el.stau in pat cu piciorul pe perne si cu gheata.cand ma ridic in picioare am o durere mare la glezna piciorului operat.este normal?mi-am luat de la farmacie ceva unguent cu heparina...hepatrombin.parca e putin mai bine.dauneeaza daca-l folosesc?simt ceva furnicaturi si o stare de caldura la una din gaurile date.oare este in regula?sa mai folosesc unguentul?
cand fac unul din exercitii am ceva in spate care-mi pocneste...pt putin timp e blocat si apoi se aseaza la loc.e normal/?
va rog sa-mi dati niste rspunsuri ca nu stiu ce sa fac..multumesc!!!
2 comentarii
0
19-03-2012, ora 16:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe perioada interzicerii sprijinului aveti nevoie de tromboprofilaxie: fie pe cale injectabila (Fraxiparine, Clexane, Fragmin, Innohep etc etc), fie pe cale orala (tip trombostop sau sintrom).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
05-04-2013, ora 14:35
Superlativizat
Nu este medic/terapeut
Superlativizat
Buna ziua, dml doctor
Am si eu o problema asemanatoare...
Am 6 zile de la operatia de artroscopie la genunchiul drept.Doctorul respectiv mi-a spus sa nu calc in picior timp de 3 saptamani pana ma duc sa-mi bage un lichid in genunchi.
Eu ma simt foarte bine, merg in carje si nu am dureri de loc...rar am momente cand simpt putina amorteala..
Toata ziua merg prin casa in carje, azi am coborat si treprtele blocului si am iesit afara...
Intrebarea mea e: Pot sa ies afara si sa ma plimb in carje? Sau trebuie sa stau doar in pat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul