artrita sacroilica

24-07-2009
Tania00
Nu este medic/terapeut
Tania00
Buna ziua,

De cateva luni am o durere permanenta in zona lombara, care nu trece cu nimic aparent, nu odihna, nu pastile, nu masaj, nimic. o durere minora dar permanenta. se accentueaza durerea daca depun efort, daca stau prea mult in picioare. dorm si dimineata cand trezesc ma doare spatele destul de tare si imi este foarte greu sa ma aplec.

am fost la un control saptamana trecuta... mi s-a dat un tratament cu ibuprofen 200 si Diclofenac crema si mi s-a spus sa revin dupa o saptamana. am revenit, tratamentul nu a avut absolut nici un efect. mi s-a dat sa fac radiografie, am facut si mi s-a zis ca nu e nimic serios doar ca am a5a vertebra lombara mai mica fata de restu, aparent asa m-am nascut... si am fost diagnosticata cu artrita sacroilica si mi s-a dat tratament in continuare cu diclofenac si mi s-au mai prescris inca 2 pastile inloc de ibuprofen 200. dintre care am inteles ca unele sunt destul de puternice (fiind luate de cineva din familie care se confrunta cu anchilozarea in stare destul de grava). nu stiu daca diagnosticul a fost pus corect, si nu stiu daca exista motive de ingrijorare. mie domnul medic mi-a spus ca nu e ceva serios, dar m-am documentat despre aceasta boala si sincer m-am ingrijorat vazand ca se poate ajunge la spondilita anchilozanta si prezint cam jumate din simptomele descrise ce se intalnesc la acest tip de boala.

Va multumesc de rabdare, si astept un raspuns daca se poate.
1 comentarii
0
26-07-2009, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul este banal de simplu: consultati un medic reumatolog. Este adevarat ca sacro-ileita reprezinta un simptom in spondilita ankilopietica, insa nu trebuie sa va speriati de toate informatiile gasite pe internet.
Este foarte bine ca va documentati, insa cereti avizul unui medic reumatolog.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.