articulatie glezna umflata

19-10-2011
burugabi
Nu este medic/terapeut
burugabi
Buna. Mama mea, in varsta de 51 de ani are de vreo 2 ani dureri puternice la glezne, abia poate merge. De asemenea in timpul zilei, cand se deplaseaza, apar umflaturi. La inceput i s-a spus ca are artrita reumatoida, dar la un consult ortopedic i s-a spus ca problema e data de piciorul plat. A inceput sa poarte diverse chestii ortopedice in pantofi dar nu a ajutat la nimic. Apoi, la alt consult, i s-a spus ca articulatia e foarte deformata, asa ca a trebuit sa isi puna piciorul in gips pentru 2 luni. Imediat dupa ce a dat gipsul jos, durerile au revenit. Se poate face ceva? Exista vreun dispozitiv care sa sustina articulatia sau trebuie operatie? Astept raspunsuri. va multumesc
5 comentarii
0
19-10-2011, ora 16:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat elemente capitale: greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice (diabet etc), vasculare, reumatologice-inflamatorii etc etc.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-10-2011, ora 23:16
burugabi
Nu este medic/terapeut
burugabi
Buna. Mama are 1, 75m inaltime, 85kg, casnica si nu are antecedente traumatice. acum piciorul pare deplasat spre interior, de la glezna. In perioadele de repaus, umflatura dispare, la fel si durerea.
0
19-10-2011, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Evident, la originea suferintei se afla cele peste 20 kg in plus.
Este posibila existenta unei leziuni tendino-ligamentare, ca origine a piciorului plat castigat.
Situatia trebuie analizata printr-un consult clinic detaliat si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-11-2014, ora 20:39
SuzanaM
Nu este medic/terapeut
SuzanaM
Bună ziua, am o problema cu glezna stânga. Am. Observat ca am glezna stânga umflata şi gamba. Am mers la utgente pentru ca ma durea încât şchiopătam (menţionez ca sunt în străinătate). Acolo mi s a spus ca e suspiciune de cheaguri. Am făcut testul de sânge pentru cheaguri, a ieşit negativ. Mi au zis ca sa incercam cu anti inflamatorii. Am început cu ibuprofen, Naproxen de 250, Naproxen 500, nici o modificare atât ca durerea nu mai este, inflamaţia scade uneori. Am făcut eco în zona pelviana şi intravaginal, nu exista nimic sa obstrucţioneze circulaţia. Înainte de a pare eco am luat furosemid timp de 2 săptămâni, nu a ajutat. Acum trebuie sa ma reprogrameze la medic pentru noi investigaţii. As dori o părere dacă ma poate ajuta cineva. Este luna decembrie şi glezna şi gamba stânga e tot umflata. Mulţumesc
0
20-11-2014, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolic/inflamatorii, cardiace, renale, hepatice etc.
Astept elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: