articulatie aratator stanga

05-12-2009
bebico33
Nu este medic/terapeut
bebico33
articulatia degetului a fost in mare distrusa in urma unei taieturi cu flexul, si in urma operatiei degatul nu poate fi indoit. preocuparea mea este daca exista o interventie prin operatie in urma careia sa-ti poti indoi degetul din nou. va multumesc.
1 comentarii
0
08-01-2010, ora 16:36
ioana_mar
Nu este medic/terapeut
ioana_mar
buna, nu e un sfat profesional, dar cum vad ca inca nu ti s-a raspuns la intrebarea ta de o luna(desi nu inteleg de ce), imi exprim parerea.In primul rand depinde unde ti-ai facut operatia, care banuiesc ca a fost cea in urma accidentului cand ai ajuns la urgenta la spital.Iti spun ca depinde unde s-a intamplat asta, pentru ca eu sunt dintr-o zona rurala si am vazut cazuri o gramada in care din lipsa dotarilor din spitale, inclusiv le-au aruncat degetele care se mai tineau in piele, in loc sa le puna la loc.Deci, dupa cunostiintele mele, o operatie de reconstructie si recuperare a unei functii pierdute la mana se face intr-o interventie laborioasa care dupa nume, microchirurgie, se face cu ajutorul aumentarii microscopice(se lucreaza la nivel de nervi, tendoane, articulatii, vase de sange care trebuie legate din nou).Eu personal cred ca acest tip de operatie de care ai nevoie se face, din informatiile mele, trebuie sa te adresezi unei sectii de chirurgie plastica, reconstructiva a unui spital mare, dintr-un centru ca si bucuresti, cluj, iasi.Din experienta mea personala iti pot spune ca atunci cand mergi la consultatie sa fi pregatit sa platesti "extra"(adica in afara costurilor din spital care le suporta asigurarea) ca sa ti se spuna ca se poate, eventual sa ceri parerea a mai multor medici pentru ca s-ar putea sa te dezamagesti degeaba pentru ceva care in alta parte e posibil.Imi pare rau ca trebuie sa spun asta despre cum functioneaza lucrurile in romania, dar eu sunt un caz si atata timp in care mi s-a intamplat mie, exista..multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul