arsuri provovate de sprei Vibrocil spray nazal

03-02-2014
Cristina Cris.
Nu este medic/terapeut
Cristina Cris.
Buna ziua am 21 ani in urma cu cativa ani(2009) am avut un accident de atunci am probleme cu nasul mi sa spus ca trebuie sa ma operez pt. desfundare cailor respiratorii, in 2013 au inceput sa mi se infunde urechiile si nu auzeam bine am fost la doctor in septembrie si mia spus ca problema urechilor este din cauza ca am nasul infundat si nu pot trage aer cum trebuie si mia prescris sa iau vibrocil sprey nazal timp de 7 zile din primele 2-3 zile am simtit arsuri nas-gat dar nu am dat importanta pt ca. cand am fost la doctor am mers cu o prietena care are sinuzita si ia prescris si ei acest sprei.amandoua aveam aceleasi simptme (arsuri) deci am crezut ca e ceva normal dar la vreo 5-6 zile am renuntat sa mai luam ne ustura in gat parca aveam rana... am facut puroi in gat dureri de cap si intr-o dimineata simteam ca am ceva sus in gat cas infundata mam fortat si am tras de sus din gat 2 bucati de puroi inchegat marisoare mam speriat si am incept sa iau tratament am facut temperatura pana la 29 grade 3 zile si miam revenit dar nu pt. mult timp trec 2 saptamani si racesc iar si tot asa pana astazi acum nu ma doare in gat ci in piept am nasul infunfat si scuip flegme galben-verzui.in luna lui august am fost la un control pt niste acte si mi sa mai spus ca am un plaman mult mai incarcat decat celalalt am intrebat care sunt riscurile ce inseamna ce as putea pati ce masuri sa iau ?eu am intrebat... eu am auzit mi sa spus doar ca daca racesc sa iau imediat antibiotic.problema este ca imediat dupa controlul la doctor din luna septembrie am plecat din tara si aici nu cunosc limba sa merg la medic as dori un sfat de la un medic ce tratament as putea lua pt gat infectie..si de plamani daca este grav... multumesc
4 comentarii
0
03-02-2014, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru roblemele de la gat.. gasest pe forum sute de sfaturi
cauti la refluxul gastric, faringite, amigdalite.. ce regim alimentar este corect si cum se fac tratamente locale
2 pentru nas.. NU se pun picaturi care desfunda nasul..dar picaturi uleioase.. Pinosol, Rhinoil, Vitt A uleioasa
in rest cat mai urgent o internare in clinica ORL.. unde o sa faci operatiile necesare ca sa nu mai ai probleme
0
04-02-2014, ora 10:57
Cristina Cris.
Nu este medic/terapeut
Cristina Cris.
multumesc pentru sfat.
0
06-01-2017, ora 11:48
Aleksandra.C
Nu este medic/terapeut
Aleksandra.C
Si eu am folosit Vibrocil de la care am avut ACELEASI simptome.de 3 luni nu mai scap de nas infundat dupa o simpla raceala in gat.am facut 3 tipuri diferite de antibiotic de la amoxacilina la augmentin si nasul tot se infunda dimineata si in incaperile unde este cald.Acum de 3 luni folosesc Olynth si e singurul care nu provoaca vreo reactie.Doar ca am ajuns sa fiu dependenta de el, pentru ca nu pot respira fara.Nu am mai mers la medic dupa ce am vazut ca cei din spital sunt incapabili.Iar la privat trebuie sa adun vreo 3 salarii sa aflu despre ce e vorba.
0
07-01-2017, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu scrie pe prospect ca Antibioticul desfunda nasul
2 ai nasul infundat NU d ela raceala..si nu mai lua antibioticul ca strici si mia mult tracctul digestiv
3 citeste ce sa scris pe forum despre RINITA ALERGICA si RINITA HIPERTROFICA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.