arsuri pe stomac. senzatii de voma?

16-02-2010
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
am arsuri pe stomac, cateodata si dureri de imi provoaca senzatii de voma, ultima data am avut diaree de culoare verde fosforescent si am vomitat la fel, avand dureri foarte puternice la stomac. medicul de familie m-a trimis la urgenta unde mi s-a facut o perfuzie cu clorura de natriu, si mi s-au dat niste picaturi pt ameliorarea durerilor. la urgenta mi-au facut si analizele care au fust facute pe data de 8 ian. care ar fi urmatoarele, sper sa citeasca un dr si sa inteleaga: WBG 8.30, RBG 4.88, HGB 12.8, HCT 40.2, MCV 82.4, PLT 278, MCH 26.2, MCHC 31.8, MPV 10.0, NEUTROFILE 72.3, LIMFOCITE 13.5, MONOCITE 13.6, EOSINOFILE 0.4, BASOFILE 0.2, P-PT 115, P-aPTT 25, S- LUCOSIO 97, S-amilasi pancreatica 28, S-UREA 23, S-CREATINA 0.50, S-SODIU 136, S- POTASIU 3.3, BILIRUBINA FRACTIONATA: BIL TOTALA 0.44, BIL DIRECTA 0.14, BIL INDIRECTA 0.30, GOT 25, GPT 27, S-HCG 0.1, astea sunt rezultatele de pe foaia de la urgente, unde ei m-au diagnosticat cu gastroenterita acuta sub forma virala. mi-au dat sa iau yovis, si sa tin o dieta 5zile pe baza de cartofi si orez. problema este ca eu am tinut dieta si in continoare ma feresc sa mananc prajeli, si tot ce imi face rau. eu la 11 ani am fost diagnosticata cu gastrita acuta, apoi la 14 ani am facut hepatita A virala, de care m-am tratat, unde mi-a fost gasita si dischinezie biliara. evit cat pot de mult sa mananc ce nu trebuie etc. dar problema este ca si un pahar de apa daca-l beau am arsuri pe stomac si am senzatii de voma, cu gaze, imbalonari, cateodata si crampe la stomac, si zilele cand imi este mai rau am senzatia ca as avea in stomac un bolovan chiar daca nu mananc nimic. as dori un raspuns daca este posibil sau o indicatie la ce regim anume sau o solutie sa nu mai am senzatia de stomac greu, va multumesc.
1 comentarii
0
17-02-2010, ora 12:44
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
O noua endoscopie cred ca ti-ar spune mai multe despre starea ta.Din cate am vazut nu ai zis daca ai facut sau nu analiza pentru a vedea daca ai Helicobacter Pylori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici