arsuri in talpi

21-11-2011
buhusi
Nu este medic/terapeut
buhusi
De ceva timp am simt niste arsuri puternice in talpile picioarelor, parca as sta pe jaratec. La inceput au fost mai mult la calcaie dar acum sunt pe toata portiunea talpii. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc.
13 comentarii
0
22-11-2011, ora 23:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la medic sa faci analize.
Poate ai diabet.
Deasemenea, ar fi bine sa te consulte si in neurochirurg.
0
17-12-2011, ora 22:20
camicam
Nu este medic/terapeut
camicam
bunica mea are arsuri in talpi si dureri plus transpiratie excesiva dimineata in zona capului. am dus-o la neurolog, i-am facut analize, ct cranian si totul e ok dar ea are in continuare aceste simptome suparatoare si nu se poate odihni noaptea. ati gasit un remediu pt problema dvs?
0
18-12-2011, ora 14:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea durerile de la nivelul antepiciorului (metatarsalgii) sunt datorate fie greutatii excesive (obezitate, care determina diabetul zaharat), fie suprasolicitarii piciorului (stat in picioare, mers pe jos excesiv), fie sunt asociate unei tulburari de statica a antepiciorului (hallux valgus sau similar).
O examinare clinica directa va evalua starea actuala si masurile terapeutice necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2017, ora 18:38
radu1969
Nu este medic/terapeut
radu1969
Bună ziua domnule doctor
Am 49 de ani, acum cca 3 ani mi s-a declansat brusc o durere SIMETRICA in ambele gambe si arsura în talpi. Nu sunt suspect de diabet. Am facut si investigatii complexe la coloana, am o protuzie discala medie dar nu poate fi de acolo pentru ca nu merge doar pe un picior. Si oricum nu e de operație. Am făcut Doppler arterial si nu mi-a găsit nimic, venos a zis că nu e cazul de investigație. Am 1, 89 si 99kg dar asa am de peste 10ani. Ce mi se pare interesant fata de alti pacienți care scriu pe site durerea mea se ameliorează la repaus orizontal sau la mers, statul pe scaun imi provoaca mai ales arsuri insuportabile. Va rog mult un ajutor
0
24-11-2017, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pot fi mii de cauze diferite, insa cea mai probabila este neuropatia diabetica (distrugerea nervilor plantari este tipica in diabet).
La greutatea D-voastra sunteti 100% diabetic, chiar daca analizele specifice sunt (inca) normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-11-2017, ora 10:10
radu1969
Nu este medic/terapeut
radu1969
Va mulțumesc pentru răspuns, ce imi recomandați in afară de pierderea din kg. O anume dietă sau.. alte investigații care sa confirme afectiunea? Mai am si mâinile și picioarele reci si urinari dese deși mi s-a spus ca e vezica hiperactiva. De asemenea Colon iritabil din 2008
Mulțumesc anticipat dl doctor
0
27-11-2017, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cauza urinarilor dese este, cu mare probabilitate, diabetul.
Diabetul de tip 2 (insulino-rezistent) are un singur tratament: normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-06-2018, ora 09:16
daannna
Nu este medic/terapeut
daannna
buna ziua.de ceva timp am arsuri in talpa dar numai in portiunea de sub degetele de la picioare, uneori imi amortesc si degetele.Am mers la un dr. ortoped, am facut un RMN lombar si m-a diagnosticat cu multiple protuzii discale...oare de la coloana sa mi se traga aceste arsuri?
nu am diabet, am o alergie urata, rinita cronica.
multumesc mult...astept raspunsul dvoastra!
0
14-06-2018, ora 10:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Poate fi vorba despre o metatarsalgie de tip mecanic, o neuropatie plantara (diabetica), un picior reumatoid etc.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reust sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente vasculare, metabolice, traumatice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
15-06-2018, ora 10:36
daannna
Nu este medic/terapeut
daannna
buna ziua, sex feminin, 56 ani, 77 kg, 173 inaltime, lucrez la birou, muncesc doar ocazional la tara atunci cand mai car ceva greutati pana in 10 kg ma supara spatele, , sunt o fire energica, vascular nu am nimik sau cine stie, nu am varice, reumatism am facut ASLO, nu am valori mari, sunt in limite- multiple protuzii discale lombar si cervical am ceva ca ma mai doare, , , , dar suportabile durerile, mai iau antiinflamatorii, diabet nu am, valorea este de 85,
multumesc, astept raspuns!
0
17-06-2018, ora 01:11
AL-GE
Nu este medic/terapeut
AL-GE
Buna seara!
Mama mea prezinta de mai multa vreme arsuri in memebrele inferioare, incepand de la talpi pana la genunchi, uneori cuprinzand si zona bazinului. La piciorul stang are necroza de cap femural. Îi controlez glicemia aproape zilnic, valorile fiind intre 85-95. Nu exista setea patologica specifica diabetului, urineaza des si in cantitate mica, mananca putin.Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu un raspuns!Multumesc anticipat!
0
17-06-2018, ora 01:26
AL-GE
Nu este medic/terapeut
AL-GE
Mentionez ca mama are 77 de ani, h 160 cm, 60 kg.Poate avea totusi diabet sau arteriopatie obliteranta?
0
17-06-2018, ora 14:39
radu1969
Nu este medic/terapeut
radu1969
Domnu doctor, am descoperit ceva foarte interesant, stand doar pe burtă, arsura din tălpi dispare instant mi se pare așa de evident că exclud să mi se para doar...e posibil ca o presare a nervului spinal să dea simptome identice pe ambele picioare?! Până acum mi s-a explicat că din cauza ligamentului median al coloanei durerea ar trebui să fie doar pe partea un a protuzat discul. Mulțumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Îngrijirea tălpilor
  •