arsuri genitale

13-03-2006
bellla dona
Nu este medic/terapeut
bellla dona
In urma cu 10 ani am avut o extirpare de adenom de col.Analizele ulterioare au iesit bune. La ultimele consultatii mi s-a spus ca am un uter fibromatos ceea ce determina pierderi de sange mari la menstruatii. De doua luni ma confrunt cu alta problema. La inceput am avut o senzatie de mancarime asociata cu usturime.Medicul mi-a recomandat fara vreo analiza Sinerdol 2cp/12 ore, Metronidazol 2cp/12ore, Nizoral2cp/12ore, Clotrimazol /ovule;am facut o parte din trat. fiindca mi-am dat ficatul peste cap. De atunci au inceput si arsuri in cavit. bucala, iritarea intestinului.. Am facut ulterior o analiza la secretia vaginala unde au iesit BACILI GRAM+, iar ex. citologic Babes Papanicolau - tipII inflamator. Tratament dat: Cuminol Stamicin, Indometacin sup., Colposeptime ovule, Septovag, spalaturi cu bicarbonat, musetel, pelin.
Totul imi provoaca mai mari senzatii de arsura. Zona genitala este de un rosu aprins.Nu se vede nici o imbunatatire a situatiei. Am facut analize generale si toate mi s-a spus ca au iesit bine.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt disperata.
2 comentarii
0
20-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Foarte probabil e vorba de o candidoza
Mergeti la medic pentru un examen de secretie si pentru prescrierea unui tratament
0
26-01-2012, ora 22:19
bbe
Nu este medic/terapeut
bbe
Buna ziua ! Am o problema de cateva luni, am arsuri si usturimi la nivelul vaginului, chiar in partea de sus, spre capat si nu stiu ce e exact, am fost prima oara la un medic ginecolog si mi-a spus ca am infectie urinara, am luat tratament, tratamentul fiind: tavanic 500mg, vitamina e, nizoral 200mg sau 250mg si dufaston.mi-a trecut de la el, dar cred ca din cauza ca am facut-o iar cu fostul meu prieten, mi-a aparut iar, si acum nu imi mai dipare. o farmacista mi-a dat pentru infectie urinara : uriclar si ciprinol(cred) de atunci ma ustura intr-una si ma mananca si nu m-ai scap de asta. m-am dat si cu clotrimazol crema si cu lomexim crema, am luat si vreo 3 pastile cu flucozanol 150 mg pastila unica si degeaba, am mers la alt medic ginecolog si mi-a spus ca am vaginoza bacteriana mi-a dat aceasta pastila unica si tot crema lomexim, degeaba, am luat iar tratamentul cu tavanic si celelalte, fara dufaston, imi trecuse cat de cat, am luat si ovule pimafucin pana acum 4, dar acum fiind pe ciclu nu am mai luat si fiind pe ciclu tot ma ustura. imi fac spalaturi cu musetel si bicarbonat.Spuneti-mi, va rog, ce as mai putea face, ca m-am saturat deja de infectia asta.Astept raspuns, Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.