arsura puternica in gat si durere pe esofag

01-11-2014
fishingmaster
Nu este medic/terapeut
fishingmaster
salut ma numesc catalin am 37 ani si de 1 luna ma confrunt cu o problema serioasa am durere in gat pe esofag si undeva la baza limbii in partea dreapta am probleme cand mananc hrana solida chiar si cand beau apa am fost la orl sa uitat in gat a zis ca nu se vede nimic am facut tomograf la gat a zis ca este bine am facut endoscopie digestiva sa vada esofagul azi ca este bine dar eu tot am durerea acolo ce ar trebuii sa fac suplimentar poate este ceva acolo dar nu se vede la tomografeo alta analiza mentionez ca starea mea este proasta nu am pofta de mancare inghit greu sunt cu pshicul la pamant nu stiu unde sa mai ma duc poate este ceva grav si nu a vazut nimeni
5 comentarii
0
01-11-2014, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce la investigatii nu se vede nimic..ar fi cazul sa te linistesti si sa faci tratametul corect..si mai important regimul alimentar corect
esential este sa ei 1 tab de nospa si 1 tab de valeriana cu 30 minute inainte de masa...cateva zile
dupa care ramai numai cu nospa ziua si valeriana ei 1 seara la culcare
in rest NU se consuma nimic acru, fructe citrice, sucuri..s.a care irita mucoasa...
se exclud infectiile dentare.. care tot pot radia spre gat
0
03-11-2014, ora 17:01
fishingmaster
Nu este medic/terapeut
fishingmaster
Am fost din nou la ORL la control sa uitat din nou in gat cu camera si acelaşi răspuns nu se vede nimic atunci de unde aceasta durere menţionez ca am răguşit un pic si tot timpul am o flegma in gat care rupe mi au făcut o injecţie ceva infiltraţie dar mai rău mia făcut mai rău ma doare am reţetă cu amoxacilina ketonal omez si un spray de pufăit in gat oare ce control sa mai fac la cine sa ma mai duc poate găsesc pe cineva care sa îmi spună ce am îmi spunea cineva sa fac o laringologie ca am laringele infectat nu mia făcut nimeni pe unde am fost aşa ceva este necesar sa fac si asta ca o fac sincer nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa fac
0
03-11-2014, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. medicul ORL.. cand se uita cu camera vede si laringele
2. citeste atemt ce am scris is urmeaza pasii
mergi la stomatolog si trateaza toate infectiiel si cariile
schmba regimul alimentar pe unul fara acru, acidulate, citrice, otet..s.a
0
03-11-2014, ora 19:48
fishingmaster
Nu este medic/terapeut
fishingmaster
Merci mult pentru sfaturi o sa urmez ceea ce mi ati spus deja regim ţin de vreo 2 sapt. O sa Va ţin la curent
0
13-01-2023, ora 21:48
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
ai scapat de problema pana la urma..salutare..am si eu o ptoblema asemanatoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •