arsura ochi.. totul a plecat de la o incercare de a scoate ceva din ochi, cred ca s-a infectat

07-06-2011
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
De 2 luni, am probleme cu ochii, nu am mai avut niciodata..Totul a plecat de la o incercare de a scoate ceva din ochi, cred ca sa infectat...Nu am facut nici un tratament, am luat numai miere..si asta in reprize...

Am fost si la herculane si am pus apa de acolo, am facut cercetari incredibile...ba am conjunctivita alergica, ba virala etcc...Am fost la 2 doctori oftalmologi si nu mi-au spus cu exacticitate ce am...


Intr-o zi prietena mea mi-a spus sa iau fosfat de dexametazona solutie injectabila sa imi pun in ochi..Mi-am pus si parca totul parea mai clar, numai aveam dureri..

Am luat timp de 2 zile cate 2 picaturi pe zi...Nu stiu ce m-a apucat Duminica sa pun 2 picaturi, si de aici am calvarul de 2 zile..M-a durur foarte tare am pus apa, am simtit cum imi arde ochiul...L-a prima vedere nu se vede nimic, este intact am decat petele acelea rosii de la conjunctivita (sau ce as putea avea)...

Intrebarea mea este daca este destul de grav sau pot sa astept daca trece de la sine...
7 comentarii
0
07-06-2011, ora 20:31
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
Durerea este acuta, simt cum ma ustura tot ochiul, inclusiv pana in spatele ochiului.
Durerea este la un singur ochi cel stang...

Am incercat sa gasesc informatii despre supradozaj cu fosfat de dexametazona, insa nimic, nici pe siturile de limba engleza, nu se spune decat evaziv ca daca pui mai multe picaturi, este periculos, contraindicatiile erau destul de multe daca conjunctivita este virala etc, insa eu nu am pus foarte multe zile...
0
11-06-2011, ora 09:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce recomand eu in cazul in care se pun mai multe picaturi dintr-un colir la o singur aplicatie: spalarea ochilor cu 5 ml ser fiziologic pentru fiecare ochi si apoi 1 picatura de lacrimi artificiale in amandoi ochii( prefer lacrimile pe baza de acid hialuronic). Ca sa ma orientez asupra unui diagnostic in cazul tau, ar trebui sa te examinez. Usturimea, uscaciunea, senzatia de corp strain sunt simptome ale ochiului uscat. Iti recomand si lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic ( de exemplu, Afomill lubrifiant), 1 picatura in amandoi ochii, la nevoie. In cazul aplicarii locale in exces a unui medicament apar iritatii locale, nu apar efectele secundare descrise in cazul supradozarii prin administrare sistemica.Numai bine
0
11-06-2011, ora 09:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Corticosteroizii au indicati precise in oftalmologie, eu pledez ca el sa nu fie folosit decat la recomandarea unui medic oftalmolog.Numai bine
0
11-06-2011, ora 09:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Corticosteroizii au indicatii precise in oftalmologie, eu pledez ca un preparat cu corticosteroizi sa fie folosit numai la recomandarea unui medic oftalmolog.Numai bine
0
15-06-2011, ora 12:11
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
Multumesc pentru raspuns, revin cu problema dupa aparenta potolire...durerea de ochi persista insa durerea de cap este extrem de mare inclusiv in jurul ochilor in spate, toata partea stanga a capului si putin din ureche, sinusurile, urechea...

Sambata am avut un examen si nu am dormit apoi toata noaptea, ochiului, m-a durur foarte tare aproape ca nu puteam sa deschid ochiul, il inchideam fiindca presiunea era puternica, insa nu numai ochiul ma durea ci si sinusurile, si toata partea stanga de parca m-ar fi tras curentul cum este traditional spus

durerea se calmeaza noaptea cand dorm, insa apare apoi ziua cu durere puternica in partea stanga, ochiul stang am vazut ca este umflat, se poate oare ca aceea substanta sa imi fi iritat toate canalele ??

Cand iau saridon parca se calmeaza durerea, insa cand ma tin ochii deschisi cand ma uit la tv sau la calc, durerea ochiului stang este pronuntata..


Nu stiu ce ar trebui sa consult prima oara oftalmolog sau orl..? e o mare dilema..tin sa va spun ca sunt din tg jiu...
0
15-06-2011, ora 12:26
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
Ma gandesc si am cercetat, din simptome pot avea ori ceva legat de ochi ori ceva legat de sinuzita.(am citit si despre ce ati spus simptomul ochiului uscat, conjunctivita etc... )., tin sa mentionez ca am mai avut de multe ori sinuzita si am rinita alergica de 20 de ani...

Am incercat cu tratamente naturiste, apa cu sare pusa in nas de dimineata, parca se desfunda ceva insa durerea se prezinta totusi nu in aceeasi masura, apoi am inceercat sa pun cartofi taitai pe tample acolo unde ma dor...

Totusi, durere de ochi nu am mai avut asa de mare niciodata...Cum am mai spus durerea este deosebit de mare atunci cand nu dorm, partea stanga apoi ma supara foarte tare insa ceea ce am observat durerea ochiului este extrem de mare si numai pot sta cu ochiul deschis ci trebuie sa il inchid fiindca ma inteapa asa ca o arsura., sinusul ma doare, durere din jurul ochiului, parca pana in creier,
0
31-08-2016, ora 08:02
Raluca Brasov
Nu este medic/terapeut
Raluca Brasov
Buna.sunt mama unei fetite de 11 zile, la 9 zile cu o iesire din spital cu medicamentatie pt conjunctivita am ajuns la oftalmolog si ni s a pus diahnosticul de microflamie la ochiul stang..ni s a spus ca nu vede cu ochisorul..exista cumva sansa ca acest ochisor sa se mai dezvolte? Sa mai vada? Ni s a spus de asemenea ca daca acel ochisor nu va creste va ramane asa toata viata deoarece la noi in tara nu se pot pune proteze care sa o poata ajuta sa creasca si orbita..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificările de la nivelul globului ocular ar putea prezice declinul cognitiv?
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •