arsura membranei exterioare - sclerotica

05-02-2009
ameliamovila
Nu este medic/terapeut
ameliamovila
Copilasului meu de 3 ani i-a sarit in ochi Superglue si se vede o pata opaca de 1mm circumferinta pe ochi. Acest superglue topeste materialul plastic, asa ca presupun ca a ars (afectat) membrana exterioara? Ce pot face? Se mai reface sau este necesara interventie chirurgicala. Va rog sa imi raspundeti cat de repede se poate, noi nu suntem in tara si nu am acces aici la un consult de specialitate. Multumesc.
1 comentarii
0
19-02-2009, ora 08:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Imi pare rau ca nu am putut raspunde decat acum; Oricum copilul trebuia vazut de catre un medic oftalmolog si tratat de catre medicul oftalmolog pana la vindecare; Arsura cu superglue este o arsura chimica;tratamentul este diferentiat in functie de tesuturile afectate, de gradul arsurii ;ca prima masura, se indica lavajul abundent cu ser fiziologic, indepartarea resturilor de Superglue si debridarea( se face zilnic) in cazuri mai severe; In arsurile usoare , se indica administrarea unui antibiotic local- Nettacin, un antiinflamator steroidian slab cum este Flumetolul -1 picatura de 4 ori pe zi, 7 zile, un epitelizant, vitamina C, pansament zilnic pana la vindecare;daca este afectata corneea si un cicloplegic, un hipotensor ocular, lentila de contact terapeutica, iar in arsurile corneene grave se va evalua necesitatea keratoplastiei ; in cazul unor arsuri mai gave, raman sechele care necesita tratament chirurgical( cura simblefaronului, trichiazisului, keratoplastia); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.